Ten post dedykuję Marcie, przemiłej młodej dziewczynie, która z zapałem opowiadała nam o swoim kawałku ziemi podczas rejsu po Duero (lub Douro, jak kto woli). Uroczo przeplatając hiszpański z portugalskim, miała w sobie tyle miłości do tego regionu, że słuchałam jej ze łzami w oczach. Niewiele mi potrzeba, żeby się wzruszyć, a osoby przepełnione pasją wzruszają mnie wyjątkowo łatwo.
Co jest tak niesamowitego w tym kawałku Europy? Surowy krajobraz, suchy, skalisty, przecięty wstęgą Duero. Po stronie hiszpańskiej mamy park naturalny Arribes del Duero, po stronie portugalskiej Parque Natural do Douro Internacional. Widoki są podobne po dwóch stronach, chociaż od strony portugalskiej jest więcej winnic.
Po co zabierać dzieci na granicę portugalsko-hiszpańską? No właśnie, co nas pcha w miejsca, w których praktycznie nie ma żadnych atrakcji? Pragnienie odpoczęcia od wszystkiego. Totalne oderwanie się od codziennego szaleństwa. A dzieci, jak to czterolatki, jeśli jest basen, miejsce do biegania, skały do wspinania, są przeszczęśliwe.
Do Arribes dojeżdża się drogą szybkiego ruchu z Madrytu, ostatni odcinek jednopasmową. Należy kierować się na miejscowość Saucelle. Podróż trwa około trzech godzin i przejeżdża się przez Salamankę i Ávilę. Co można robić w okolicach? Oto kilka propozycji:
Dolina rzeki Douro – rejsy po Duero / Douro
Każdy ma jakieś podróżnicze marzenia. Jednym z moich był rejs po Duero. Co prawda planowałam w sercu portugalskiej Doliny rzeki Douro, w końcu jednak wylądowaliśmy w Arribes i nie zawiodłam się. Popatrzcie zresztą sami na zdjęcia. Duero jest po prostu magiczne. Nic nie burzy ładu miejsca. Żadna interwencja człowieka. Takie miejsca zachwycają mnie właśnie od jakiegoś czasu. Statki wypływają m.in. z Aldeadavila de la Ribera i Vilvestre po stronie hiszpańskiej.
Szlaki piesze nad Duero
W okolicach jest mnóstwo tras spacerowych. W połowie sierpnia przy prawie 40-stopniowym upale udało nam się przejść kilka niedługich przed południem. Jeśli lubicie piesze wędrówki, wybierzcie się wiosną (można wtedy dojść do różnych wodospadów) lub jesienią. Można wybierać między szlakami kilkukilometrowymi, idealnymi dla dzieci i takimi na 10 godzin wędrówki. Tutaj oraz tutaj znajdziecie kilka propozycji po obu stronach granicy.
Nowość 2021: Szlak pieszy Camino de Hierro po trasie dawnej kolei przebiegający tunelami i niesamowitymi wiaduktami. W sumie ma 17 km i przechodzi się przez 20 tuneli i 17 wiaduktów. Szlak rozpoczyna się w miejscowości La Fregeneda. Powrót autobusem. WWW
Dolina rzeki Douro – tarasy widokowe
Duero wygląda równie pięknie z poziomu rzeki, jak i z tarasów widokowych. Te mają dodatkową atrakcję w postaci krążących nad nimi ptaków, w tym sępów, które można obserwować z bardzo bliska. Wzdłuż Duero tarasów nie brakuje. My dostaliśmy mapę z propozycją trasy od naszych gospodarzy.
Okolice doliny rzeki Douro – Wodospady
Przepiękne wodospady na rzece Uces – Pozo de los Humos mają 50m wysokości. Dojazd do miejscowości Masueco i stamtąd do miejsca La Peña del Auga. Możemy rozpocząć spacer w Masueco – przejście do wodospadów zajmie nam ok. 1 godz.
Historyczne osady
Po obydwóch stronach granicy można znaleźć historyczne miasteczka. To m.in Castelo Rodrigo w Portugalii i San Felices de los Gallegos w Hiszpanii.
Noclegi nad Duero – urocze hoteliki
W okolicy znajdziecie kilka fajnych miejsc na noclegi. O naszej Quinta de la Concepción już pisałam w tym poście. Tuż obok w miejscowości Salto de Saucelle znajduje się kompleks hotelowo-campingowy Oca Aldeaduero w dawnej osadzie pracowników pobliskiej tamy. Można zatrzymać się w hotelu lub w jednym z domków. Do dyspozycji goście mają basen, boisko do tenisa, plac zabaw, a także rowery w cenie noclegu.
Po stronie portugalskiej także jest sporo ciekawych miejsc. W średniowiecznym Castelo Rodrigo znajduje się Casa de Alpajares. Zwłaszcza latem koniecznie wybierzcie hotel z basenem lub przy plaży właśnie. Popołudnia są tak upalne, że nic innego praktycznie nie da się robić.
ajnym miejscem na nocleg są domki w skałach tuż przy rzecznej plaży w miejscowości Freixo de Espada à Cinta – Moradias do Douro lub hotel z widokiem na Duero –Dokąd jechać dalej?
Po kilku dnia na pograniczu hiszpańsko-portugalskim ruszyliśmy w dalszą drogę wzdłuż doliny Douro na północne wybrzeże Portugalii. Tutaj poczytacie o naszym hotelu w Ofir. Jeśli planujecie odwiedzić Porto, tutaj znajdziecie pomysły na Porto z dziećmi, a tutaj informacje o hotelach i apartamentach w Porto.
Informacje praktyczne
Salamanca Emoción – informacja turystyczna prowincji Salamanki
Arribes.net – informacja o noclegach, atrakcjach, restauracjach, etc.
Natural.pt – strona Parque Natural Douro Internacional