O naszej filozofii wobec zabawek i ekranów pisałam już nie raz. Po pierwsze, oboje jesteśmy zdania, że dzieci nie potrzebują zbyt dużo zabawek. Poza tym jesteśmy zwolennikami wychowania unplugged przez pierwsze lata życia. W tym poście możecie poczytać o wychowaniu bez tabletów i smartfonów. Co do zabawek, prawie ich nie kupujemy w ciągu roku. Urodziny i Boże Narodzenie. Czasami wpadnie jakieś Lego, ale i to bardzo rzadko. Za to oboje mamy pewien problem z książkami. Oboje uwielbiamy kupować książki, dla nas i dla dzieci. Tak, tradycyjne, papierowe, zalegają nam na półkach i nocnych szafkach. Każda przeprowadzka to koszmar, ale nie potrafimy inaczej.
I tym sposobem maluchy mają całkiem sporą biblioteczkę w kilku językach. Ja przywożę sporo książek z Polski. Ponieważ jednak częściej jeżdżę do Hiszpanii, to tam buszuję po księgarniach. W tym linku znajdziecie moje ulubione księgarnie w Barcelonie.
Zawsze czytam dzieciom po polsku. Do snu czytam opowiadania i różne wesołe historie. Jednak na popołudniowe czytanie wybieram pozycje, dzięki którym poznajemy wspólnie świat. I tak mnóstwo u nas książek o morzach i oceanach, kosmosie, o ziemi i o zwierzętach. I jeszcze moje ulubione encyklopedie Larousse. Tam, gdzie nie ma zbyt wiele tekstu, przekładam na polski. Jeśli jest więcej, czytam po hiszpańsku. Bardzo lubimy nasze książki i ja i dzieci. Pomyślałam, że może i Wam się spodobają. Niektóre można dostać w Polsce, niektóre przez Amazon. Zaczynamy więc przegląd:
Seria P‘tits Docs
Kupuję je w marketach. Nie mają zbyt wymyślnej grafiki, ale lubię je za zwięzłe, przystępne dla 4-5 latków podejście do tematu. A tematów jest naprawdę dużo. Od kosmosu przez przeprowadzki po judo. Na razie czytam ja. Do niedawna po polsku. Ostatnio po francusku, żeby dzieci poprawiały mi wymowę (sic!). A jak zaczną same czytać, będą w sam raz, bo tekstu jest naprawdę niewiele. Seria P‘tits Docs podzielona jest na różne przedziały wiekowe: 1-3, 3-6 i 6-10 lat.
P‘tit Docs, Wydawnictwo Milan, książka w wersji francuskiej do kupienia tutaj
Pytania i odpowiedzi
Trochę podobna seria z książkami omawiającymi przeróżne tematy to Pytania i Odpowiedzi. W serii znajdziecie m.in. książki o Paryżu, dinozaurach, kosmosie, piłce nożnej, nartach, mózgu, etc. Idealna na zimowe popołudnia – odpowiada na pytania zadawane przez dzieci zwięźle i na temat, czyli tak, jak lubię.
Questions et réponses, Wydawnictwo Nathan, książki w wersji francuskiej do kupienia tutaj
Kididoc – mini encyklopedie
Kolejna seria pozwalająca poznać świat to Kididoc. Na razie mamy tylko jedną książkę o tym, jak wygląda życie dzieci w różnych krajach świata. Wyjaśnienia są przedstawione ciekawie i przystępnie. W serii znajdziecie mnóstwo książek na najróżniejsze tematy od zwierząt świata prze historię piratów do kosmosu.
Kididoc, Wydawnictwo Nathan, książki po francusku dostępne tutaj
Poznajemy naszą planetę
Zawsze uwielbiałam geografię i uwielbiam opowiadać dzieciom o morzach, górach i rzekach. Nie mówiąc o porach roku, porach dnia, etc. Bardzo lubię książkę Nasza Planeta, bo fajnie, obrazowo i zwięźle pokazuje, jak wyglądają różne miejsca na ziemi, fenomeny pogodowe itp.
El Nostre Planeta, Wydawnictwo Usborne, w wersji angielskiej dostępna jest w Polsce tutaj
Książki o rybach i oceanach
Nasze dzieci uwielbiają wodę. Uwielbiają chodzić do sklepu zoologicznego popatrzeć na rybki i oglądać programy przyrodnicze. Wciąż domagają się powrotu do Oceanarium. Wyjazdy z tatą na nurkowanie zrobiły swoje. Dlatego też mamy kilka książek w tej tematyce. Często bawimy się w zabawę pt. gdzie jest ośmiornica, krewetka, etc. To dobre ćwiczenie na koncentrację.
Oceans, Wydawnictwo Simbol Editions, wersja katalońska dostępna tutaj
Animales Marinos, Wydawnictwo Bruño, książka w wersji angielskiej do kupienia w Polsce tutaj
Moja pierwsza Encyklopedia – Larousse dla dzieci
Seria Encyklopedii tematycznych – my na razie mamy Historię i Sztukę, a niedawno do kolekcji dołączyła pozycja z odpowiedziami na pytania Jak? Na przykład, jak śpią zwierzęta? Czytamy na wyrywki, bez spinania się. Te rozdziały, które akurat nas z jakiegoś powodu zainteresują. Tak naprawdę to kupuję te książki dla siebie. Mnie zarówno tradycyjne baśnie, jak i współczesne historie zwyczajnie nudzą. Wolę poczytać dzieciom coś, co i mnie interesuje.
Seria Mi Primer Larousse , wersja hiszpańska jest dostępna tutaj.
Opowieści o wilku
Książki o Wilku dostępne są po polsku. My bardzo je lubimy. Przygody wilka są zabawne i przyjemnie się czytają. A wybór jest ogromny. My wybieramy te związane z podróżami – czy to w czasie czy w przestrzeni 🙂
Seria O Wilku, Wydawnictwo Adamada, książki w po polsku możecie kupić tutaj.