Stali czytelnicy bloga pewnie już wiedzą, że uwielbiam Katalonię, która pełna jest przepięknych miasteczek, cudownych krajobrazów i magicznych zakątków. Szkoda mi tylko, że ostatnio nie mam okazji do odkrywania nowych miejsc.

Zalew Sau

Jeśli planujecie dłuższy wypad do Barcelony, a może wakacje na Costa Brava, to gorąco zachęcam do zapuszczenia się w głąb lądu. Na pewno warto. Z Barcelony można zrealizować kilka ciekawych jednodniowych wycieczek łączących wizytę w jednym z prześlicznych średniowiecznych miasteczek i niedługi spacer po okolicach z fantastycznymi pejzażami.

A oto kilka propozycji na wypady w ciekawe miejsca prowincji Barcelony:

Masyw Montseny

Masyw Montseny
Montseny (Foto: Diputación de Barcelona)

Ten Park Naturalny leży zaledwie ok 70-80 km od Barcelony. W niższych partiach jest mnóstwo leśnych szlaków o różnej długości, idealnych na rodzinne spacery,  prowadzących do lokalnych atrakcji – ruin zamków, źródełek, kapliczek, etc. W sumie w Parku jest 29 oznaczonych tras. Znajdziecie je na tej mapie Parku Montseny ze szczegółową informacją.

Można też zwiedzić któreś z miasteczek Montseny, np. urocze uzdrowisko Viladrau znane ze swoich źródeł wody mineralnej. Tutaj znajduje się ciekawe centrum multimedialne, w którym można poznać legendy i historię lasów Montseny, przez które na przestrzeni wieków przewinęło się wielu lokalnych Janosików, czarownic i znachorów.

Trzy najwyższe szczyty Montseny dochodzą do 1700m n.p.m. Istnieje łatwy szlak prowadzący na szczyt Turó de l´Home (1706m). Wejście zajmuje ok 40 min, a w nagrodę można podziwiać wspaniałe pejzaże masywu. Szlak rozpoczyna się niedaleko parkingu, na którym można zostawić samochód. Aby dostać się tam należy kierować się z miasteczka Sant Celoni drogą BV-5114 na Turó de l’Home .

Rupit i spacer do wodospadu Salt de Sallent

Wycieczki z dziecmi po Katalonii - Rupit

Wypad do Rupit to jedna z ulubionych wycieczek katalońskich rodzin. To przepiękna średniowieczna miejscowość leży ok. 110 km od Barcelony. Jedną z atrakcji jest zawieszony most prowadzący do miasteczka. Spacer kamiennymi uliczkami nie zajmuje dużo czasu. Warto więc skusić się na obiad i spróbować typowej kuchni katalońskiej w jednej z restauracji, my już dwa razy wybraliśmy tą w Hostalu Estrella.

Wycieczka do Rupit - wodospad Sallent - wypady z Barcelony

Po obiedzie obowiązkowo trzeba się wybrać na spacer do wodospadu Salt de Sallent. W sumie spacer zajmuje ok 1,5 godziny, idzie się szeroką trasą wzdłuż strumyka Riera de Rupit. Widoki na okolicę przy wodospadzie zachwycają. Jeśli starczy Wam sił, możecie przedłużyć trasę i dojść do romańskiej kapliczki Sant Joan de Fabregas.

 Plan trasy do wodospadu Salt de Sallent.

 Tavertet i zalew Sau

Widok na Zalew Sau

Tavertet to malutka osada z romańskim kościołem, ruinami zamku, kilkoma hostelami i fantastyczną restauracją Faves Comptades. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest położenie Tavertet z przepięknym widokiem na zalew Sau, okoliczne urwiska i Montseny w oddali.

Do wyboru macie kilka szlaków spacerowych po okolicy. Z dziećmi można się wybrać na spacer do tarasu widokowego Pla del Castell. Zajmie nam to ok. 45 minut. Dłuższa trasa (w sumie 6 km) prowadzi do ruin zamku na wzgórzu Puig de la Força. Kolejna trasa prowadzi do gotyckiego domostwa z XI wieku – l’Avenc katalońskiego domostwa. Jest jeszcze kilka oznaczonych szlaków po okolicy.

Zalew Sau

Zalew Sau u podnóży masywu las Guilleries został zrealizowany w latach 60. Wody zakryły wieś San Román de Sau. Gdy tylko przedłuża się okres suszy, dzienniki od razu pokazują dzwonnicę zalanego kościoła wystającą nad poziom wody.

Klasztor Sant Pere Casserres - wypady z Barcelony

W okolicach zalewu, na półwyspie w meandrze rzeki Ter znajdziecie jedną z pereł katalońskiej architektury romańskiej – Klasztor Sant Pere de Casserres. Wizyta w klasztorze to fantastyczna okazja to poznania nie tylko romańskiej architektury, ale też historii Katalonii.

Przydatne informacje

Catalonia is your home – portal informacji turystycznej Katalonii

BCN+ Barcelona is much more  – portal informacji turystycznej Prowincji Barcelony

Turisme Montseny strona informacji turystycznej Parku Montseny

Viladrau Turisme – strona informacji turystycznej Viladrau

Rupitstrona informacji turystycznej Rupit – informajca w wersji angielskiej

Tavertet – strona informacji turystycznej Tavertet

Monasterio Sant Pere de Casserres – strona internetowa klasztoru

%d bloggers like this: