Rodzinne wycieczki po La Manchy

Ten post miałam w planach już od jakiegoś czasu, ale zawsze go odkładam, bo myślę sobie, że do Hiszpanii jeździcie zwiedzać miasta lub odpoczywać na plaży, a nie robić wycieczki wzdłuż rzeczek i skałek, ale może jednak komuś się przyda. Prawda jest taka, że z dala od wybrzeża można znaleźć nieskończoną ilość miejsc na fajne rodzinne wypady, tak też jest na granicy Regionu Walencji i La Manchy.

rodzinne wycieczki po La Manchy

 

Przypomniało mi się o tym wpisie, ponieważ łączę zdjęcia z naszego grudniowego spaceru z tymi sprzed kilku lat, gdy wybraliśmy się na wycieczkę z naszymi bratankami. A ponieważ starszy właśnie dostał się na wymarzony kierunek, to tak sobie wspominam tego, nie tak dawno małego chłopca, który wkracza teraz w dorosłe życie, opuszcza dom i myślę sobie, jak ten czas szybko leci i jak ważne jest dać dzieciakom fajne doświadczenia już od najmłodszych lat, bo to jedna z niewielu rzeczy, którą zabiorą ze sobą w świat.

 

Rodzinne wycieczki

Cały ten wstęp po to, żeby opowiedzieć o fajnym miejscu na wypad z dziećmi. Co prawda nie polecam dla najmłodszych, bo jednak cała trasa to 9 kilometrów i przejście jej zajmuje trochę czasu. Podczas naszego ostatniego spaceru musieliśmy zawrócić i nie udało nam się dotrzeć do najładniejszej widokowo części.

Rzeka Cabriel, dopływ rzeki Júcar i jedna z najczystszych rzek na Półwyspie rzeźbi przepiękne formacje skalne nazywane nożami – cuchillos. Obszar ten jest rezerwatem przyrody, a formacje można podziwiać z kilku szlaków. Ten wzdłuż rzeki jest idealny na rodzinny spacer, istnieje także trudniejszy, od strony cuchillos – stąd widoki na okolicę zapierają dech w piersiach.

Rzeka Cabriel

 

To co lubię w takich mini-wyprawach na Półwyspie Iberyjskim to fakt, że jednak las jest inny od tego polskiego, inaczej wygląda, inaczej pachnie – to idealna lekcja przyrody i geografii w terenie. W upalne lato można połączyć pieszą wycieczkę z raftingiem po rzece Cabriel, canyoningiem lub kajakami na pobliskim zalewie. Przy samym szlaku z kolei istnieje park linowy.

Przydatne informacje

La Mancha z dziećmi

Parque Natural de las Hoces del Cabriel – Spain info

Turismo Castilla La Mancha

Tour & Kids – region Walencji dla rodzin z dziećmi

Avensport – rafting i spływy

Escapeaventura – rafting i spływy

Altair Turismo Activo

%d bloggers like this: