Dokąd zabrać dzieci w Alpach – Dolina Ubaye

Jeśli zastanawiacie się, dokąd wybrać się z dziećmi w Alpach, polecam sąsiadujące z Prowansją Alpy Południowe, a w nich dolinę Ubaye. Przede wszystkim jest to raj dla wielbicieli pieszych wędrówek po praktycznie dziewiczych terenach. Żeby to zobrazować, przywołam naszą sierpniową wycieczkę. Przez kilka dobrych godzin marszu do przełęczy Col de Terre Blanche (2248m n.p.m.) na szlaku spotkaliśmy jednego owczarka nazywanego tu patou, jedną sarnę oraz jedną rodzinę. Pełnia lata, przepiękna pogoda, świetnie oznaczone szlaki i …. pustki. Jeśli więc macie ochotę uciec od cywilizacji, dolina Ubaye jest dobrym na to miejscem.

Ubaye latem

Alpy z dzieckiem

W Ubaye fajne jest to, że jeśli mamy ochotę, tracimy kontakt z cywilizacją. Jednak szybko możemy do niej powrócić. Ponieważ poza pustymi szlakami w okolicach mamy ogromne jezioro zalewowe Serre-Ponçon z przystaniami i plażami. Mamy forty i malutkie osady zawieszone na zboczach gór i przyjemne miasteczka, takie jak Barcelonette, w dolinie z bogatą ofertą kulturalną latem. Tak więc atrakcji dla dzieci nie zabraknie, a trasy możemy dowolnie dobierać do ich wieku i możliwości.

Pomysły na wycieczki w Dolinie Ubaye

Rodzinne szlaki w Alpach Południowych

Wydawać by się mogło, że jak Alpy, to tylko dla doświadczonych. Nic bardziej mylnego. Szlaków jest tak dużo i są tak świetnie opisane, że można znaleźć trasy odpowiednie dla każdego. Nawet na wycieczki z małymi dziećmi. Oto kilka propozycji:

Jezioro Lauzet i osada Villard

Trzygodzinny spacer wzdłuż naturalnego jeziora Lauzet do osady Villard. Trasa dostępna dla wózków. Po drodze jeziora, kaskady i górskie potoki. Szlak rozpoczyna się w miejscowości le Lauzet-Ubaye.

Jeziora de la Cayolle

Sredniej trudności trasa zataczająca pętlę – około 3,5 godziny marszu. Trasa zaczyna się przy schronisku de la Cayolle, po drodze leżą naturalne jeziora oraz rozciąga się panorama na jezioro Allos.

Fortyfikacje Saint-Vincent

Scieżka krajoznawcza wokół fortyfikacji w Saint-Vicent-les-forts. Częściowo dostępna dla osób na wózkach. Informacje dodatkowe znajdziecie pod tym linkiem Fort-st-Vincent.

Jezioro Roburent

Kolejna trasa do jezior z turkusową wodą tuż pod 3-tysięcznikami. Stopień trudności średni (557 m różnicy poziomów). Początek szlaku znajduje się 1 km od przełęczy Larche, parking de la Clapiere.

Wodospady Costeplane

Prowadząca do wodospadów trasa zaczyna się w miejscowości Lauzet. Około 2,5-3 godziny marszu.

Więcej informacji o Alpach latem znajdziecie w  poście o Alpach Prowansalskich latem.

Dolina Ubaye zimą

narty w Alpach francuskich

Jeśli nie lubicie marznąć na nartach, Alpy Południowe będą idealną destynacją na ferie zimowe. Nie tylko na stokach jest przyjemnie, ale już na tarasach knajpek pod stokami często trzeba zdjąć kurtkę, słońce tak grzeje. W Dolinie Ubaye znajdują się 3 ośrodki narciarskie. Wszystkie są family friendly (marka Famille Plus). Czyli możecie liczyć na szkółki narciarskie, żłobek dla najmłodszych, przedszkola narciarskie od 3-4 lat, trasy saneczkowe, etc.

Alpy z dzieckiem

Pra Loup to największy z trzech ośrodków. W sumie ma 100 kilometrów tras na wysokości 1500-2000 m n.p.m. Szczegóły znajdziecie w relacji z naszego weekendu z niespełna trzyletnimi wtedy bliźniakami. Dodatkowo trasy stacji Pra Loup łączą się z leżącą w sąsiedniej dolinie Allos stacją la Foux d’Allos, która ma 180 km tras. Pozostałe dwie stacje są kameralne i przez to doskonałe na wyjazd z małymi dziećmi. Le Sauze ma 36 tras, a Sainte-Anne 13 tras plus dodatkowo trasy na rakiety.

Informacje praktyczne

Serre – Ponçon – Vallée Ubaye

Haute Ubaye

Ubaye Tourisme

Stacja narciarska Pra Loup

Stacja narciarska Le Sauze

Stacja narciarska Sainte-Anne

2 comments

  1. fajny pomysł z opisaniem miejsca latem i zimą, ja bym dodała, że na wakacje z dziećmi warto jest wybrac się przed/po sezonie, bo wtedy jest mniejszy tłok i jest zatem bezpieczniej/lepiej dla maluszków 🙂

    1. Zimą jak najbardziej odradzam pobyt w czasie ferii we francuskich szkołach, w 2018 od 10 lutego do 11 marca. Jednak latem naprawdę jest trudno spotkać kogokolwiek na szlaku. Tras jest tyle, że w ogóle nie widzi się turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: