Alpy Prowansalskie latem

Po raz kolejny będę Was przekonywać do tego, że francuskie Alpy Prowansalskie to fantastyczna destynacją na wyjazd z dziećmi i pierwsze wędrówki po górach. W tym poście poczytacie o Dolinie Ubaye, a w tym o szlakach i pomysłach na wycieczki.

Alpy Prowansalskie latem

Dlaczego lubię Alpy Prowansalskie latem? Po pierwsze opcji szlaków jest tyle, że nie łatwo jest podjąć decyzję, dokąd jechać. Po drugie, nie ma tłumów. Po trzecie, temperatury są idealne. Po czwarte, jest pięknie. Przy wyjeździe z małymi dziećmi dobrym rozwiązaniem jest nocleg w którejś ze stacji narciarskich. Działające latem wyciągi i kolejki linowe pozwalają nam dostać się w wyższe partie gór, z których rozpoczynają się szlaki. Także niedługie trasy, idealne na spacer z maluchami. Takim ośrodkiem jest Les Orres. Stacja leży 220 kilometrów od Marsylii, niedaleko jeziora zalewowego Serre-Ponçon, w departamencie Wysokich Alp. To typowa francuska stacja narciarska: dosyć wysokie hotele, nie pierwszej już młodości, skupione w dwóch ośrodkach Les Orres 1650 (centrum stacji) i Les Orres 1800.

Alpy Prowansalskie latem

Latem Les Orres przyciąga fanów rowerów górskich. Trasy narciarskie niższych partii zamieniają się w Bike Park. Rowerzyści mogą korzystać z wyciągów. Działające wyciągi są dobrym rozwiązaniem także dla rodzin z dziećmi. Możemy nimi dotrzeć na wysokość 2530 m n.p.m., gdzie zaczynają się szlaki różnej długości i trudności. A widoki…  zobaczcie sami

Alpy Prowansalskie latem

Alpy Prowansalskie latem

My byliśmy bez dzieci, więc na szczyt dotarliśmy na piechotę szlakiem Sportif wzdłuż trasy wyciągu. W ten sierpniowy weekend, gdy Prowansję zalewała fala upałów, my na wysokości ponad 2000 m wędrowaliśmy przy przyjemnych 20-kilku stopniach. Rodziny w większości korzystają z wyciągu i potem idą szlakiem kwiatowym – Parcours Floral. My przeszliśmy nim do przełęczy Aupillon. Po drodze rozstawione są panele opisujące alpejskie rośliny i kwiaty, które potem wyszukuje się przy ścieżce. Następnie zeszliśmy po grani do przepięknego jeziora Sainte Marguerite, po czym wróciliśmy do stacji. Wycieczka zajęła nam cały dzień.szlaki w Alpach Południowych

Piesze wycieczki po Alpach to jedno z moich najpiękniejszych wspomnień roku 2017. I chociaż w les Orres byłam bez dzieci, to jesienią udało nam się zrobić kilka wycieczek całą czwórką, o czym w kolejnym poście.

Narty z dziećmi w Alpach Prowansalskich – Les Orres

Stacja Les Orres ma w sumie 100 kilometrów tras. W większości czerwone, chociaż na samym dole jest kilka tras dla początkujących. Najmłodsze dzieci można zostawić w żłobku lub w przedszkolu. Dla dzieci w wieku 3-5 lat istnieje opcja Club SKI, czyli przedszkola połączonego ze szkółką narciarską. Dzieci mają wydzielone 2 strefy do nauki jazdy. Rodziny ze starszymi dziećmi korzystają ze specjalnych taryf skipassów.

Informacje praktyczne

Parc Natural les Écrins – szlaki piesze w Parku Naturalnym les Écrins

Stacja Les Orres zimą

Szkoła narciarska ESF

Stacja Les Orres latem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: