Kameralne Costa Brava – czy to istnieje? Panuje mocno rozpowszechniona opinia, że Costa Brava to typowe nadmorskie kurorty, pełne fast-foodów, sklepów z tandetnymi pamiątkami i ogromnych hoteli. To jedno z oblicz tego wybrzeża. Jednak prawdziwe, kameralne Costa Brava to miejsca z klasą, pełne uroku i z plażami jak z pocztówki. Takich miejscowości jest kilka na całym wybrzeżu i trudno jest wybrać tylko jedną najciekawszą.
Jak już zapewne wiecie, my duże kurorty omijamy z daleka. Które więc okolice poleciłabym? Jeśli miałabym wskazać tylko jedno miejsce, to miałabym spory problem, ponieważ uwielbiam dwa zakątki wybrzeża Costa Brava. Po pierwsze okolice przylądka Cap de Creus, o których pisałam w tym poście oraz w tym o miejscowości Llançà tuż obok przylądka. Drugie z takich niesamowitych miejsc miasteczko Begur i okolice.
Kameralne Costa Brava – miejsca z klasą
Begur to, obok Cadaqués, najbardziej snobistyczna miejscowość na wybrzeżu. Ale ponieważ jest to snobizm w klapkach, nie jest uciążliwy 😊 To po prostu miejsce z klasą, gdzie trudno jest znaleźć turystyczną tandetę. Wokół Begur położonych jest kilka przepięknych plaż w typowych dla Costa Brava zatokach – cales otoczonych skałami i sosnowym lasem. Są jednak minusy – latem plaże wypełniają się od pierwszych godzin rannych. W sezonie 2020 przy ograniczeniach covidowych i limitach na plażach, miejsca w tych mniejszych kończyły się 5 minut po otwarciu plaż o 9:00. Biuro Informacji Turystycznej Begur na bieżąco informuje o obłożeniu za pomocą aplikacji.
Ale przechodząc do rzeczy, zatoki po kolei od strony Barcelony to Aiguablava, Fornells, Sa Tuna, Aiguafreda, Sa Riera, Cala d’Illa Roja (plaża nudystów), a następnie rozpoczyna się spora plaża Platja del Racó. Wszystkie połączone są nadmorskim szlakiem pieszym, który nazywa się camí de ronda.
Do plaż z Begur trzeba dojechać samochodem. Latem oczywiście trudno jest o miejsca parkingowe. W weekendy dojazd do plaży Aiguablava jest blokowany przez policję, od momentu gdy brakuje miejsc na parkingu. Można skorzystać z autobusu, który objeżdża wszystkie plaże – kursuje co godzinę 3 razy przed południem i 3 po południu. Jeśli jest to wypad bez dzieci, możemy wypożyczyć skuter.
Wynajem motorówek
Bardzo fajnym i popularnym rozwiązaniem wśród stałych bywalców jest wynajęcie łodzi i rejs wzdłuż najpiękniejszych zatoczek. W ofercie lokalnych firm macie łodzie bez patentu, ale trzeba zarezerwować je z wyprzedzeniem. Najwygodniej przez pośrodnika Click&Boat. Na tej stronie znajdziecie łodzie w dobrej cenie bezpośrednio o prywatnych właścicieli. Dostępne są także jachty ze sternikiem, jeśli macie ochotę na dłuższy rejs.
Perełka Costa Brava – Begur
Begur jest znane z pięknych domów kolonialnych, tzw. casas de los Indianos, czyli emigrantów, którzy dorobili się majątków w koloniach. W kilku zlokalizowane są klimatyczne hotele. Na początku września co roku organizowana jest Feria de Indianos, w czasie której Begur wypełniają kubańskie dźwięki i smaki. Nad Begur górują ruiny zamku z XVI w., do których można dojść spacerem.
Okolice Begur – Pals
9 km od Begur leży średniowieczne miasteczko Pals. Tu koniecznie trzeba zajrzeć, pospacerować po wąskich, wybrukowanych uliczkach i wybrać się na obiad do jednej z tradycyjnych restauracji serwujących dania z ryżu z pobliskich pól ryżowych. W sierpniu w Pals jest organizowany festiwal White Summer. Wieczornym koncertom towarzyszy jarmark rękodzieła i wyrobów lokalnych twórców. Pals leży 4 km od ogromnej Platja de Pals – to może być dobra alternatywa na nocleg, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Tu możecie sprawdzić ofertę noclegów w okolicach Pals.
Gdzie jeść w Begur
Begur tak naprawdę to jeden plac i kilka uliczek, na których jest mnóstwo restauracji na każdą kieszeń. Bardzo smacznie jest w Fonda Caner – polecam zarezerwować stolik na tarasie na dachu. Polecam też Diferent la Bodega. W czasie wakacji na Costa Brava nie może zabraknąć wyjścia na paellę tuż przy plaży. Wybór dobrych miejsc jest spory:
- i tak przy plaży Aiguablava mamy restauracje Mar i Vent i Toc al Mar
- restaurację Sa Tuna przy plaży Sa Tuna
- oraz przepięknie położoną restaurację przy hotelu Cap Sa Sal
Gdzie spać w Begur i okolicach
Jeśli podróżujecie bez dzieci – konieczne zatrzymajcie się w hotelu Cluc, o którym pisałam tutaj. Jeśli podróżujecie tylko z 1 dzieckiem, polecam wspaniały Parador Aiguablava z niesamowitym widokiem. Niestety nie ma pokoi rodzinnych dla 4 osób. Najwygodniej więc jednak jest wynająć apartament przy jednej z plaż. Na przykład taki w odrestaurowanym domku rybaków przy Sa Tuna. Być może jednak dla dzieci lepsze będą okolice sporej plaży Sa Riera.
Dojazd do Begur
Begur leży 150 km od lotniska El Prat w Barcelonie i 60 km od lotniska Costa Brava w Gironie. Wygodniej jest więc przylecieć na to ostatnie i tu wynająć samochód. W tym roku do Girony lata Ryanair z Wrocławia, Poznania i Krakowa. Ceny samochodów sprawdzicie na rentalcars.com lub Auto-Europe.
Kameralne Costa Brava – gdzie szukać inspiracji i informacji
Chociaż od kilku lat mieszkamy w Prowansji, na weekendowe wypady często wybieramy Costa Brava. Atmosfera, jedzenie i przepiękne krajobrazy – to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych wybrzeży Europy. Sporo miejsc opisałam już na blogu – znajdziecie je pod tym linkiem.
W tym roku opublikowałam wyczerpujący eBook Rodzinne Wakacje na Costa Brava. Drugiej takiej pozycji na polskim rynku nie znajdziecie. Podobnie jak eBook Rodzinne Wakacje w Prowansji (klik), ten o Costa Brava pełen będzie praktycznych informacji, wszelkich atrakcji, najpiękniejszych zakątków, a co najważniejsze mnóstwa adresów restauracji i noclegów wraz z cenami!! Dzięki moim ebookom jesteście w stanie zaplanować wakacje niczym lokalsi, nie narażając się na pułapki dla turystów 😉
eBook Rodzinne Wakacje na Costa Brava
Rodzinne Wakacje na Costa Brava to pozycja niezastąpiona, jeśli pragniemy zaplanować niezapomniany urlop na Costa Brava. Masa sprawdzonych adresów, pomysłów na zwiedzanie i spędzanie wolnego czasu, a także aktualne ceny biletów do atrakcji, ceny w restauracjach i hotelach. Więcej informacji o eBooku znajdziecie pod tym linkiem.