Prowansja mniej znana – Forcalquier

 

Jakbyście nie zaplanowali trasy po Prowansji, wszędzie znajdziecie piękne krajobrazy i czarujące miasteczka. Ja podzieliłabym jednak prowansalskie miejscowości na dwa typy – te leżące na głównym szlaku odwiedzanym przez miliony (dosłownie) turystów rocznie oraz te leżące na uboczu. Nie znaczy to, że turyści o nich zapominają, owszem, docierają tu także, ale w dużo mniejszej liczbie. Moim zdaniem, te miejscowości są bardziej autentyczne, mniej cukierkowate, urzekające, idealne na spacery z dziećmi. Tak właśnie jest w Forcalquier leżącym w departamencie Alp Górnej Prowansji.

Departament Alp Górnej Prowansji i jego miasteczka

Prowansja z dziecmi - Forcalquier

Alpes de Haute Provence to jeden z najmniej zaludnionych obszarów Francji, bez dużych miast, największe dwa mają ok 20.000 mieszkańców. Można za to znaleźć tu urocze miasteczka, takie jak Lurs czy Forcalquier właśnie. Mnie to miejsce urzeka swoją naturalnością, zakamarkami, w których widać upływ czasu, ale też gwarnymi kawiarniami i tętniącym życiem centrum. Do tego wyśmienicie nadaje się na wycieczkę z dziećmi, jeżeli tylko dzieci lubią wspinać się na górki i góry. Bowiem głównym celem spaceru po Forcalquier jest dominująca nad okolicą Kaplica Notre Dame de la Provence. Podczas naszej ostatniej wizyty co prawda, wpinała się tylko jedna osóbka, a druga urządziła sobie kilkugodzinną drzemkę. No ale pchać na górę wózek z jednym dzieckiem jest zawsze łatwiej niż z dwójką.

 

Forcalquier i okolice

Forcalquier

Nad miasteczkiem góruje kaplica Notre Dame de la Provence zbudowana na miejscu średniowiecznej cytadeli. Ciekawostką jest jej karylion, którego można posłuchać w każdą niedzielę o 11.30. Stąd rozciągają się widoki na całą okolicę, a przy dobrej widoczności także na Alpy. W miasteczku jest jeszcze do zobaczenia kilka średniowiecznych kościołów lub ich ruiny, ale tak naprawdę ciekawy jest sam spacer po uliczkach i placach w centrum. Forcalquier leży na szlaku pól lawendy (przepiękna trasa Sault-Banon-Forcalquier). Poza lawendą w okolicach od zawsze wykorzystywano rośliny i zioła w kuchni, medycynie i kosmetykach. W Forcalquier znajduje się prywatna uczelnia Université Européenne des Senteurs et des Saveurs (UESS – Europejski Uniwersytet Zapachów i Smaków) specjalizująca się właśnie w kursach wykorzystania roślin w przemyśle kosmetycznym. Część zajęć organizowana jest we współpracy z Uniwersytetem Aix-Marseille. Latem i w niektóre weekendy zimą można wziąć udział w warsztatach Atelier du Parfmeur i stworzyć swoje własne perfumy. Poza tym w budynku klasztoru des Cordeliers, w którym znajduje się UESS, otwarta jest wystawa pokazująca destylację lawendy.

Prowansalskie targi

W Forcalquier odbywa się jeden z największych targów Prowansji – w poniedziałki rano od 8.00 do 13.00 całe centrum pokrywa się straganami, na których można kupić praktycznie wszystko od owoców i warzyw przez ubrania aż po meble. Z kolei w czwartki po południu w godzinach 15.00-19.00 stargany wystawiają lokalni rolnicy, a także producenci żywności bio i rzemieślnicy.

Okolice Forcalquier

Lurs w Górnej Prowansji

W okolicach nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Do wyboru macie spacer wśród formacji skalnych les Mourres; wizytę w Obserwatorium Astronomicznym w Saint-Michel-l’Observatoire; opuszczone średniowieczne miasteczko Ongles z romańskim kościołem; klasztor w Ganagobie z dwunastowiecznym kościołem, w którym znajdują się wspaniale zachowane rzymskie mozaiki; zawieszone na skale Lurs ze swoim szlakiem piśmiennictwa i plantacjami tulipanów wiosną. Jeśli chcecie poznać lepiej lokalną roślinność możecie się wybrać na spacer Ścieżką 5 Zmysłów tuż przy miejscowości Saint-Étienne-les-Orgues u podnóży la Montagne de Lure. Dla fanów ogrodów wyjątkowo ciekawym miejscem jest położone w Mane Jardins de Salagon.

Przydatne informacje

Forcalquier – informacja turystyczna Forcalquier i okolic

Provenceweb – informacja turystyczna Prowansji z podziałem na departamenty i opisami miejscowości

Alpes-Haute-Provence – informacja turystyczna departamentu Alp Górnej Prowansji

0 comments

  1. Ale pięknie! Ja też uwielbiam odkrywać te mniej popularne turystycznie zakątki. 🙂
    We Włoszech najbardziej zachwyciły mnie miejsca nikomu nie znane i widzę, że z Francją jest podobnie.
    Piękne zdjęcia – idealnie uchwyciłaś klimat Prowansji.
    Pozdrawiam 🙂

    1. Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że wpis się podoba. Wkrótce zapraszam po więcej. Do Włoch wybieramy się wiosna, będę więc wpadać na Twojego bloga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: