Portugalia co warto zobaczyć - Dolina Douro

Portugalia to jeden z tych niewielkich krajów, które wypełnione są pięknymi krajobrazami od granicy do granicy. Co warto zobaczyć w Portugalii? Moim podróżniczo-enologicznym marzeniem był pobyt w Dolinie rzeki Douro. Spełniło się połowicznie, ponieważ pobyt zamieniliśmy na przejazd, a kilka dni spędziliśmy, co prawda także nad Duero, ale w części przygranicznej, w hiszpańskich Arribes. Co planowałam robić nad Douro? Zwiedzać winnice, pływać statkiem i relaksować się w gorące popołudnia na basenie naszego hoteliku z widokiem na tarasy obsadzone winoroślą…

Wakacje w Portugalii

Ale po kolei. Cała dolina ma około 200 km długości. Główne miasta Doliny, w których znajdziecie informację turystyczną, porty, etc, to Peso de Régua, Pintão, Sao João da Pesqueira, Tua, Vila Nova de Foz Cõa.

Rejsy statkiem po Douro

Portugalia - co warto zobaczyć - Douro

Można wybrać między krótkimi rejsami kilkugodzinnymi, statki wypływają z każdego większego portu Douro i rejsami całodziennymi, np. na trasie Porto-Régua-Porto. Przy rejsach całodniowych przepływa się przez śluzy. W ofercie macie także rejsy dwu i kilkudniowe. Istnieje także opcja połączenia rejsu i powrót zabytkowym pociągiem. Rejsy oferuje m.in. Cruzeiros Douro.

Wycieczka pociągiem

Linia kolejowa łączyła kiedyś Porto z granicą hiszpańską, dziś dociera do miejscowości Pocinho. W wielu miejscach tory przebiegają na zboczach doliny z przepięknym widokiem na rzekę i tarasy winnic. Najpiękniejszy odcinek to ten między miejscowościami Pinhão i Pocinho. Podróż z Porto (stacja São Bento) do Pocinho zajmuje ponad 3 godziny. Oczywiście można wybrać się na krótszą przejażdżkę z którejś stacji po drodze. Na trasie Régua – Tua w soboty w sezonie jeździ zabytkowy pociąg z lokomotywą parową. Podróż trwa godzinę w jedną stronę. Bilety kosztują 42,5 euro dorosły i 19 euro dzieci w wieku 4-12 lat.

Winnice Doliny Douro

Co warto zobaczyć w Portugalii - Dolina rzeki Douro

Jadąc drogą od granicy hiszpańskiej do Porto po drodze mija się niezliczoną ilość winnic. W biurach informacji turystycznej podpowiedzą Wam, które organizują najciekawsze wizyty. Pod linkiem znajdziecie adresy winnic, które można odwiedzić. Niektóre mają na swoim terenie hotele i⁄ lub restauracje. Tu wybrano 10 najświetniejszych winnic w Dolinie Duero.

Punkty widokowe na rzekę

Co warto zobaczyć w Portugalii - Dolina douro

My zatrzymaliśmy się na obiad w Peso de Régua. Zwiedziliśmy Muzeum Douro, przy którym działa punkt informacji turystycznej i tam dostaliśmy informacje, dokąd mamy się udać. Wzdłuż całej rzeki jest mnóstwo krótszych i dłuższych tras spacerowych.

Noclegi w Dolinie Douro

W Dolinie Douro jest zatrzęsienie fajnych noclegów w dobrych cenach. Co prawda radzę Wam rezerwować z wyprzedzeniem. Ja swój na sierpień zarezerwowałam w maju i sporo już było hoteli w całości zajętych. Możecie wybierać między agroturystyką w starych domostwach, tzw. Quintas i butikowymi hotelami przy winnicach. Wiele z nich leży na zboczu doliny z widokiem na rzekę.

Quinta da Veiga

Noclegi nad rzeką Douro

Tradycyjnie urządzone domostwo z basenem z pięknym widokiem na dolinę. Dostępne są pokoje rodzinne. Hotel oddalony jest od większych miejscowości.

Quinta da Pitarreira

Pięknie położone odnowione domostwo z pokojami rodzinnymi i fantastycznymi widokami. Niedaleko miejscowości Peso de Regua

Casa da Azenha

Noclegi nad rzeką Douro

Kolejne domostwo z pięknym ogrodem i basenem. Dostępne są zarówno pokoje rodzinne, jak i apartamenty z kuchnią. Dom leży niedaleko miejscowości Peso de Régua.

Hotel Monverde Wine Experience

Monverde Wine Experience hotel

Przepiękny hotel położony wśród winnic, z basenem i salą zabaw dla dzieci. Co prawda nie ma pokoi rodzinnych tylko dostawiane łóżka, ale dostępny jest apartament z kuchnią.

Informacje praktyczne

Douro Valley

Visit Portugal – Douro Valley

Travel in Portugal – Douro Valley

Total
3
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: