Najwygodniejsze noclegi z dziećmi – zwiedzaj Hiszpanię uprawiając turismo rural!

Agroturystyka w Hiszpanii to fantastyczne rozwiązanie dla poszukujących fajnych noclegów w dobrej cenie. Chyba wszystkie rodziny hiszpańskie uprawiają turismo rural, czyli coś co można nazwać agroturystyką, ponieważ jest to najmniej skomplikowana i do tego bardzo ekonomiczna forma turystyki z dziećmi, zwłaszcza gdy mamy ich więcej niż jedno.

Agroturystykę wybiera się na krótkie wypady za miasto, często grupą znajomych lub po prostu jeśli chcemy zwiedzać hiszpańską prowincję. Noclegi kwalifikowane jako turismo rural można znaleźć w całym kraju: blisko morza, w górach i wszędzie tam, gdzie jest coś ciekawego do zobaczenia czy zrobienia: rezerwat przyrody, ciekawe źródło rzeki, zalew, ruiny arabskiego zamku, etc. My korzystaliśmy z oferty noclegów rural jeszcze w epoce przed dziećmi, a teraz doceniamy ich wygodę przy wyjeździe z dwójką nieposkromionych osóbek o wyjątkowej energii. W takim miejscu nie musimy się martwić, czy przypadkiem nie zachowują się za głośno i czy będą miały wystarczająco dużo miejsca do zużycia energii. A do tego doceniamy możliwość kontaktu z lokalnymi mieszkańcami, którzy zawsze opowiadają ciekawe historie o okolicy, a ich wskazówki mogą urozmaicić plan wycieczek i posiłków.

Wakacje w Kraju Basków
Wakacje w Kraju Basków z trzymiesięcznymi bliźniakami.

Hiszpania agroturystyka, czyli wakacje na wsi

Turismo rural to nie są wakacje przy gospodarstwie rolnym, chociaż czasami też tak się może zdarzyć. Najczęściej jednak to po prostu wynajem domu lub pokoi gdzieś na wsi lub w małych miasteczkach. Należy wziąć pod uwagę specyfikę hiszpańskiej wsi. Tylko na północy kraju można znaleźć gospodarstwa w naszym rozumieniu, w centrum i na południu rolnicy mieszkają w małych miasteczkach czy większych wsiach, ściśle zabudowanych i stamtąd wyruszają do pracy na pola. Dlatego też domy do wynajęcia zazwyczaj znajdują się w obrębie miejscowości. Często są to odrestaurowane stare domostwa lub nowo wybudowane imitujące te stare, a więc budowane w kamieniu, z drewnianymi i żelaznymi wykończeniami.

Szukając domu do wynajęcia na lato możemy pokusić się o obiekt z basenem. Chociaż gdyby go nie było, można sprawdzić, czy w miejscowości, do której jedziemy jest basen gminny tzw. piscina municipal. Zazwyczaj w bardzo dobrym stanie, zacienione, z barem, z małym basenem dla dzieci, są idealnym miejscem na spędzenie najgorętszych godzin w ciągu dnia.

Casa Rural w Sant Martí Vell, Katalonia
Casa Rural w Sant Martí Vell, Katalonia

Gdzie szukać ofert agroturystyki i jak są one klasyfikowane

Jeżeli interesuje nas wynajem całego domu, mamy do wyboru kilka typów obiektów:

  • Casa rural – wolnostojący dom z kilkoma sypialniami, łazienkami i wyposażoną kuchnią.
  • Apartamento rural – mieszkanie na wynajem zlokalizowane w budynku wielomieszkaniowym, mogą to być inne apartamenty na wynajem lub mieszkania całoroczne.
  • Cabaña – niewielki domek najczęściej z drewna.

Jeżeli szukamy noclegu w pokoju/pokojach, do wyboru mamy następujące opcje:

  • Casa rural – dom z wydzielonymi pokojami z dostępem do kuchni. Łazienki mogą, ale nie musza być w każdym pokoju.
  • Hotel rural – hotel oferujący maksymalnie 20 pokoi, zlokalizowany na obszarach wiejskich w budynku typowym dla regionu.
  • Albergue rural – jest to rodzaj schroniska z pokojami wieloosobowymi.

Najpopularniejsze wyszukiwarki oferty turismo rural w Hiszpanii to Toprural i Escapadarural. Jeśli szukamy miejsca wyjątkowego, polecam stronę Ruralka. Do tego mamy jeszcze strony regionalne, które mogą oferować najciekawszą bazę noclegów w danym regionie. I tak w Katalonii istnieje Somrurals i Ruralverd, w Kraju Basków Nekatur. W Aragonii własny portal ma zrzeszenie Casas Rurales de Aragón. W Kastylii i León można znaleźć bogatą ofertę noclegów na portalu regionu Turismo Castilla y León.

Casa Rural w La RiojaHiszpania agroturystyka - La RiojaWakacje w Kraju Baskow z niemowlakiemHiszpania agroturystyka w Orio Kraj BaskowHiszpania agroturystyka w Sierra de Alcaraz, Riopar ViejoHiszpania agroturystyka - Turismo RuralHiszpania Agroturystyka w Sierra de Alcaraz, Riopar ViejoAgroturystyka - Hiszpania - Katalonia,  Rupitsredniowieczne miasteczka Katalonii

Nie można dodać komentarza

%d bloggers like this: