Planujecie spędzić Boże Narodzenie lub Sylwester w Barcelonie? To fantastyczny pomysł! Chyba nie ma miasta w Europie, które nie wyglądałoby magicznie w grudniu i na początku stycznia. Nie inaczej jest w Barcelonie. Okolice Świąt Bożego Narodzenia to dobry moment na wypad do stolicy Katalonii. Jeśli będziecie mieć szczęście, to w ciągu dnia temperatury mogą przypominać polską jesień, a wieczorami znajdziecie się w miejscu magicznym dzięki fantastycznym dekoracjom i światłom świątecznym, które rozświetlają już od 24 listopada nie tyko centrum, ale także ulice handlowe we wszystkich dzielnicach Barcelony. Poza tym w całym mieście znajdziecie mnóstwo atrakcji dla dzieci.

Tradycyjnie okres świąteczny w Barcelonie rozpoczyna się wraz z długim weekendem 6-8 grudnia. Od tego momentu rozpoczyna się zakupowe szaleństwo, sklepy otwarte są w niedziele. Mieszkańcy wyruszają w poszukiwaniu nie tylko prezentów, ale także świątecznych przysmaków. Im bliżej świąt, tym ceny owoców morza, których nie może zabraknąć na świątecznym stole rosną, więc wiele osób kupuje je z wyprzedzeniem i zamraża.

Fajne jest to, że świąteczna atmosfera nie kończy się wraz z Nowym Rokiem, tylko trwa aż do 6 stycznia, ponieważ to Trzej Królowie przynoszą prezenty w Hiszpanii. Mnóstwo atrakcji czeka więc na dzieci między 1 i 5 stycznia.

 

 El Pessebre lub Belen, czyli żłóbek

Zlobek w Barcelonie
Stajenka na Placu Sant Jaume, Foto: 20 minutos

Tradycyjnie w Hiszpanii dzieci przygotowują domowe żłóbki, w niektórych domach wciąż jest to główna dekoracja świąteczna. Poza tym, w każdym mieście wystawiany jest żłóbek uliczny. W Katalonii nie może zabraknąć figurki el caganer, czyli ubranego w tradycyjny strój pasterza robiącego kupę – ma przynosić szczęście. W ostatnich latach el caganer przyjmuje twarz znanych osób ze świata polityki lub piłkarzy.

El caganer
El caganer, Foto: barcelona.cat

Zazwyczaj żłóbek można oglądać od około 25 listopada na Placu Sant Jaume w godzinach 10.00 – 22.00. W 2016 roku był mniej tradycyjny…

Żłóbek Plaça Sant Jaume 2016
Żłóbek Plaça Sant Jaume 2016. Foto: 20minutos

Jarmarki Świąteczne w Barcelonie

Jarmark Sant Llúcia, Barcelona
Fira de Santa Llúcia, Foto: barcelona.cat

Świątecznych jarmarków jest kilka, tych tradycyjnych, na które chodzi się “od zawsze” i te nowe, odpowiadające filozofii slow.

Miejsce, gdzie rodziny wybierają się po ozdoby świąteczne to Jarmark Świętej Łucji, czyli Fira de Santa Llúcia przy Katedrze (w godzinach 10.30 do 20.30). W sumie ponad 200 stoisk z dekoracjami, wyrobami rzemieślników, choinkami, etc. Oprócz bombek dzieci uwielbiają wybierać nowe figurki do żłóbka. Tutaj znajdziecie także typowy dla Katalonii Tió de Nadal, czyli magiczny pieniek, który przynosi dzieciom słodycze. Dzieci musza dbać o Tió, karmić i poić, a w Wigilię pieniek odwdzięcza się prezentami.

Caga tió - katalonskie tradycje swiateczne
Tió de Nadal, Foto: barcelona.cat

Przy Jarmarku do 17 grudnia ustawiony będzie gigantyczny Tió ze słodyczami dla dzieci poniżej 12 roku życia. W weekendy i święta w godzinach 10.30 – 13.30 i 16.30 – 19.00. W pozostałe dni w godzinach 10.30 – 13.30. Na stronie Jarmarku znajdziecie szczegółowy program.

Godziny otwarcia Fira de Santa Llúcia: 10:00 – 20:30

Kiedy: od 24 listopada do 23 grudnia

Mniejszym odpowiednikiem Jarmarku Sana Llúcia jest ten przy Sagrada Familia. Działa do 23 grudnia.

Swiateczna Barcelona
Foto: El Periódico

Fira de Reis a la Gran Vía to jarmark rzemieślników przy alei Gran Vía (między ulicami Rocafort i Muntaner). Tu można udać się po oryginalne prezenty sprzedawane na ponad 200 stoiskach.

Godziny otwarcia: Codziennie w godzinach 10.0-22.00

Kiedy: od 19 grudnia do 6 stycznia

Już por raz drugi odbędzie się Jarmark Odpowiedzialnych Zakupów na Placu Catalunya. Tutaj będzie można poznać ofertę i kupić wyroby spółdzielni, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń stawiających na produkty wyrabiane lokalnie.

Festivalet

Czyli slow, slow, slow – produkty robione ręcznie i zdrowa kuchnia, a także materiały, które pozwolą wam wykonać wasze projekty DIY. Do tego bary z przekąskami, tapas, vermuthem, etc.

Kiedy: 16-17 grudnia 2017

Godziny otwarcia: 11.00 – 20.00

Gdzie: przy Muzeum Morskim (Museu Marítitm) – Metro Drassanas (Linia 3)

Bilety:  2 euro, dzieci do lat 12 gratis

Lost & Found Market

Pchli targ, na którym znajdziecie książki, płyty, komiksy oraz ubrania i akcesoria vintage.

Gdzie: Estació de França, Barceloneta

Kiedy: 16-17 grudnia 2017

Palo Alto Market

Super-popularny street market, do którego w ciągu roku ustawiają się kolejki długie na pół dzielnicy Poblenou ma także swoją edycję świąteczną. W świetnej pofabrycznej scenerii, z muzyką na żywo i food truckami – to idealne miejsce na kupienie prezentów u lokalnych projektantów i artystów. Zaleca się kupić bilety na stronie.

Kiedy: w weekendy 2-3 grudnia 2017

Godziny otwarcia: 10.00 – 20.00

Dojazd: Metro Selva de Mar (Linia 4)

Barcelona w Boze Narodzenie

Plac Catalunya

Zazwyczaj działało tu sztuczne lodowisko, od zeszłego roku Plaça Catalunya jest centrum świątecznych atrakcji. Oprócz Jarmarku Odpowiedzialnych Zakupów codziennie od 22 grudnia do 4 stycznia będzie się coś działo – koncerty, przedstawienia, instalacje z atrakcjami dla dzieci, warsztaty. Poza tym codziennie po zmierzchu będzie można obejrzeć pokaz światła i muzyki przy fontannie.

Tutaj także będzie można oddać listy do Trzech Króli w dniach 2-4 stycznia.

Godziny otwarcia: 11.00-21.00 codziennie od 22 grudnia do 4 stycznia (nieczynne 25 grudnia i 1 stycznia)

Cyrk Raluy

Rodzinne wyjście do Cyrku to kolejny klasyk świąt w Barcelonie. Cyrk Raluy to istna legenda – 5 pokolenie akrobatów rodziny Raluy bawi dużych i małych. Od 2 grudnia Cyrk rozstawia swoje stare, przepięknie odnowione wozy  i namiot w Barcelonie przy Starym Porcie – Port Vell, Moll de la Fusta. Uwaga! Przedstawienia bez udziału zwierząt – akrobaci, tancerze,  klauni – czyli wszystko to, co rozbudza wyobraźnię dzieci.

Festival de la infancia

Od ponad 50 lat w dniach 27  – 30 grudnia na terenie Targów czyli Fira de Barcelona organizowany jest Festiwal Dzieci. W trzech halach pod wzgórzem Montjuïc, przy Plaça Espanya czekają tysiące atrakcji dla dzieci wieku 4-12 lat: wszelkie możliwe warsztaty, gry i zabawy – prace ręczne, zajęcia sportowe, testowanie zabawek. W tym roku festiwal zmienia się w Miasto Snów i wszystkie atrakcje będą się odwoływać do zawodów w jednym z obszarów tematycznych: Technologia, Laboratoria, Ochrona Srodowiska, Szkoła, Teatr, Mechanika, Budownictwo, Księgarnia, Sport, etc.

Bilety:

6 euro. Dzieci do 4 lat – gratis

Sylwester w Barcelonie

Sylwestrowa tradycja w Barcelonie to Cursa dels Nassos – czyli bieg Nosów. Trasa biegnie wokół dzielnicy Poblenou i bierze w niej udział około 11.000 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Bieg rozpoczyna się o 17.30

Impreza sylwestrowa organizowana jest przy fontannie Fuente Mágica de Montjuïc. Rozpoczyna się o 21.30 i planowane są koncerty oraz spektakl świateł. Pamiętajcie, że hiszpańska tradycja nakazuje zjedzenie 12 winogron przy odliczaniu ostatnich chwil przed Nowym Rokiem. Są to tak zwane Campanadas, a winogrona maja przynieść szczęście w każdym z dwunastu miesięcy rozpoczynającego się roku.

Wieczór Trzech Króli – 5 stycznia

dOrient-arribada-Barcelona-PERE-VIRGILI_ARAIMA La Vanguardia
Wieczór Trzech Króli w 2014 r. Foto: La Vanguardia

Jeżeli wybieracie się do Barcelony z dziećmi w okresie świątecznym, nie możecie przegapić wieczoru Trzech Króli 5 stycznia. To wtedy trzej mędrcy przybywają do hiszpańskich miast i miasteczek, przejeżdżają wielką paradą przez centra, żeby później w nocy roznieść prezenty. Przejazd w Barcelonie, czyli Cavalcada dels Reis, jest tak piękny, że nie trzeba być dzieckiem, żeby poczuć się jak w krainie baśni. Pamiętajcie jednak, że trzeba zająć miejsce przy trasie przejazdu orszaku z dużym wyprzedzeniem, bo tłumy całych rodzin przybywają ze wszystkich zakątków miasta, często z drabinkami i stołkami! Królowie do Barcelony przypływają statkiem, przesiadają się do karoc i ruszają „w miasto”. Tu znajdziecie mapę z tegoroczną trasą. Przejazd w Barcelonie trwa od 18.00 do 21.00

Przejazd Trzech Króli w Barcelonie
Cavalcada de Reis,  Foto: La Vanguardia

Listy do Trzech Króli można oddawać królewskim paziom 2, 3 i 4 stycznia w dwóch miejscach – na Placu Catalunya oraz na cumującym niedaleko kolumny Kolumba statku Santa Eulàlia.

Swieta w Barcelonie
Królewscy pazie, Foto: barcelona.cat

Przez ostatnie wieczory przed nocą Trzech Króli można też zajrzeć do fabryki, w której przygotowują prezenty. Wejście gratis w godzinach 17.00-21.00. Tutaj znajdziecie adres fabryki.

Kampania Ratusza – Zabawki nie mają płci. Są dla wszystkich

To już kolejna kampania nawołująca do zaprzestania wybierania zabawek ze względu na  płeć dziecka. Rok temu tym roku hasłem było No som roses o blaus – czyli nie jesteśmy różowe czy niebiescy. W tym roku jest jeszcze bardziej przekonywująco – zabawki nie mają płci. Jako wielka przeciwniczka koloru różowego jestem w 100% za takimi kampaniami. Dyskryminacja kobiet rozpoczyna się już od kołyski! Bo czy dziewczynka musi chodzić ubrana na różowo, a wszystkie pozostałe kolory tęczy zarezerwowane są dla chłopca? Czy musi od najmłodszych lat wcielać się w rolę matki, a nie konstruktora czy pilota? Prezentowe szaleństwo jest dobrym momentem, żeby zainteresować dziewczynki wszystkim możliwymi dziedzinami nauki.

Oferta Specjalna Gwiazdka od 70 €/noc – Rafael Hoteles, Madryt i Barcelona
Wyjątkowa Gwiazdka w Hotelach Rafael Hoteles w Madrycie i Barcelonie już od 70 €/noc.
Taryfa specjalna obejmuje:
-Nocleg w pokoju standard
-Sniadanie typu bufet
-Dzieci gratis do 12 roku życia (jedno dziecko na pokój)
– Parking w cenie noclegu (z wyjątkiem Rafaelhoteles Ventas i Rafaelhoteles Badalona: zniżka na parking 50% w obydwóch hotelach)
– Late check out (do godziny 14:00).

-Oferta ważna do 7 stycznia 2018
– Pobyt na minimum 2 noce.

Przydatne informacje

Hello Christmas – informacja ratusza o świątecznych atrakcjach w języku angielskim

Hola Navidad – szczegółowa informacja o wydarzeniach w grudniu i styczniu po hiszpańsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: