Gdzie jest najładniej na Costa Brava? Pisałam już o tym w przewodniku o najciekawszych miejscach na Costa Brava, ale teraz muszę dodać miejscowość Llançà, która podbiła nasze serca. To miejsce ma moim zdaniem wyjątkowo pozytywne wibracje. Naładowałam baterie na dłuuugie (mam nadzieję) tygodnie. Dawno już nie spędziliśmy tylu dni w jednej miejscowości. Podczas naszych wyjazdów zawsze dużo się przemieszczamy i spędzamy maksymalnie 3-4 noce w tym samym miejscu. Tym razem zatrzymaliśmy się na tydzień i było to fantastyczny tydzień w rytmie slow.
Głównym celem pobytu było zrobienie kursów PADI. Ja przymierzałam się do Open Water. Abel już od dawna chciał zrobić Advanced. Niestety, nie przełamałam się i nie pokonałam swoich lęków. Cóż, pozostaje mi snorkel, który w zupełności, jak się okazało, mi wystarcza.
Najładniejsze miejsca na Costa Brava
Llançà nie ma tak klimatycznej zabudowy jak Cadaqués czy Port de la Selva, a jednak bardzo nam się podoba. Jej urok to okolice oraz to, jak jest wpisana w krajobraz, jej cudowne małe plaże z kryształowo czystą wodą. To fakt, że wszędzie można dojść na piechotę i po kilkunastu minutach marszu mamy przed sobą cudowne widoki. Llançà składa się z dwóch części – portu, gdzie toczy się całe życie latem i właściwego miasteczka z typowymi wąskimi uliczkami. W Llançà byliśmy w samym szczycie sezonu na Costa Brava – w tygodniu z 15 sierpnia. Podczas gdy w Cadaqués prawie nie można było przejść, w Llançà nie doskwierał nadmiar turystów. Najwięcej jest Katalończyków i Francuzów. Z rzadka słyszy się jakiś inny język.
Centrum nurkowe Cap de Creus
Jak już pisałam, do Llançà przyjechaliśmy dla nurkowania. Mieliśmy bardzo fajne wspomnienia z tutejszego centrum nurkowego sprzed kilku dobrych lat. Według Abla to najfajniejsze centrum spośród tych, z których korzystał do tej pory na Costa Brava. Super instruktorzy mówiący po hiszpańsku, francusku i angielsku. Poza kursami PADI, można także skorzystać z zajęć intro i zejść z instruktorem (dzieci już od 10 lat). Pamiętajcie, żeby móc nurkować bez instruktora powinniście pokazać Waszą legitymację PADI (lub inny certyfikat) i certyfikat medyczny wydany w ciągu ostatnich dwóch lat. Można także skorzystać ze statku centrum i popłynąć na snorkel w najfajniejsze miejsca w okolicy. Podrzucam link do Centre d’Immersió Cap de Creus, bo naprawdę warto skorzystać z ich usług.
Pozostałe sporty wodne
Jeśli nie kręci Was nurkowanie, zawsze możecie wybrać się na kajak morski, skorzystać ze szkoły windsurfingu lub wypożyczalni motorówek. Albo tak jak ja oddać się snorkelowi.
Plaże w Llançà i okolicach
Plaże są w większości kamieniste, co ma swój plus – wystarczy włożyć maskę i pod nosem mamy ogromne ilości ryb, jeżowców i innych morskich mieszkańców. Warto mieć ze sobą buty do wody zwłaszcza dla dzieci. Ale są też plaże piaszczyste. W Llançà jest ponad 20 plaż! W porcie duża kamienista, kawałek dalej piaszczysta, a w okolicy całe mnóstwo niewielkich zatoczek, tzw. cales.
Wakacje na Costa Brava z dziećmi
My tym razem byliśmy sami. Dzieci zostały w Polsce, aby szlifować polski 🙂 Llançà nadaje się jednak jak najbardziej na wyjazd z dziećmi. W okolicach portu jest kilka placów zabaw, w tym jeden na plaży. Między portem i centrum miasteczka jest mini park atrakcji dla najmłodszych i obok gocarty dla trochę starszych. Kawałek dalej w Roses jest park wodny. Największą atrakcją dla dzieci jest jednak snorkeling – obserwowałam maluchy i nawet te w motylkach wkładały już maski!
Pogoda na Costa Brava – wiatr tramuntana
Pamiętajcie, że w tych okolicach bardzo często mocno wieje. Północny wiatr nazywa się po katalońsku tramuntana (hiszp. tramontana). Latem przyjemnie orzeźwia i sprawia, że upał nie daje się we znaki. Ale uwaga, może być bardzo silny.
Trekking
Okolice pełne są tras trekkingowych i spacerowych. Zaczynając od camins de ronda wzdłuż wybrzeża, idealnych na rodzinne spacery, a kończąc na 87-kilometrowym szlaku na Przylądku Cap de Creus 🙂 Szlaki rodzinne mają od 4 do 8 kilometrów. Są też 3 przybrzeżne szlaki podwodne! W biurze Informacji Turystycznej mają świetną mapę z pełną informacją.
Okolice Llançà – atrakcje Costa Brava
Ja uwielbiam marsze, więc z przyjemnością korzystałam z nadmorskich szlaków cami de ronda. Odwiedziłam także klasztor Sant Pere de Rodes i wspięłam się do ruin zamku Sant Salvador de Verdera. Stąd roztacza się niesamowity widok na całą okolicę i Cap de Creus. W okolicach koniecznie trzeba zajrzeć do El Port de la Selva i Cadaqués. Do Figueres i Muzeum Salvadora Dalí są tylko 23 kilometry. Możecie także wybrać się przepiękną drogą wzdłuż wybrzeża do Francji i odwiedzić urocze Collioure.
Gdzie jeść w Llançà
Pomimo, że nie jest to tak imprezowa miejscowość jak na przykład Cadaqués, nie brakuje tu fajnych lokali i co najważniejsze restauracji na najwyższym poziomie. Oto kilka sprawdzonych:
Can Quim – pyszne tapas na klimatycznym patio.
MOS – kreatywne tapas w pięknym ogrodzie hotelu la Goleta,
El Vaixell – świetna jakość w dobrej cenie. Unowocześniona kuchnia katalońska oparta na najwyższej jakości składnikach. w tygodniu można zjeść menu za 25 euro.
Els Pescadors – najlepsze ryby, ale dosyć drogo
Casa Navarro – według miejscowych najlepsze miejsce na paellę
Tamariu – tradycyjna restauracja z typowymi katalońskimi daniami i owocami morza tuż przy porcie.
Pacu Pacu – dobro wybór jeśli chcecie zjeść w porcie z widokiem na morze.
El Floc – zawsze pełen bar z tapas. Mają też kanapki na ciepło, a w porze obiadowej plato del día.
My skorzystaliśmy z naszej chwilowej bezdzietności i spróbowaliśmy kreacji zespołu Paco Pérez w Miramar (2 gwiazdki Michelin). Dla wielbicieli kreatywnego podejścia do owoców morza! Edit: Od listopada 2019 w Gdańsku działa restauracja ARCO, którą firmuje właśnie Paco Pérez!
Noclegi w Llançà
W Llançà nie ma zbyt dużo hoteli, to też tłumaczy, dlaczego nie ma tylu turystów. My zatrzymaliśmy się w hotelu Gri-Mar. Czułam się trochę jak w powieści Carlosa Ruiza Zafón. Hotel wybudowany pod koniec lat 60. jest odnowiony tylko częściowo – łazienki, meble. Części wspólne, restauracja, ogrody – to wszystko ma klimat poprzedniej epoki. Zgodnie stwierdziliśmy, że jest klimatycznie. Było trochę rodzin z dziećmi – pokoje są przestronne i dostawiają łóżka dla maluchów. Basen jest duży i bez tłumów! Inne hotele w mieście to Hotel la Goleta niedaleko portu i Hotel Carbonell w centrum miasteczka (czyli oddalonej od portu) chociaż ma tylko dwie gwiazdki, to niedawno odnowiony zasługuje na więcej. Ma pokoje rodzinne.
Rodziny zatrzymujące się w Llançà korzystają najczęściej więc z apartamentów turystycznych, o czym pisałam w poście o noclegach. Przypominam link do apartamentów Fane de Dalt.
Jeśli szukacie miejsca spokojnego, ale nie nudnego, ładnych widoków, plaż z kryształową wodą i dobrego jedzenia – Llançà jest dla Was!
Jeśli wolicie bardziej gwarne miejsca, przypominam post o Roses i także ten o hotelu, w którym się zatrzymaliśmy.
Miasteczko, które nam się także podobało na wypad z dziećmi to L’Escala.
Co można zwiedzać w okolicach Costa Brava? Przypominam o pięknych miejscach interioru Katalonii – la Garrotxa i okolicach Llançà – Empordà.
W tym linku znajdziecie moje subiektywne zestawienie najpiękniejszych zakątków Katalonii.
eBook Rodzinne Wakacje na Costa Brava
Jeśli planujecie wakacje na Costa Brava i trudno jest Wam wybrać najlepszą miejscowość na pobyt, koniecznie zajrzyjcie do mojego przewodnika po wybrzeżu. Tu znajdziecie opisy wszystkich miejscowości, a także wszystkie przydatne adresy:
- ponad 160 adresów restauracji i barów w dobrej cenie
- ponad 110 propozycji noclegów
- wszystkie możliwe muzea
- atrakcje dla dzieci
- opisy najpiękniejszych plaż i zatoczek
- opisy tras wzdłuż wybrzeża
- wypożyczalnie łodzi bez patentu, kajaków, etc.
Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: Wakacje na Costa Brava