10 pomysłów na zwiedzanie Marsylii z dziećmi

Przez pierwsze 1,5 roku naszego pobytu w Prowansji mieszkaliśmy w Aix-en-Provence i do Marsylii wpadaliśmy raz na jakiś czas, gdy mieliśmy ochotę na “wielkomiejski klimat” lub spacer nad morzem. Teraz mieszkamy w odległości 90 kilometrów i do Marsylii jeździmy znacznie rzadziej, ale zdarza nam się. Są rzeczy i miejsca, które w Marsylii lubię. Z  jednej strony miasto ma złą sławę, ale z drugiej jest fantastycznie położone,  z najwyższych punktów rozciągają się przepiękne widoki na okolicę. Do tego super łagodny klimat zimą i niesamowite światło praktycznie przez cały rok. W mieście nie brakuje klimatycznych miejsc, trzeba tylko troszkę poszukać. No i poza tym Marsylia ma cudowne wybrzeże z największym skarbem, jakim są les calanques.

Atrakcje Marsylii

A do tego wszystkiego Marsylię fajnie zwiedza się z dziećmi. Wracając do złej sławy, to prawda, w Marsylii są dzielnice, do których lepiej się nie zapuszczać tzw. Quartier Nord. Zapewniam Was jednak, że przez przypadek się tam nie dostaniecie. A reszta miasta? Jak to duże miasto. Na pewno można zauważyć wielokulturowość. Jak na mój gust, mogłoby być trochę czyściej. Jednego jednak jestem pewna – z dziećmi w Marsylii nie można się nudzić! Dziś więc zabieram Was na wycieczkę po głównych atrakcjach. Zaczynamy!

Stary Port i MuCEM

Stary Port w Marsylii

Chyba wszyscy odwiedzający Marsylię rozpoczynają swój pobyt od wizyty w Starym Porcie – Vieux Port i spaceru do Twierdzy Świętego Jana, która jest częścią Muzeum  Cywilizacji Europy i Morza Śródziemnego, czyli MuCEM. Wejdźcie tu koniecznie – zawsze można trafić na ciekawą wystawę, ale zróbcie to także z uwagi na architekturę. To wspaniały budynek i przykład projektu robionego z myślą o użytkowniku. Duże wrażenie robi przejście z części starej, z fortu do nowej. Z przyjemnością chodzi się po budynku i zachwyca detalami elewacji. Jest wiele miejsc, gdzie można usiąść i popatrzeć sobie na morze. Oczywiście jest też restauracja i kawiarnia. Mnie zachwyca śródziemnomorski ogród na dachu budynków. Bilet rodzinny (dla dwóch osób dorosłych i do 5 dzieci) kosztuje 14 euro.

Dzielnica Le Panier

Restauracja Le Panier

Aby dotrzeć do najstarszej dzielnica Marsylii, trzeba się trochę powspinać. Jeśli jesteśmy z wózkiem, wygodnie jest skorzystać z turystycznego pociągu startującego ze Starego Portu – mają specjalne kosze na wózki. Spacerując uliczkami Le Panier ma się wrażenie, że jesteśmy w prowansalskim miasteczku. Ale od prowincjonalnego miasteczka Le Panier odróżnia to, że jest tu sporo sklepików lokalnych projektantów i artystów. Do tego przepiękne place z restauracjami i kawiarniami. Warto tu przyjść na obiad. Przy stolikach dużo mieszkańców, co świadczy o tym, że nie są to typowe restauracje dla turystów, jak ma to miejsce w Starym Porcie. Jednym z obowiązkowych punktów wizyty na Le Panier jest la Vieille Charité – kiedyś przytułek dla bezdomnych, dziś centrum kultury.

Notre Dame de la Garde i ogrody Pharo

Atrakcje Marsylii - Bazylika Notre Dame de la Garde

Nad Marsylią góruje symbol miasta – bazylika  Notre Dame de la Garde. Można dostać się tutaj pociągiem turystycznym lub autobusem miejskim – Linie 81 / 82 / 82s / 83. To fantastyczny punkt widokowy na całe miasto, ponieważ, jak już pisałam, urok Marsylii jest w jej położeniu i widokach na okolicę. Tuż pod bazyliką znajduje się Pałac Kongresów Pharo otoczony ogrodami z trawnikami, na których można chwilę odsapnąć i placem zabaw dla dzieci.  Kawałeczek dalej znajduje się Fort Saint Nicolas wzniesiony na polecenie Luisa XIV. Dziś jest częściowo dostępny.

Atrakcje Marsylii – Les Docks

Les Docks

Nowe serce miasta to centrum Les Docks Village. W odrestaurowanych magazynach znajdują się restauracje, sklepy lokalnych projektantów, ekologiczny bazarek. Cała okolica Les Docks przechodzi metamorfozę w ramach programu Euromediterranée. Na przeciwko znajduje się ogromne centrum handlowe Les Terrasses du Port. Centrum jak centrum, jednak polecam tu zajrzeć ze względu na fantastyczny taras widokowy. Nasze dzieci lubią tu pobiegać, popatrzeć przez lunety na okolice i na statki. Od strony tarasu znajdziecie spory wybór restauracji, a na dachu centrum jeden z najmodniejszych klubów muzycznych w sezonie letnim Le Rooftop.

Atrakcje Marsylii - Terrasses du Port

Savon de Marseille

Atrakcje Marsylii - Mydło marsylskie

Odwiedzając Marsylię koniecznie trzeba zobaczyć, jak powstaje tradycyjne mydło marsylskie. I chociaż najbardziej znane fabryki, które można odwiedzać codziennie znajdują się w Salon-de-Provence, w samej Marsylii także można zwiedzieć kilka autentycznych manufaktur. W środy można się wybrać do fabryki mydła Fer à cheval, w piątki do Savonnerie le Serail. Poza tym mydło warto nabyć w jednym ze sklepów z oryginalnymi produktami (uwaga na bazarki – podobno dotarły już tu chińskie podróbki mydła!) :

La Grande Savonnerie, adres: 36, Grand Rue 13002 (Sklep i warsztaty) – 09 50 63 80 35

Savonnerie de la Licorne, adres: 34, Cours Julien 13006(Sklep i fabryka)

Savonnerie du Midi, adres: 72, Rue Augustin Roux 13015 (Sklep i fabryka)

Parki w Marsylii

Parki w Marsylii

W Marsylii jest kilka fajnych parków. My najczęściej zaglądamy do Parku Borely przy Avenue du Prado, ponieważ łączymy spacer po parku ze spacerem nad morzem. W Parku możecie wypożyczyć rowery lub riksze, popływać łódką po jeziorze, odwiedzić ogród botaniczny. Drugim ciekawym parkiem jest ten przy Pałacu Longchamp, który mieści Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Nauk Przyrodniczych. Park powstał w miejscu dawnego ZOO i wciąż można podziwiać w nim zwierzęta 😉

Atrakcje Marsylii – La Cité Radieuse

Atrakcje Marsylii - osiedle Le Corbusiera

Osiedle zaprojektowane przez Le Corbusiera to prawdziwa ikona Marsylii. Nam udało się zobaczyć blok w czasie dni otwartych i muszę przyznać, że od środka robi niesamowite wrażenie. Mieszkania z przeszkloną ścianą i piorunującym widokiem na miasto, ilość usług dla mieszkańców od żłobka do basenu na dachu i stąd także zapierające dech w piersiach widok. Fajnym pomysłem może być zatrzymanie się w hotelu Le Corbusier mieszczącym się w la Cité. Jeśli nie, to możecie wpaść do mieszczącego się tutaj baru lub zjeść coś w hotelowej  restauracji. W sezonie letnim sprawdźcie koniecznie, czy działa MAMO, centrum sztuki współczesnej znajdujące się na ostatnim piętrze. Wizyty z przewodnikiem organizuje Biuro Informacji Turystycznej.

Plaża Prado

Wybrzeże Marsylii

Marsylia pomimo wyjątkowo długiego wybrzeża nie ma zbyt wielu plaż. Dopiero Prado, a właściwie kilka położonych obok siebie plaż, to największa plaża w mieście. Może nie zachwyca sama w sobie, ale na pewno, ale jeśli mamy ochotę na morze, to musimy się tu udać. Dla młodych wielbicieli deskorolek będzie to prawdziwa gratka – na plażach Prado znajduje się marsylski le Bowl – jeden z najfajniej położonych skateparków na świecie!

Les Calanques

Masyw calanques

Gdyby ktoś się mnie spytał, czy warto wybrać się do Marsylii, to odpowiedziałabym, że warto ze względu na Calanques właśnie. Ten największy skarb miasta, od strony lądu czy od strony morza – les Calanques zachwycają jednakowo. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje, jak można do nich dotrzeć w miarę łatwo. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu zawsze można wybrać się statkiem ze Starego Portu.

Okolice Marsylii – L’Estaque

Paul Cezanne
źródło: La Société Paul Cezanne

L’Estaque to niewielki port rybacki niedaleko Marsylii rozsławiony przez Cezanne’a, Braque i wielu innych malarzy, którzy zachwycali się tamtejszym światłem. Dziś można pospacerować szlakiem malarzy . W sezonie, czyli od kwietnia najłatwiej jest się tu dostać tramwajem wodnym ze Starego Portu. Bilet kosztuje 5 euro.

Informacje praktyczne 

Marseille Tourisme – informacja turystyczna

Made in Marseille – Marsylia pozytywnie! Magazyn internetowy, kalendarz wydarzeń i atrakcje w jednym

Marseille et Provence 

MuCEM 

Total
2
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: