Pamiętam, jak kilkanaście lat temu znajomi opowiadali, że spędzili wakacje na El Hierro. Wydało mi się to dosyć ekscentryczne, bo niby co można robić na El Hierro, takiej małej wyspie, przez cały urlop. Jak niewiele wiedziałam, z jednej strony, a z drugiej, jak zmieniło się moje podejście do podróżowania oraz moje oczekiwania, co do kierunków wyjazdów! Oczywiście że na El Hierro można spędzić cały urlop nie nudząc się ani chwili!
Jeśli tak jak my cenicie sobie miejsca niezadeptane przez masową turystykę, to El Hierro będzie atrakcją samą w sobie. Nas wyspa, której slogan to Wyspa z Duszą, zachwyciła i tylko żałuję, że nie mogliśmy spędzić tam więcej czasu. Polecam przeznaczyć część pobytu na „nic nierobienie” i delektowanie się surowym krajobrazem oraz brakiem ludzi i brakiem komercji.
Nasze top atrakcje na El Hierro
W ramach wstępu do tego postu o tym, co warto zobaczyć na El Hierro, kilka subiektywnych opinii. Jak już pisałam we wpisie z informacjami praktycznymi o El Hierro, wyspę polecam na wyjazd z dziećmi od 7 lat w górę. Bo wtedy dopiero docenią, że są w miejscu niezwykłym. A oto, co się najbardziej podobało naszej dwójce (lat 9,5) na El Hierro:
- chodzenie po lawie
- kąpiele w naturalnych basenach
- spacer w chmurach
- wizyta w centrum reprodukcji jaszczurki olbrzymiej
Abel oczywiście zachwycony był zejściem pod wodę i nurkowaniem w La Restinga. Ja jestem fanką surowego wulkanicznego krajobrazu. I mimo że znamy Lanzarote i Fuerteventura, El Hierro wydało mi się wyjątkowe i nieporównywalne z innymi wyspami.
Zaczynamy więc przegląd atrakcji El Hierro.
Plaże na El Hierro
Wszystkie plaże są wulkaniczne, co oznacza czarny piasek i kamienie. Jest tylko jedno miejsce z białym piaskiem i nazywa się Playa de Arenas Blancas. W ogóle plaż z piaskiem jest zaledwie kilka. Pozostałe są kamieniste, a atrakcją wyspy są tzw. naturalne baseny – piscinas naturales.
Co mnie zdziwiło (i zachwyciło) to jak bardzo jest zadbany teren wokół tych basenów – wytyczone ścieżki, czasami pokryte drewnem, dające cień słomiane zadaszenia, a nawet miejsce na grilla. Część z nich jest strzeżona. Nam się podobały:
- plaża w La Restinga – to chyba jedyna właściwa plaża na wyspie, bezpieczna dla małych dzieci
- basen naturalny w Tamaduste – ma malutką plażę, ale ponieważ jest położony w zatoce, nie dostają się tu fale i faktycznie przypomina basen – dobry z małymi dziecmi
- Tacorón – baseny naturalne przepięknie położone w cudownym zakątku wyspy
Szlaki piesze ne El Hierro
Na wyspie jest całkiem sporo szlaków. Dobrze oznaczone, niektóre rodzinne, większość jednak ma spore różnice wysokości. Te nadające się na spacer z dziećmi to m.in.
- Sendero La Llanía – idealna trasa na spacer z dziećmi przez las wawrzynolistny laurisilva oraz krater wulkanu . W sumie ma 7 km i jej przejście zajmuje około 2 godzin. Rozpoczyna się przy parkingu Fuente de La Llanía
- Szlak nadbrzeżny de las Puntas – drewniana kładka prowadzi przez lawę w okolicach basenu naturalnego La Maceta do Punta Grande. Cała trasa ma 2 km i przejście jej w jedną stronę zajmuje 45 minut, więc w sumie trzeba liczyć ponad 1,5 godziny, zwłaszcza że po drodze jest kilka punktów widokowych.
- Szlak po lesie jałowców – las Sabinas. Trasa zatacza pętlę o długości 10 km i przebiega przez las skręconych od wiatru jałowców, po drodze ma kilka punktów widokowych. Dochodzi do Sanktuarium Nuestra Señora de los Reyes
- Szlak Ruta del Agua. W najwyższej położonej miejscowości El Hierro San Andrés rozpoczyna się 16-kilometrowa trasa, która prowadzi przez dawną osadę La Albarrada, święte drzewo Arbol de Garoé oraz muzeum Casa de las Quinteras.
Szlaki ze sporą różnicą poziomów (800 m) to m.in. Camino de Jinama rozpoczynający się przy kościele la Candelaria i prowadzący do kapliczki la Caridad. Także trasa prowadząca z wybrzeża Las Playas do punktu widokowego Mirador de Isora – to ponad 1100 m różnicy poziomów!
Punkty widokowe
Przy tak dużych różnicach wysokości na tak małym obszarze nie dziwi, że co chwilę oznaczone są punkty widokowe. Niektóre znajdują się tuż przy głównych drogach, do innych trzeba podjechać lub podejść. Musicie jednak nastawić się, że nie zawsze jest dobra widoczność! Zbierające się na wysokości 1.000 m chmury mogą skutecznie uniemożliwić podziwianie widoków 🙂 Punkty, do których warto podjechać to:
- Mirador de la Peña
- Mirador la Llanía
- Mirador de Isora
- Mirador de Lomo Negro
Kosmiczne krajobrazy El Hierro
El Hierro to jeden niekończący się zachwyt, w którą stronę się nie pojedzie, jest pięknie 😊 A to tylko kilka z magicznych krajobrazów wyspy:
- droga do latarni Faro de Orchilla – najbardziej na zachód wysuniętego punktu Hiszpanii
- „morze” lawy przy miejscowości La Restinga
- krajobrazy z Marsa przy Tamaduste
- El Sabinar – hiszpańskie jałowce powykręcane przez wiatr
- baseny naturalne Pozo de Las Calcosas
Muzea i centra informacyjne
W różnych miejscach wyspy znajduje się w sumie 9 różnych muzeów i ośrodków informacyjnych. Jeśli mamy w planach wizytę w kilku z nich, warto kupić Pasaporte El Hierro (17 €). Dzieci do lat 11 gratis.
My zwiedziliśmy skansen znajdujący się w zrekonstruowanej tradycyjnej osadzie z początku XX w. To domki z kamienia wulkanicznego, w których rodziny rolników przebywały w czasie prac przy winoroślach. W tym samym kompleksie znajduje się Centrum Jaszczurki Olbrzymiej z El Hierro.
Skansen można zwiedzać samodzielnie. Wizyta z przewodnikiem (także po angielsku) obejmuje zejście do jaskini lawowej, wizytę w ośrodku reprodukcji jaszczurki oraz częściowo skansen.
Najciekawsze moim zdaniem centra informacyjne na wyspie to
- Osada Guinea oraz ośrodek reprodukcji jaszczurki olbrzymiej – Lagartario
- Centrum Informacyjne Wulkanów – tutaj można obejrzeć wideoinstalację pokazującą erupcję wulkanu podwodnego z roku 2011
- Święte drzewo Garoé i centrum informacyjne, w którym można się dowiedzieć, jak aborygeni pozyskiwali wodę z drzew i na czym polega zjawisko deszczu
- Muzeum Etnograficzne Casa de Las Quinteras
- Parque Cultural de El Julan, w którym można zwiedzić wykopaliska i pozostałości po autochtonicznych mieszkańcach wyspy – Bambiches. Centrum informacyjne można zwiedzać samodzielnie. Jeśli jednak chcemy zobaczyć wykopaliska i odnalezione tam petroglify, należy zarezerwować z wyprzedzeniem spacer z przewodnikiem.
Oczywiście nie można zapomnieć o kościółkach i kapliczkach rozrzuconych po całej wyspie.
Podsumowując, sami widzicie, że jest tego sporo. Poza tym, chociaż wyspa wydaje się malutka, dojazd w różne jej zakątki zajmuje trochę czasu. Dlatego też warto zarezerwować sobie tydzień na pobyt na El Hierro.
Wszystkie informacje na temat tych miejsc znajdziecie na stronie Turismo El Hierro. Tutaj podrzucam mapę i życzę miłego planowania niezapomnianych wakacji na El Hierro 🙂