Siedzimy w domu już kilka tygodni i muszę przyznać, że nie wiem jeszcze, co to nuda. W perspektywie mamy dodatkowe trzy tygodnie. 11 maja dzieci mają wrócić do szkoły, chociaż nie jest to jeszcze pewne na 100%. Jak sobie radzimy do tej pory? Jak możemy. Raz lepiej, raz gorzej. Pierwszy miesiąc to bardzo dużo pracy i mało czasu na cokolwiek więcej. Z różnych planów, które opisałam na początku wirusowego kryzysu w tym poście, udało się zrealizować tylko część.
I chociaż nasz czas w większości poświęcaliśmy pracy i nauce, udało się wyrwać kilka chwil na coś jeszcze. Ja najbardziej zadowolona jestem z tego, że udaje mi się codziennie poświęcić godzinę na ćwiczenia. I także z tego, że udaje nam się ograniczać ekrany dzieciom i w miarę nam to wychodzi. Jest o tyle łatwiej, że dzieci w tym samym wieku są po prostu dla siebie idealnymi kompanami do zabawy. Więc sobie te zabawy wymyślają. I im dłużej siedzimy w domu, tym sprzeczek jakoś mniej. Jeśli już wcześniej nasze bliźniaki miały fajną więź, jestem przekonana, że po tym doświadczeniu, zaciśnie się jeszcze bardziej.
Ruch i wyjścia z domu
Na szczęście we Francji możemy wyjść codziennie na godzinny spacer po okolicy. Wypełniamy specjalny papier, wpisujemy godzinę wyjścia i wychodzimy. Przez pierwsze tygodnie w ogóle nie opuszczaliśmy domu, ale w końcu dzieciom znudził się ogród i zaczęliśmy spacery i jest to coś, o co bardzo proszą. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak ciężko musi być w krajach, gdzie wyjście jest zupełnie zabronione.
Sport w domu
Trochę czasu zajęło mi znalezienie trenerki, której program ćwiczeń w pełni odpowiadałaby moim potrzebom. I przy okazji, żeby osoba prowadząca wzbudziła we mnie pozytywne wibracje. Sientete Joven to moje kwarantanne odkrycie. María to taka dziewczyna z sąsiedztwa, miła i bez żadnych zapędów gwiazdy. Do tego ma tak dużo treningów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Programy o różnej długości, bardziej lub mniej intensywne, na rożne części ciała. I co ważne, do zrobienia w niewielkich pomieszczeniach. Lubię ją i jej treningi tak bardzo, że wybaczam muzykę, która akurat zupełnie nie jest w moim guście 😉 Podrzucam link do kanału na YouTube i do strony, z której można ściągnąć kalendarz treningów na cały miesiąc. A tutaj znajdziecie ćwiczenia dla dzieci.
Joga dla dzieci
Ada co dwa tygodnie dostaje ze swojego klubu program ćwiczeń. Po kilu próbach stwierdziłyśmy, że są to ćwiczenia dla starszych dziewczyn. Próbowaliśmy kilku różnych kanałów i do tej pory najbardziej dzieciakom podoba się joga Yoga para niños – Smile and Learn
Materiały do nauki hiszpańskiego dla dzieci
Oprócz zadań, które otrzymujemy ze szkoły, korzystamy z materiałów, które podsyła nam nasza rodzinna specjalistka od edukacji. Na przykład te na stronie wydawnictwa La Calesa lub na tej stronie z materiałami wydawnictwa Santillana Educación. Mnóstwo zasobów znajdziecie też na stronie Mundo Primaria.
O naszej biblioteczce poczytacie w tym wpisie o książkach po hiszpańsku. Ponieważ 23 kwietnia to w Katalonii Sant Jordi, czyli wielka fiesta książki, już pojawiły się zestawienia ciekawych książek dla dzieci. Znajdziecie je na przykład tutaj lub tutaj W tym poście opisałam kiedyś tradycję Sant Jordi.
Gotowanie w kwarantannie
Przygotowywanie posiłków 2 razy dziennie (pomijam śniadanie, bo u nas jest lekkie-południowe…) to niezłe wyzwanie. Jak sobie radzimy? Od kilku dobrych lat moim najlepszym przyjacielem jest Thermomix 😊 A w obecnej sytuacji tylko utwierdzam się w przekonaniu, że nie ma nic lepszego dla osoby, która nie przepada jakoś bardzo za gotowaniem, nie ma czasu, ale jednak stara się jeść zdrowo i nie kupować żywności przetworzonej. Zdarzają się dni, gdy mojego pomocnika używam 2-3 razy i robię zapas potraw na kolejne dni. Bo nasze rozwiązanie na te dni to dania jednogarnkowe, które można szybko podgrzać i w ten sposób nie tracimy zbyt dużo czasu na przygotowanie obiadu. Gotuję więc 2-3 razy w tygodniu wieczorem, a Abel w weekendy.
Inspiracje kulinarne
Oprócz książek, które kupuję bezpośrednio u producenta, korzystam z kilku stron z przepisami Thermomix : Velocidad Cuchara i Thermorecetas.
Inspiracji szukamy także w kilku innych miejscach:
El Comidista to serwis kulinarny dziennika El País. Dania tradycyjne w wersji łatwej i szybkiej. Abel korzysta ze wskazówek telewizyjnej gwiazdy od lat Karlosa Arguiñano. Przepisy z programu Antena 3 znajdziecie tutaj
Ja lubię też Braci Torres, sympatyczni bliźniacy, którzy prowadzą restaurację* w Barcelonie, także mieli swój program i tu można podejrzeć różne przepisy.
Z kolei moja Ada uwielbia MasterChef. Najbardziej ten dla dzieci, ale akurat teraz trwa nowa edycja tradycyjnego. Programy można obejrzeć tutaj.
Hiszpańskie kino
Mieliśmy obejrzeć tyle filmów! Po całym dniu lekcje-obiad-sport-praca-sprzątanie sił na oglądanie czegokolwiek starcza raz na kilka dni. No ale dobrze, gdy już uda nam się wygospodarować wolny wieczór, oferta jest przebogata i pewnie macie już tysiąc list z polecaniami kinowymi. Ja jeszcze tylko dorzucę filmy hiszpańskie dostępne na stronie Televisión Española
Miejsca w sieci, do których zaglądam
I jeszcze na koniec kilka miejsc w sieci, do których zaglądam od czasu do czasu. Wiadomości, inspiracje, przemyślenia, zdjęcia, kursy, moda, kosmetyki i inne takie …
I to by było na tyle sekcji hiszpańskiej. Jeśli tylko uda mi się znaleźć chwilę czasu, podeślę Wam moje linki francuskie.
¡Ánimos!
1 comments
Fajne zdjęcia 🙂