Collioure –  francuska Katalonia

Na potrzeby tego postu zrobiłam szybką kalkulację. Przez 4 lata pobytu na Południu Francji trasę przez Oksytanię (dawniej Langwedocję i Roussillon) pokonaliśmy co najmniej 80 razy? Ile razy zatrzymaliśmy się, żeby odwiedzić te okolice? … No właśnie, zawsze sobie mówimy, że musimy kiedyś się zatrzymać. Ale prawda jest taka, że mkniemy do Barcelony lub dalej do Hiszpanii, bo to tam są przyjaciele i rodzina. Zawsze jesteśmy poumawiani, mamy tysiące planów, spotkań, spraw do załatwienia. Szkoda… ale co zrobić, taki los emigranta. Byłam przeszczęśliwa więc, gdy w ostatnie lato udało nam się zajrzeć na chwilę do francuskiej Katalonii. Ruszyliśmy krętą drogą, którą można dojechać z Llansà po stronie hiszpańskiej do Collioure i przekroczyliśmy granicę tuż za ostatnią miejscowością po stronie hiszpańskiej Katalonii – Portbou.

Zwiedzanie Południowej Francji - na granicy z Hiszpanią

Samo przekraczanie nieistniejącej granicy poza główną trasą na autostradzie zawsze jest fajnym doświadczeniem. W przypadku tej granicy katalońskiej mamy dwa dodatkowe elementy – przepiękne widoki na morze oraz miejsce napawające refleksją – wystawę poświęconą hiszpańskim imigrantom uciekającym przed dyktaturą Franco. Prawie pół miliona osób pokonało tą trasę opuszczając na zawsze swój kraj. Obowiązkowa lekcja historii dla małych i dużych, zwłaszcza w kontekście niekończącej się wojny w Syrii i innych konfliktów, które wydaje nam się, że nas nie dotyczą.

Zwiedzanie Południowej Francji - granica

Katalonia francuska to łagodne wzgórza pokryte winoroślami. Piękne wybrzeże Côte Vermeille ciągnie się od hiszpańskiej granicy do Argelès-sur-Mer. Południe Francji ma wciąż tyle miejsc do odkrycia. Na pierwszy rzut oka jest tu dużo spokojniej niż na sąsiedniej Costa Brava aż do momentu, gdy docieramy do Collioure.

Zwiedzanie Południowej Francji - Katalonia francuska

Już na wjeździe można sobie wyobrazić, co czeka nas w centrum, ponieważ natykamy się na 4 parkingi, z których do miasta dowozi darmowy busik. Okolice są malownicze i samo miasteczko także. Pierwsze kroki kierujemy na stary cmentarz i grób Antonio Machado. To już tradycyjne miejsce pielgrzymek zwolenników Republiki. Samo Collioure jest przeurocze, pomimo tłumów ludzi, bardzo nam się spodobało.

Atrakcje Collioure

Wakacje na Południu Francji - Collioure

Po pierwsze spacery po miasteczku, porcie i okolicach. Jest tu tak uroczo, że praktycznie nie można zrobić pięciu kroków bez przystawania i fotografowania. Poza tym w okolicach jest wiele punktów widokowych, z których roztaczają się cudowne widoki na wybrzeże. Jednym z nich jest forteca Saint Elme, którą można zwiedzić (dorośli 7 euro, dzieci do 12 lat gratis).

Wybrzeże Południowej Francji

Z kolei wzdłuż wybrzeża przebiega 10-kilometrowy szlak Le Sentier Littoral. Informacje i mapy z tą i innymi trasami w okolicy otrzymacie w lokalnym Biurze Informacji Turystycznej. Collioure upatrzyło sobie wielu artystów i było ono kolebką fowizmu. Tutaj malowali m.in. Matisse, Picasso czy Braque. Trasa śladami Matisse’a obejmuje 9 reprodukcji rozstawionych w punktach, w których powstawały jego dzieła. La Maison de Fauvisme organizuje spacery z przewodnikiem.

Plaże w Collioure

Południowa Francja - plaże

W samym miasteczku plaże nie są zbyt duże i są kamieniste. W okolicach jest wiele zatoczek nazywanych tu criques, niektóre są piaszczyste. Tuż obok, w miejscowości Le Racou rozpoczyna się ogromna piaszczysta plaża, która ciągnie się przez miejscowość Argelès-sur-Mer i dalej do Saint-Cyprien. Wzdłuż całego wybrzeża znajdziecie wiele wypożyczalni kajaków morskich, w portach obowiązkowo statki wycieczkowe. Park wodny znajduje się w Saint-Cyprien.

Kiedy jechać do Collioure – wakacje na Południu Francji

Południowa Francja co warto zobaczyć

Kiedy nie jechać? Odradzam pełnię lata – my odwiedziliśmy Collioure pod koniec lipca i było zbyt tłoczno jak na mój gust. Pomimo tych tłumów, miasteczko bardzo nam się spodobało. Ale jak zawsze, namawiam Was na przyjazd pod koniec czerwca, początek lipca lub jesienią.

Jak dojechać do Collioure

Najbliższe lotnisko znajduje się w katalońskiej Gironie i jest oddalone od Collioure 100 km. Po stronie francuskiej, lotnisko w Montpellier leży w odległości 190 km, a Tuluza oddalona jest o 240 km.

Informacje praktyczne

 

Informacja turystyczna Collioure

Informacja turystyczna Oksytanii

Informacja turystyczna Wschodnie Pireneje

Destination Sud de France

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: