Hiszpania z dziećmi atrakcje

Hiszpania z dziecmi - Kastylia La Mancha

Położone zaledwie 230 kilometrów od Madrytu, Enguídanos wydaje się leżeć na końcu świata. Prowadzi tam tylko jedna droga, która tu się kończy. Około 20 kilometrów przed celem podróży rozległe pola Manchueli zmieniają się w krajobraz coraz bardziej pagórkowaty, jest coraz więcej lasu i w końcu dojeżdżamy do miejscowości, nad którą góruje XI-wieczna forteca.

To niepozorne niewielkie miasteczko oferuje moc atrakcji dla całej rodziny, których wystarczy na kilkudniowy wypad. Oprócz fortecy, na uwagę zasługuje kościół Nuestra Señora de la Asunción z XVI w. łączący gotyk ze stylem mudejar, wspinające się w górę wzgórza tradycyjne kastylijskie domostwa z drewnianymi balkonami oraz uliczna pralnia.

Jednak prawdziwym skarbem Enguídanos jest otaczająca je przyroda niezakłócona żadną praktycznie działalnością człowieka. W samej miejscowości jest kilka punktów widokowych, z których można podziwiać rzekę Cabriel, jej dolinę i okoliczne szczyty. Oznaczone są dwie trasy spacerowe: trasa tarasów widokowych, czyli miradores oraz trasa źródeł. Wokół Enguídanos mamy do wyboru kilka dłuższych szlaków pieszych, które mają od 8 do 18 km. Istnieje też jedna trasa rowerowa, z kilkoma opcjami długości od 15 do 35 kilometrów.

Krajobraz okolic Enguídanos został ukształtowany przez okoliczne rzeki, w sumie jest ich pięć, które przedzierają się przez skalne ściany tworząc głębokie kaniony, przepiękne zakola z licznymi strumieniami czy kaskady.

Canyoning na rzece Cabriel – niezapomniana przygoda dla dzieci

Las Chorreras - rzeka Cabriel

Najpiękniejszym zakątkiem w okolicy są kaskady na jednej z najczystszych rzek w Europie – rzece Cabriel, nazywane Las Chorreras. Strumienie wody spływają po skalnych progach tworząc kaskady, kotły i naturalne zjeżdżalnie. Istnieje możliwość przejścia Las Chorreras z przewodnikiem. Wyprawa odbywa się z nurtem rzeki i po drodze zjeżdża się po skałach wraz ze strumieniem wody, skacze do naturalnych basenów, płynie lub po prostu idzie po wodzie. Niesamowite widoki, trochę adrenaliny i świetna zabawa dla całej rodziny jest gwarantowana (minimalny wiek uczestników to 7 lat).

Jeżeli nie mamy ochoty na aż taką dawkę przeżyć, ci sami przewodnicy organizują spacer wzdłuż rzeki lub wyprawy krajobrazowe samochodami terenowymi. Pozostałe pozycje w ofercie to rafting – minimalny wiek dzieci to 4 lata oraz hydrospeed od lat 12.

Przydatne informacje

Enguídanos – strona ratusza z obszerną informacją turystyczną

Altair Turismo – strona internetowa firmy organizującej rafting, canyoning, hydrospeed, przejażdżki konne po okolicy, etc. Dysponują przewodnikami z językiem angielskim. Oferują także noclegi w Enguídanos i okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: