Enoturystyka z dziećmi – Ribera del Duero

Stali czytelnicy pewnie już wiedzą, że jedną z naszych ulubionych destynacji są winne regiony Południowej Europy. Teraz, gdy dzieci są na tyle duże, że można zabrać je do winnic, zwiedzamy je w czwórkę.

Winnice z dzieckiem

Dla przypomnienia, na blogu możecie poczytać o naszym ukochanym Priorat, o Châteauneuf du Pap, o naszej wizycie w nowej la Cité du Vin w Bordeaux, a także o pięknym miejscu niedaleko Aix -en-Provence – Château La Coste.

Muzeum Wina

Tymczasem zabieram Was do mitycznej Ribera del Duero. To było nasze trzecie podejście do tej Apelacji. Kilka lat temu byliśmy w Aranda del Duero i okolicach. Trzy lata temu udało nam się dotrzeć z dziećmi do Valladolid, jednak odpuściliśmy sobie chodzenie po winnicach z podwójnym wózkiem. W tym roku w drodze powrotnej z Portugalii do La Manchy zatrzymaliśmy się na dwa dni w okolicach Peñafiel, czyli w tzw. winnej złotej mili – Milla de oro. W osobnym poście znajdziecie informacje o noclegach i gastronomii w Ribera del Duero.

Atrakcje Ribera del Duero

Winnice winnicami, ale w całej Ribera del Duero, która leży na terenie aż czterech prowincji (Soria, Burgos, Segovia i Valladolid) jest sporo innych atrakcji, które jak najbardziej nadają się na wypad z dziećmi: zamki, muzea, kaniony rzek. Oczywiście najlepszy moment na wizytę to wiosna lub jesień. My byliśmy w sierpniu i  dało się mocno odczuć upał.

Zamek w Peñafiel

Widoczny z daleka, jest wizytówką regionu i punktem obowiązkowym w czasie pobytu w okolicach. Co godzinę rozpoczyna się wizyta z przewodnikiem (po hiszpańsku). W zamku mieści się także Muzeum Wina, które bardzo nam się spodobało, a do tej pory zwidzieliśmy już ich kilka.  Obrazowo przedstawia zawody związane z winnym przemysłem. Pokazywane filmy w dostępny dla dzieci sposób przedstawiają proces produkcji wina. A już zupełnie fantastyczny jest ten w namiocie, gdzie obserwujemy świat z poziomu winorośli. Obowiązkowa stacja zapachowa pozawala na poćwiczenia zmysłu węchu.

Miasteczko Peñafiel

Samo Peñafiel być może nie jest najpiękniejszym miasteczkiem na świecie, ale zachowuje specyficzny kastylijski klimat. Ciekawym miejscem jest okrągły plac, który służy za arenę do corridy w czasie lokalnych fiest w połowie sierpnia. Oprócz winnic, miasteczko jest słynne z tradycyjnych restauracji – asadores, w których serwuj się pieczoną jagnięcinę.

Klasztor San Bernardo

San Bernardo to położona wśród winorośli mała osada, której skarbem jest przepiękny klasztor cystersów. Częściowo został przekształcony w hotel SPA, który warto rozważyć jako miejsce na nocleg.

Trasa rowerowa wzdłuż rzeki Duero

Ribera del Duero - enowyprawy

My nie zdecydowaliśmy się na wycieczkę rowerową, bo nie pozwalał na to upał, chociaż w naszym hoteliku mieliśmy możliwość bezpłatnego skorzystania z rowerów. Trasa rowerowa zaczyna się w Peñafiel, przebiega wzdłuż rzeki Duero i ma prawie 50 km długości. Istnieją krótsze szlaki wśród winorośli. Niektóre winnice organizują zwiedzanie posiadłości na rowerach elektrycznych.

Zwiedzanie winnic z dziećmi

Kastylia - winnice z dzieckiem

Gdy wybieramy się odwiedzać winnice, zazwyczaj mamy jakieś typy i rezerwujemy wizytę wcześniej. Tym razem jechaliśmy bez rezerwacji, co było trochę ryzykowne. Udało nam się dzwoniąc rano zarezerwować wizytę na popołudnie. Warto jest jednak zrobić to wcześniej.

Protos to jedna z najbardziej znanych winnic Ribera del Duero. Wizyta rozpoczyna się w starej części pod wzgórzem zamkowym, następnie podziemnymi tunelami z beczkami wina dochodzi się do nowej części zaprojektowanej przez Richarda Rogersa, która leży po drugiej stronie ulicy. Nie muszę pisać, że dla dzieciaków to ogromna frajda. Na koniec degustacja wina, a dzieci obowiązkowo dostają mosto, czyli moszcz – nasze uwielbiają.

Zajrzeliśmy także do Pago de Carraovejas, żeby wino kupić. Miejsce jest warte odwiedzenia z uwagi na nowoczesny budynek położony wśród winorośli z widokiem na zamek Peñafiel. Na miejscu działa bar, restauracja i sklep. Wizyty raczej nie nadają się dla dzieci – trwają kilka godzin i obejmują profesjonalne degustacje win.

W okolicach można odwiedzić także wytwornie serów. Szczegółowe informacje o winnicach i innych atrakcjach w Ribera del Duero znajdziecie na stronach Ruta del Vino i Ribertete.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: