Atrakcje Katalonii – La Garrotxa

W ramach inspiracji na wycieczki po Katalonii dziś zabieram Was do la Garrotxa, w prowincji Girony. Zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem z Barcelony, leżąca w tzw. Prepirineos la Garrotxa to fantastyczne tereny na wypad całą rodziną. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba do udanych wakacji – szlaki piesze o różnym poziomie trudności, urocze miasteczka, rzeki i kaskady oraz bogatą ofertę agroturystyki.

Wygasłe wulkany

Katalonia Atrakcje - wulkany

Główną atrakcją la Garrotxa jest la Zona Volcànica, czyli wygasłe wulkany. Na ich terenie stworzono Park Naturalny. Wulkanów jest w sumie 40. Do niektórych można zejść, do innych tylko podejść. W samym Olot, stolicy powiatu, leżą trzy. Na terenie parku jest 25 pieszych szlaków, wiele z nich prowadzi do wulkanów właśnie. Jednym z najpopularniejszych jest szlak prowadzący do wulkanu Santa Margarida z charakterystyczną kapliczką. W weekendy wypełnia się tłumem rodzin, ponieważ trasa jest idealna dla najmłodszych piechurów – my bezproblemowo pokonaliśmy ją z 3,5-latkami.

Link do wszystkich tras turystycznych znajdziecie tutaj.

La Fageda d’en Jordà

szlaki turystyczne w Katalonii

Być może dla nas to mniejsza atrakcja – lasów bukowych w Polsce mamy dostatek. Atrakcją rezerwatu buczyny Jordà jest jej położenie na pokrywach lawowych. Ale największą atrakcją jest położona na obrzeżach rezerwatu spółdzielnia La Fageda. Produkująca najsmaczniejsze jogurty na świecie, a także marmolady i lody, jest przykładem na to, że odpowiedzialne społecznie inicjatywy mogą być rentowne. 70% pracowników La Fageda to osoby niepełnosprawne umysłowo, a La Fageda rok w rok odnotowuje zyski i jest już trzecim co do wielkości producentem wyrobów mlecznych w Katalonii. W spółdzielni odbywa się cały proces produkcyjny od hodowli krów czy uprawy owoców do pakowania gotowych produktów. Spółdzielnię można odwiedzić w weekendy, ale rezerwację trzeba zrobić nawet z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Wizyta odbywa się po katalońsku, trwa 90 minut, kosztuje 4,5 euro dorośli i 2 euro dzieci od lat 7 . Rezerwację można zrobić tutaj.

Średniowieczne miasteczka

Besalu - atrakcje Katalonii

 

Stolicą regionu jest Olot z przyjemnym centrum i parkami położonymi na zboczach wulkanów. 10 kilometrów od Olot leży miasteczko Santa Pau, które wygląda jakby czas się tu zatrzymał wieki temu. Jednak perłą w koronie jest Besalú ze swoim charakterystycznym mostem oraz zamkiem z Xw. Na zwiedzanie Besalú warto zarezerwować sobie całe popołudnie, spacer uliczkami, wzdłuż rzeki, wejście na wzgórze zamkowe i obowiązkowo przystanek na kawę – na jednym z placów lub w którejś z kafejek z widokiem na okolice.

Atrakcje Katalonii - Garrotxa

My odwiedziliśmy także zawieszone na skale Castellfollit de la Roca. Samo miasteczko nie zachwyca architekturą, ale jego fantastyczne położenie można podziwiać ze szlaku wokół miejscowości.

Szlaki górskie w L’Alta Garrotxa

Garrotxa- zwiedzanie katalonii

Ze starszymi dziećmi możemy się pokusić o wędrówki w Pre-Pirenejach Alta Garrotxa.  Szczyty dochodzą 1300 – 1500 m n.p.m. są to m.in.  El Comanegra (1557m), szczyt czarownic czyli el Pic de les Bruixes o Caburlé (1393m). Najpiękniejsze widoki roztaczają się z El Puig lub pico Bassegoda (1300m)

Pod tym linkiem znajdziecie informacje o 6 szlakach. Co prawda strona jest po katalońsku, ale  przy każdej trasie jest plik pdf z mapką, informacją o różnicy wysokości. Jedną z najbardziej popularnych jest wycieczka do wodospadu Sant Aniol d’Aguja.

Gdzie jeść w la Garrotxa?

katalonia z dziećmi

My zdecydowaliśmy się na tradycyjną kuchnię katalońską w typowej restauracji Can Bundancia niedaleko Castellfollit poleconej przez naszego gospodarza. Stęsknieni za katalońskim jedzeniem zamówiliśmy duszone warzywa – escalivada, sałatkę z dorszem – esqueixada, dla chętnych ślimaki a na główne danie mięso pieczone na opalanym drewnem ruszcie. Do tego na deser mel i mató – czyli twaróg  z miodem.

Jeśli macie ochotę na kuchnię bardziej wysublimowaną możecie wybrać się do jednej z 9 restauracji należących do stowarzyszenia La Cuina Volcànica, którego założeniem jest promowanie lokalnych potraw, do przyrządzania których używa się autochtonicznych produktów. Z kolei miłośnicy gwiazdek Michelina powinni udać się do restauracji Les Cols (**) w Olot.

Przydatne informacje

Turisme Garrotxa – la comarca dels volcans

Turisme Olot

Catalunya Tourism Information

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: