Wakacje nad rzeką Duero

Ten post dedykuję Marcie, przemiłej młodej dziewczynie, która z zapałem opowiadała nam o swoim kawałku ziemi podczas rejsu po Duero (lub Douro, jak kto woli). Uroczo przeplatając hiszpański z portugalskim, miała w sobie tyle miłości do tego regionu, że słuchałam jej ze łzami w oczach. Tak, łatwo się wzruszam, a osoby przepełnione pasją wzruszają mnie wyjątkowo łatwo.

Wakacje nad rzeką Duero

Co jest tak niesamowitego w tym kawałku Europy? Surowy krajobraz, suchy, skalisty, przecięty wstęgą Duero. Po stronie hiszpańskiej mamy park naturalny Arribes del Duero, po stronie portugalskiej Parque Natural do Douro Internacional. Widoki są podobne po dwóch stronach, chociaż od strony portugalskiej jest więcej winnic.

Hiszpania z dzieckiem

Po co zabierać dzieci na granicę portugalsko-hiszpańską? No właśnie, co nas pcha w miejsca, w których praktycznie nie ma żadnych atrakcji? Pragnienie odpoczęcia od wszystkiego. Totalne oderwanie się od codziennego szaleństwa. A dzieci, jak to czterolatki, jeśli jest basen, miejsce do biegania, skały do wspinania, są przeszczęśliwe.

Do Arribes dojeżdża się z Madrytu. Podróż trwa około trzech godzin i przejeżdża się przez Salamankę i Ávilę. Co można robić w okolicach? Oto kilka propozycji:

Rejsy po Duero

Rejsy po Duero

Każdy ma jakieś podróżnicze marzenia. Jednym z moich był rejs po Duero. Co prawda planowałam w sercu portugalskiej Doliny Duero, w końcu jednak wylądowaliśmy w Arribes i nie zawiodłam się. Popatrzcie zresztą sami na zdjęcia. Duero jest po prostu magiczne. Nic nie burzy ładu miejsca. Żadna interwencja człowieka. Takie miejsca zachwycają mnie właśnie od jakiegoś czasu. Statki wypływają m.in. z Aldeadavila de la Ribera i Vilvestre po stronie hiszpańskiej.

Szlaki piesze nad Duero

Szlaki piesze nad Duero

W okolicach jest mnóstwo tras spacerowych. W połowie sierpnia przy prawie 40-stopniowym upale udało nam się przejść kilka niedługich przed południem. Jeśli lubicie piesze wędrówki, wybierzcie się wiosną (można wtedy dojść do różnych wodospadów) lub jesienią. Można wybierać między szlakami kilkukilometrowymi, idealnymi dla dzieci i takimi na 10 godzin wędrówki. Tutaj oraz tutaj znajdziecie kilka propozycji po obu stronach granicy.

Tarasy widokowe

Tarasy widokowe Nad Duero

Duero wygląda równie pięknie z poziomu rzeki, jak i z tarasów widokowych. Te mają dodatkową atrakcję w postaci krążących nad nimi ptaków, w tym sępów, które można obserwować z bardzo bliska. Wzdłuż Duero tarasów nie brakuje. My dostaliśmy mapę z propozycją trasy od naszych gospodarzy.

Historyczne osady

Po obydwóch stronach granicy można znaleźć historyczne miasteczka. To m.in Castelo Rodrigo w Portugalii i San Felices de los Gallegos w Hiszpanii.

Noclegi nad Duero – urocze hoteliki

Wakacje w Hiszpanii - agroturystyka

W okolicy znajdziecie kilka fajnych miejsc na noclegi. O naszej Quinta de la Concepción już pisałam. Tuż obok w miejscowości Salto de Saucelle znajduje się kompleks hotelowo-campingowy Oca Aldeaduero w dawnej osadzie pracowników pobliskiej tamy. Można zatrzymać się w hotelu lub w jednym z domków. Do dyspozycji goście mają basen, boisko do tenisa, plac zabaw, a także rowery w cenie noclegu.

Agroturystyka Oca Aldeaduero

Po stronie portugalskiej także jest sporo ciekawych miejsc. W średniowiecznym Castelo Rodrigo znajduje się Casa da Amendoeira. Fajnym miejscem na nocleg są domki w skałach tuż przy rzecznej plaży w miejscowości Freixo de Espada à Cinta – Moradias do Douro lub hotel z widokiem na Duero – Casa de Alpajares. Zwłaszcza latem koniecznie wybierzcie hotel z basenem lub przy plaży właśnie. Popołudnia są tak upalne, że nic innego praktycznie nie da się robić.

Informacje praktyczne

Salamanca Emoción – informacja turystyczna prowincji Salamanki

Arribes.net – informacja o noclegach, atrakcjach, restauracjach, etc.

Natural.pt – strona Parque Natural Douro Internacional

Los Arribes del Duero

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: