Formacje skalne w Ciudad Encantada, Hiszpania z dzieckiem

Formacje skalne w Ciudad Encantada, Hiszpania z dzieckiem

Cuenca i jej okolice kryją wiele zakątków idealnych na kilkudniowy wypad z dziećmi. W niewielkiej odległości od Madrytu, ta część Hiszpanii oferuje pejzaże niezniszczone działalnością człowieka, spokojne miasteczka i dużo magii…

Skalne czary – La Ciudad Encantada

La Ciudad Encantada

Serranía de Cuenca to Park Naturalny o powierzchni 74 ha, pełen magicznych miejsc, które tworzą roślinność, formacje skalne, rzeki i mokradła.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji do odwiedzenia z dziećmi jest La Ciudad Encantada. Położone na wysokości 1500m n.p.m. fantastyczne formacje skalne nazywane Czarodziejskim Miastem powstały wskutek działania wody, wiatru i lodu. Kształty skał przypominają na wskroś figury ludzkie, zwierzęta, mosty, budynki.

Spacerując po Ciudad Encantada ma się faktycznie wrażenie, że się jest w jakimś cudownym miasteczku z jego uliczkami, placami, budynkami i mostami. Jest tu też skalne morze, a tu i ówdzie widać statki.

Przy wejściu otrzymuje się mapkę z zaznaczonymi i nazwanymi obiektami, chociaż ciekawiej jest razem z dziećmi szukać podobieństw i nazywać to, co widzimy. Poza tym jest to wspaniałe miejsce na poznawanie różnego rodzaju skał, tekstur, szukanie skarbów, wspinanie się na głazy, itp. Uciecha dla wszystkich małych zmysłów. Zwłaszcza, że spacer uprzyjemnia intensywny zapach rozmarynu, tymianku i majeranku.

Filmowa sceneria 

La Ciudad Encantada

Niezwykłość krajobrazu Ciudad Encantada została wykorzystana w wielu filmach. Najbardziej znane produkcje, w których wykorzystano tą wyjątkową scenerię to Duma i Namiętność, jeden z pierwszych filmów Stanleya Kramera z udziałem Sofii Loren i Frana Sinatry, Conan Barbarzyńca z Arnoldem Schwarzeneggerem oraz Świat to za mało, w którym w rolę Jamesa Bonda wcielił się Pierce Brosnan.

Informacje praktyczne

La Ciudad Encantada - formacje skalne

Wejście na teren Ciudad Encantada (otwarte w godzinach 10.00-20.00 i do 18.00 zimą) jest bezpłatne dla dzieci do lat 8, dorośli płacą 5 euro, a dzieci w wieku 8-12 lat – 4 euro. Spacer zajmuje ok. 1,5 godziny, chociaż my zrobiliśmy sobie mały piknik i w sumie spędziliśmy tam prawie 3 godziny. Chociaż jest sporo miejsc zacienionych, jednak warto jest przyjechać wcześnie, żeby uniknąć skwaru godzin południowych.

Teren jest w miarę przejezdny dla wózków – my pokonaliśmy trasę bliźniaczą spacerówką, na szczęście pustą, ponieważ dzieciaki ochoczo spacerowały i wspinały się na skałki. Po drodze jest wiele skalnych stopni oraz miejsc, gdzie szersze wózki trzeba przenieść.

Przydatne informacje

La Ciudad Encantada – strona oficjalna w wersji angielskiej

Serranía de Cuenca informacja o Parku Naturalnym

Turismo Cuencastrona Biura Informacji Turystycznej prowincji Cuenca

Kastylia La Mancha – portal turystyczny regionu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: