Noclegi we Włoszech - narty w Piemoncie

Agroturystyka to nasz sprawdzony sposób na wakacje z dziećmi we Włoszech czy Hiszpanii. W ostatnie zimowe ferie odkryliśmy prawdziwą perełkę u podnóży Alp. W niewielkim Pragelato, 10 kilometrów od stacji narciarskiej Sestriere należącej do kompleksu Via Lattea z 400 km tras narciarskich, znaleźliśmy uroczą agroturystykę Rivet d′Or prowadzoną przez przesympatyczną rodzinę. Miejsce zarówno kids i dogs friendly. Podczas naszego pobytu zasypane śniegiem Pragelato wyglądało iście bajkowo.

Agroturystyka we Włoszech – Rivet d’Or w Piemoncie

Agroturystyka w Piemoncie

Dom jest urządzony tak, jak każda agroturystyka wyglądać powinna – dużo kamienia i drewna. Klimat nadają fantastycznie zachowane drewniane sklepienia i bele. Górsko i wiejsko zarazem. Do tego super wkomponowane nowe łazienki i w pełni wyposażone malutkie kąciki kuchenne. Nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Apartamenty dla rodzin

Noclegi w Piemoncie

W sumie w Rivet d’Or jest 6 apartamentów, w większości 4-osobowe. Jeden dwuosobowy, jeden pięcio i jeden sześcioosobowy. Byliśmy w dwie rodziny. My zatrzymaliśmy się w mniejszym dwupiętrowym. Na antresoli sypialnia i w salonie-kuchni rozkładane łóżka dla dzieci. Przy ilości rzeczy, które potrzeba 4 osobom jeżdżącym na nartach, był jednak trochę za mały jak na mój gust. Apartament naszych przyjaciół miał więcej przestrzeni. Zwłaszcza ogromna sypialnia pozwalała utrzymać porządek ze wszystkimi zimowymi gadżetami. Rozkładana kanapa dla dzieci stała w części kuchenno-jadalnianej. Przytulne wnętrza i stare drewno, które tak lubię, były idealnym schronieniem przy mrozach dochodzących do -20ºC.

Śniadania

Jeśli się ma ochotę na śniadanie podane praktycznie do łóżka, można zamówić je wieczór wcześniej. W recepcji zostawia się kartkę, na której zaznaczamy, na co mamy ochotę i rano zostaje nam podstawione pod drzwi. Cena  7 euro.

Restauracja

Agroturystyka we Włoszech - narty z dziećmi

W równie klimatycznej restauracji serwowane jest menu degustacyjne składające się z mnóstwa małych porcji – cena 60 euro. Można jednak zdecydować się na wybrane pozycje w cenie od 4 do 6 euro za porcję. Porcje są niewielkie, ale pyszne. Nie ma problemu, żeby zamówić dla dzieci makaron. W czasie naszego pobytu zorganizowano także tzw. włoską kolację (dwa dania i deser) – 18 euro za osobę. Wino płatne dodatkowo. Trzeba przyznać, że wybór regionalnych i nie tylko win jest imponujący. Ceny od 12 euro za butelkę. W weekendy organizowane jest także wspólne gotowanie z szefem kuchni.

Ogród

Agroturystyka w Piemoncie

Latem można korzystać z ogrodu. Podczas naszego pobytu ulubionym zajęciem dzieci było wytyczanie korytarzy w kilkudziesięciu centymetrowej pokrywie śniegu.

Okolice – Pragelato w Piemoncie

Agroturystyka we Włoszech - Narty w Piemoncie

Pragelato to niewielka miejscowość rozbudowana na Olimpiadę w 2006. Tu znajdują się dwie skocznie. Podczas naszego pobytu (koniec lutego) Pragelato świeciło pustkami. Wyciągi łączące Pragelato z pozostałymi stacjami nie działały. Jedynie czynny był orczyk przy szkółce narciarskiej. Ponieważ i tak rano jeździliśmy do Sestriere, nie przeszkadzało nam to zbytnio. Popołudniami chodziliśmy na sanki, byliśmy zupełnie sami, a śnieg sypał i sypał…

W okolicach jest kilka restauracji i barów, my upodobaliśmy sobie Bar des Alpes. Dobrą pizzę zjedliśmy także w restauracji tuz przy wyciągu.

Dojazd do Pragelato

Pragelato leży w odległości 90 km od lotniska w Turynie. Zimą z lotniska do okolicznych stacji narciarskich kursują bezpośrednie autobusy. Najbliższe miasto po stronie francuskiej to Briançon oddalone o 40km. Do Grenoble jest niecałe 200 km.

O naszych wycieczkach w Piemoncie poczytacie w tym poście. A w przygotowaniu wpis o Via Lattea.

Agriturismo Rivet d‘Or – strona internetowa

 

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: