Odkrywamy Langwedocję – Most nad rzeką Gard

Atrakcje Południowej Francji to temat rzeka. Jedno z miejsc, które pozytywnie mnie zaskoczyło i które jak najbardziej polecam na eskapadę z dziećmi to Pont du Gard. Najstarszy na świecie most-akwedukt (I wiek n.e), jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Południowej Francji - Pont du Gard

Krótko przed naszą wycieczką słyszałam dwie opinie od dwóch różnych znajomych z pracy. Pierwszy wybrał się tam na weekendową majówkę z grupą znajomych (rodziny z dziećmi) i bardzo zachwalał ten wyjazd. Trochę się dziwiłam, ponieważ miejsce kojarzyłam tylko z mostem, a nie z fantastycznymi krajobrazami. Drugi kolega po wizycie był zniesmaczony stanem komercjalizacji miejsca. Wyobraziłam więc sobie jarczmarczny klimat niczym z Zakopanego.

Na pewno na to, że nasza wizyta tak się udała, miała wpływ pora dnia. Na  miejsce dotarliśmy około 20.00, więc większość turystów już teren opuściła. Zamknięte były też bary i sklep z pamiątkami, chociaż z jarmarcznym wyglądem niewiele mają wspólnego. Jedynie trochę mi szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć muzeum, ani zajrzeć do ludoteki. Wszystkie te atrakcje leżą przy wejściu na teren mostu (płatny) i wpisane są w cenę biletu.

Atrakcje Południowej Francji - Pont du Gard

To, co mieliśmy w zamian to ciepły czerwcowy wieczór, most praktycznie dla nas, spacer w promieniach zachodzącego słońca i fantastyczne widoki na rzekę. Miejsce naprawdę mnie zauroczyło.

Most mostem, ale co jeszcze w okolicach?

No właśnie, miejsce tak mnie zauroczyło i mając w pamięci opowieści kolegi o majówce, pomyślałam, że może być fajną miejscówką na kilkudniowy wypad (gdyby nie wszystkie pozostałe miejscówki w naszych bliższych i dalszych okolicach, które mam na liście miejsc do). Przy samym moście widać było przyjemną trasę na rower z fotelikiem (czytaj: w miarę płaską), plaże i kąpieliska, wokół jest kilka szlaków spacerowych, a w najbliższej okolicy sporo miejsc do odwiedzenia i zobaczenia.

Atrakcje Południowej Francji - Pont du Gard

Gorges du Gard

Atrakcje Południowej Francji - Pont du GardPrzełom rzeki Gard (lub Gardon) znajduje się około 25 kilometrów od Pont du Gard, to rezerwat biosfery. Fantastyczne pejzaże, wypożyczalnie kajaków, trasy rowerowe – wpisuję na moją listę.

Uzès

14 kilometrów od Pont du Gard leży średniowieczne miasteczko Uzès – wąskie uliczki, zamek, ogrody – może być fajnym uzupełnieniem pobytu w okolicy. Trochę dalej znajdują się miasteczka należące do Les Plus Beaux Villages de France i Villages de Caractère.

Nîmes i Awinion

Nimes

My udaliśmy się do Nîmes, które znajduje się 30 kilometrów od mostu i które jest bardzo fajnym miastem do zwiedzania z dziećmi. Z kolei do Awinion jest tylko 25 kilometrów, a do Orange 40 km.

Informacje praktyczne

Wjazd i wejście na teren mostu jest płatne. Opłata za samochód wynosi 18 euro do godziny 19.00 i 10 euro po 19.00 (latem można wejść na teren do północy). Warto wcześniej sprawdzić na stronie informację o wydarzeniach – często, zwłaszcza w sezonie letnim, organizowane są koncerty i pokazy iluminacji.

Przydatne informacje

Pont du Gard – strona informacji turystycznej Pont du Gard

Le Gard Tourisme – informacja turystyczna departamentu Gard

Office de Tourisme Pays d’Uzès

Gorges du Gardon – informacja o rezerwacie i atrakcjach

Nie można dodać komentarza

%d bloggers like this: