La Mancha z dziećmi – magiczna Cuenca

Przy planowaniu zwiedzania Kastylii – La Mancha i jej zabytkowych miast Cuenca zazwyczaj przegrywa z Toledo przy wyborze destynacji na wypad z Madrytu. Nie do końca słusznie, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Cuenca oferuje ciekawą architekturę, dobrą kuchnię, piękne widoki, a do tego szlaki spacerowe po przepięknych okolicach rozpoczynające się już na starym mieście.

Z Madrytu można dojechać tu bardzo szybko samochodem – 165 kilometrów bezpłatną drogą ekspresową lub szybką koleją AVE. W pociągach AVE dzieci do lat 4 nie płacą za przejazd, jeśli nie zajmują miejsca. Jeżeli korzystają z miejsca siedzącego, do lat 14 obowiązuje 40% zniżki na wszystkich trasach we wszystkie dni tygodnia.

 Cuenca i okolice – atrakcje dla dzieci

La Ciudad Encantada - formacje skalne

Jeżeli wybierzemy się samochodem, w okolicach mamy całą masę ciekawych miejsc na wycieczki z dziećmi:

  • Parque el Hosquillo – park zlokalizowany na 910 hektarach w Serranía de Cuenca, w którym można podziwiać zwierzęta żyjące w warunkach półnaturalnych. Trasy spacerowe dostępne są dla wózków. Wizytę należy uprzednio zarezerwować.
  • Ciudad Encantada – formacje skalne o kształtach przypominających prawdziwe miasteczko.
  • Źródła rzeki Cuervo – pomnik przyrody obejmujący źródło rzeki wypływające z niewielkiej groty, a następnie zmieniające się w przepiękne kaskady. Część z tras spacerowych wokół kaskad dostępna jest dla wózków.
  • Laguny Cañada del Hoyo – siedem słodkowodnych stawów pochodzenia krasowego. Zasilane są tylko wodami podziemnymi i deszczowymi. W każdym z nich woda przyjmuje inny kolor w zależności od panującego w stawie mikrośrodowiska.

Kastylia La Mancha zabytki – spacer po starym mieście w Cuenca

Położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m. stare miasto jest jednym wielkim tarasem widokowym na leżące po jego dwóch stronach klify rzeki Júcar oraz jej dopływu rzeki Huécar.

Cuenca z dziećmi - widok na klif

Chociaż część zabytkowa miasta ma jedną dużą wadę, a mianowicie przecina ją jedyna ulica prowadzącą do ruin zamku, to na szczęście po obydwu stronach miasta można spacerować po uliczkach wyłączonych z ruchu, z których można podziwiać klify rzeczne.

Cuenca znana jest przede wszystkim ze swoich Wiszących Domów, czyli Casas Colgadas. Wzniesione w XV wieku nad klifem rzeki Huécar – do dziś przetrwały trzy, w dwóch zwanych Domami Królewskimi mieści się Museo de Arte Abstracto Español, a w trzecim znajduje się restauracja.

Cuenca z dziećmi - Casas Colgadas

Pozostałe budynki zawieszone na klifie nazywa się wieżowcami, od strony ulicy mają 2-3 piętra, natomiast od strony rzeki mogą mieć nawet 10 poziomów.

Pod budynkami starego miasta przebiegają tunele, którymi w średniowieczu transportowano wodę. Później mieszkańcy używali ich do przechowywania wina, oliwy, a w czasie wojny domowej służyły za schrony. Na temat tuneli krąży wiele legend i mitów i obecnie przeprowadzane są prace badawcze w wielu z nich. Na razie zwiedzającym udostępniono tylko jeden, ten pod ulicą Alfonso VIII. Ma 90 metrów długości i można go zwiedzać o określonych godzinach w poniedziałki, piątki i weekendy. Niektóre z wizyt są teatralizowane.

Dla dzieci niewątpliwą atrakcją jest przejście po moście Św. Pawła dosłownie wiszącym nad rzeką Huécar. Most prowadzi do Klasztoru Św. Pawła, w którym mieści się hotel sieci Paradores. 

Cuenca z dziećmi - most Sw. Pawla

Trasy spacerowe

Z samego miasta prowadzi wiele szlaków spacerowych po okolicach. Te ciągnące się wzdłuż rzecznych klifów oferują niesamowite widoki na sam klif, wąwóz rzeki i miasto. Przy ruinach zamku można rozpocząć spacer aż czterema szlakami, w zależności od wieku dzieci i naszych możliwości możemy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Cuenca z dziećmi - szlaki spacerowe

Cuenca to fantastyczne miejsce na spokojny rodzinny wypad. Jest niewielka, ale nie można się tu nudzić, można znaleźć coś dla ciała i dla ducha. Dla rodzin lubiących kontakt z przyrodą wręcz jest to miejsce idealne. Mnie zachwyca za każdym razem, gdy tu jestem, a miasto odwiedzamy co roku. Więcej informacji znajdziecie w poście Cuenca Praktycznie.

Przydatne linki

Turismo Cuenca – strona biura informacji turystycznej

Cuenca Naturaleza y Cultura – strona fundacji Turismo Cuenca

Turismo Castilla-La Mancha – portal turystyczny Kastylii-La Mancha

%d bloggers like this: