Atrakcje w Barcelonie dla dzieci

Wzgórze Montjuïc. To jedno  jedno z tych miejsc w Barcelonie, gdzie można spędzić cały dzień łącząc wszystkie możliwe rozrywki: spacery, wystawy, muzykę, etc. Jest to na pewno jedno z najlepszych miejsc do zwiedzania z dziećmi w różnym wieku. Na wzgórzu jest w sumie 9 parków i ogrodów, sześć punktów widokowych, muzea, baseny i stadiony.

Jak dojechać na Montjuïc?

Atrakcją dla najmłodszych może być już sam dojazd na Montjuïc. Oprócz linii 150 i 13 autobusów miejskich, możemy wybrać kolejkę linowo-szynową – Funicular należącą do sieci metra. Jest to Linia FM ze stacją początkową Paral∙lel (tu dojeżdżają linie metra L3 i L2).

Kolejka linowa na Montjuic

Oczywiście największą atrakcją będzie wjazd na Montjuïc kolejką linową Aeri del Port, której stacja początkowa znajduje się w Barceloneta w wieży Torre San Sebastián, a końcowa przy tarasie widokowym Mirador Miramar. Bilet w jedną stronę kosztuje 11€, a powrotny 16,5€.

Z kolei na samym wzgórzu funkcjonuje Telefèric de Montjuïc, który ma 3 stacje : Parc Montjuïc, Mirador i najwyższą – Castell, czyli zamek. Przejazd w jedną stronę kosztuje odpowiednio: dorośli – 7,80€, dzieci 4-12 lat – 6 €, dzieci do lat 4 gratis. Bilet powrotny w dwie strony: dorośli – 11,50 €, dzieci 4-12 lat – 8,40 €.

 Montjuic - Barcelona z dzieckiem

Atrakcji na wgórzu Montjuïc starczyłoby na co najmniej dwa dni zwiedzania. Tutaj znajdziecie moje typy.

Fundació Joan Miró

Zwiedzanie Barcelony - Fundacja Miró

Twórczość Joana Miró wydaje mi się szczególnie ciekawa dla dzieci – konstelacje gwiezdne, słońce, ptaki, robaczki i inne stworzenia, do tego mocne kolory – już nie mogę się doczekać aż moje bliźniaki podrosną trochę i wybierzemy się razem odkrywać świat Miró. Artysta był podobno oskarżany o infantylizm, przypuszczam więc, że dla dzieci będzie to ciekawe doświadczenie i wspólnie będziemy starali się odkryć, co może przedstawiać każda plama czy linia.

W Fundacji Miró nie tylko można podziwiać bogatą kolekcję obrazów artysty, organizowane są też wystawy czasowe. Dla dzieci istnieje specjalny program i tak już od 4 roku życia mogą uczestniczyć w wizytach z przewodnikiem, warsztatach i spektaklach.

Informacje praktyczne

Adres: Avinguda Miramar

Wstęp: dzieci do lat 15 – gratis, uczniowie i studenci – 7 €, dorośli – 11€

Fundacja Joan Miró – strona Fundacji Miró w wersji angielskiej

Ogród Botaniczny 

Atrakcje Barcelony dla dzieci - Wzgórze Montjuïc

 

Barceloński ogród botaniczny to nie tylko mnóstwo ciekawych roślin, ale w pierwszej kolejności świetnie zaprojektowany obszar (autorstwa Carlosa Ferrater i jego pracowni OAB) z widokami na różne części Barcelony.

Atrakcje Barcelona dla dzieci - Wzgórze Montjuïc

Założeniem el Jardí Botànic jest pokazanie roślinności obszarów leżących w strefie klimatu śródziemnomorskiego w Kalifornii, Chile, Południowej Afryce, Australii i samego basenu Morza Śródziemnego. Z uwagi na typ roślinności, ogród prezentuje się najciekawiej wiosną.

Informacje praktyczne

Dojazd autobusami linii 150 i 13 – przystanek przy Avinguda de l’Estadi Olímpic, około 10 min pieszo od Ogrodu.

Adres: Carrer del Doctor Font i Quer, 2,

Wstęp: dorośli 3,5 €, dzieci i młodzież od 16 do 29 lat – 1,7€, dzieci do lat 16 – gratis

Wstęp gratis we wszystkie niedziele od godziny 15.00 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca cały dzień.

Jardí Botanic  – strona internetowa Ogrodu Botanicznego w wersji angielskiej

Ogrody Joan Brossa

Ogrody Joan Brossa - Barcelona z dziecmi

Jeden z ładniejszych parków Barcelony, na pewno dużo spokojniejszy niż Parc de la Ciutadella. Znajdziecie tutaj całe mnóstwo atrakcji dla dzieci, od parkowych instrumentów muzycznych, przez piaskownice po liny i siatki.

Dla fanów muzyki elektronicznej nie lada gratką może być letni festiwal Piknic Electronik organizowany corocznie w każdą niedzielę lata w godzinach 13.00-22.00. W tym roku koncerty będą trwały do 20 września. Oprócz koncertów z udziałem międzynarodowych zespołów i DJ’ów organizowane jest tu też targowisko młodej mody zwane Marketem. U barcelońskich projektantów można się zaopatrzyć w ubrania, biżuterię, dodatki, etc. Z kolei posilić się można w jednym z wielu food trucków.

Dla rodzin z dziećmi wydzielona jest specjalna część zwana Petit Piknic, gdzie oprócz muzyki dzieci mają do wyboru różne zajęcia i atrakcje, m.in. warsztaty: collage, robienie lizaków, owocowych szaszłyków, etc. Lepienie w glinie, ściankę wspinaczkową, dmuchane zamki, etc. Dla tych najmłodszych dzieci do 3 lat wydzielono specjalną strefę malucha. Część dla dzieci Petit Piknic działa do godziny 19.00. Wejście kosztuje 5€, dzieci do lat 12 gratis. Tutaj też znajduje się Market i strefa restauracyjna. Aby dostać się do części festiwalowej należy dopłacić 10€.

Zamek Montjuïc

Swietnie zachowany, oferuje wspaniałe widoki – zamek to symbol wzgórza Montjuïc, a także ważny element historii miasta. Od roku 2008 zamek należy do ratusza, który organizuje tu różnego rodzaju wystawy. Niedaleko zamku znajdziecie ogromne zjeżdżalnie.

 

Wstęp: dorośli 5 €, dzieci i młodzież 3 €

Wstęp gratis we wszystkie niedziele od godziny 15.00 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca cały dzień.

 

 

Montjuïc – gdzie jeść

Restauracja Martinez

Pomimo tak wielu atrakcji, na Montjuïc nie ma zbyt dużej oferty restauracyjnej. Można wybrać rozwiązanie piknikowe i przywieźć sobie zapas kanapek z dolnej części miasta lub zdecydować się na którąś z niewielu restauracji lub barów. My w czasie naszego ostatniego pobytu wybraliśmy się do Restauracji Martinez, której taras ma fantastyczny widok na barceloński port. Martinez specjalizuje się w daniach z ryżu i fideuá, mają też sporo ryb. Przystawki – krokiety, ensaladilla rusa, czyli rodzaj sałatki warzywnej z majonezem oraz mule były pierwszej klasy. Jednak paella, którą zamówiliśmy, cóż była przyzwoita, ale bez rewelacji. Raz jeszcze potwierdziła się nasza teoria, że lepiej jest nie eksperymentować i na paellȩ najlepiej wybrać się do Barcelonety.

%d bloggers like this: