Kanion Verdonu – praktyczne porady na rodzinny wypad

Kanion Verdon zachwyca mnie za każdym razem, gdy jestem w okolicy. To niesamowite dzieło natury można podziwiać na wiele sposobów – od wycieczki samochodowej do punktów widokowych, przez piesze wyprawy, rafting czy kajaki po lotnie.

Kanion Verdon - przełom rzeki Verdon

Park Naturalny Verdonu to nie tylko przełom rzeki, ale także kilka jezior zalewowych – całość jest fantastyczną okolicą na spędzenie kilku aktywnych dni z dziećmi. Jeśli jeszcze do tego dodać urocze okoliczne miejscowości, takie jak Castellane czy Moustiers-Sainte-Marie, to fantastyczny pobyt macie murowany. Zebrałam dla Was kilka praktycznych porad ułatwiających organizację pobytu w okolicy.

Jak dojechać do Kanionu Verdon

Jak dojechać do Kanionu Verdon

Najszybszy dojazd od strony Marsylii i Aix-en-Provence to trasa autostradą A51 do zjazdu nr 18 na Valensole i Manosque. Kierujemy się na Valensole, a następnie na Moustiers-Sainte-Marie (w sumie 50 kilometrów od autostrady). Stąd jest już blisko do Kanionu i drogi, która prowadzi wzdłuż Kanionu do miejscowości Castellane. Jeśli będziecie jechać od strony Lazurowego Wybrzeża, to dostaniecie się do Castellane tzw. Drogą Napoleona (D6085) przez Grasse. Trasa ma 82 kilometry, ale jest bardzo kręta, więc jej pokonanie zajmuje prawie dwie godziny.

Jeziora Verdonu

Kanion Verdon - jeziora na rzece Verdon

W sumie jest ich cztery: Esparron, Sainte Croix, Castillon i Quinson. To ostatnie to raczej szersza rzeka. Z daleka zachwycają lazurowym kolorem wody. W wielu miejscach mają wyznaczone plaże, wokół jest też sporo kempingów. Najwięcej łatwo dostępnych plaż ma największe z nich – Sainte Croix.

Wynajem sprzętu wodnego

Kanion verdonu

Łódki elektryczne i kajaki można wynająć w kilkunastu miejscach. Na każdym z jezior jest kilka wypożyczalni sprzętu, jednak dopłynięcie z jezior do Kanionu Verdon zajmuje trochę czasu, dlatego polecam dojechać do małej miejscowości Quinson. Tu znajdują się dwie wypożyczalnie i tuż obok tzw. Basses Gorges du Verdon – czyli płytsza, ale równie piękna, część kanionu, idealna na rejs z maluchami. Wytrwalsi mogą dopłynąć do Jeziora Esparron. Uwaga – w sezonie zaleca się zrobić rezerwację telefoniczną ponieważ popyt jest bardzo duży.

Wypożyczalnie sprzętu Kanion Verdonu

Z kolei w przystaniach na jeziorze Sainte Croix można wypożyczyć kajaki i rowery wodne, którymi wpłyniemy do wysokiej części kanionu. Musicie kierować się na Plage les Galetas.

Rafting

W miejscowości Castellane znajduje się kilka miejsc, w których organizowane są spływy Verdonem. Na łatwiejsze trasy można zabrać dzieci od 8 lat. Możliwość spływu uzależniona jest od od tego, czy w danym dniu jest zrzucana woda z sąsiedniej tamy. Aktualne informacje podawane są w sezonie na stronach firm organizujących spływy oraz na stronie EDF.

Canyoning i aqua-rando

Canyoning

Po zeszłorocznej przygodzie z kanioningiem w La Manchy, marzy mi się wyprawa po kanionach Verdonu. Planuję spełnić to małe marzenie w czasie najbliższej wizyty bratanków, z którymi tak świetnie bawiliśmy się w Las Chorreras. Firmy organizujące takie wyprawy znajdują się w Castellane i także w Palud-sur-Verdon. Najłatwiejsze trasy dostępne są dla dzieci od 10 lat.

Piesze trasy wzdłuż rzeki Verdon

Kanion Verdon - Szlaki wzdłuż rzeki Verdon

Istnieje kilka przygotowanych szlaków o różnej trudności schodzących do samego koryta rzeki  Najłatwiejszy z nich to Sentier des Pecherus. Zataczająca koło trasa ma około 6 kilometrów długości. Rozpoczyna się w punkcie, który nazywa się Colle de l’Olivier na drodze D952 pomiędzy Moustiers-Sainte-Marie i Palud-sur-Verdon. Pomimo że jest to najłatwiejsza trasa, na jednym odcinku trzeba skorzystać z  lin.

Noclegi w okolicach Kanionu Verdon

Noclegi w okolicach Kanionu VerdonPrzy jeziorach i wzdłuż kanionu Verdon znajdziecie mnóstwo kempingów, a także pensjonaty B&B i agroturystykę, a w miasteczkach niewielkie hotele. Camping godny polecenia to m.in. International Camping Castellane.

Noclegów w hotelach i agroturystykach można szukać w okolicach Castellane, La Palud sur Verdon, Moustiers-Sainte-Marie czy  Les Salles sur Verdon.

Przydatne informacje

Castellane Verdon Tourisme – strona informacji turystycznej, w części Activities znajdziecie namiary na wszystkie firmy organizujące spływy i wyprawy do Kanionu

Tourisme Saint-André-les- Alpes – wszystkie namiary na noclegi i aktywny wypoczynek wokół miejscowości Santi André

Sainte Croix du Verdon Tourisme 

Parc du Verdon – strona Parku Naturalnego Verdonu

Les Gorges du Verdon

Verdon Tourisme

Nie można dodać komentarza

%d bloggers like this: