Jeśli wydaje Wam się, że Wyspy Kanaryjskie są passé, to pewnie dlatego że wyobrażacie sobie niezbyt ciekawe kurorty Teneryfy zabudowane do granic możliwości. To prawda, wyspy mogą być synonimem wakacji sol y playa. Jednak Wyspy Kanaryjskie to także niesamowite, często księżycowe krajobrazy i jeśli dobrze zaplanujemy pobyt, możemy mieć niezapomniane wakacje. Zapewniam Was, że dzieci będą zachwycone. W tym poście znajdziecie praktyczne informacje odnośnie Lanzarote. Osobne posty poświęciłam fajnym hotelom na wyspie oraz wszystkim atrakcjom na Lanzarote.
Loty na Lanzarote
Bezpośrednie loty z Warszawy prawie przez cały rok oferują Smartwings i Rainbow Tours. TUI ma połączenia z Warszawy, Katowic i Poznania. Tradycyjne linie lotnicze, która latają na Lanzarote to m.in. Brussels Airlines, British Airways, Austrian, Eurowings, Lufthansa czy Iberia.
Ryanair ma połączenia z wielu miast w Wielkiej Brytanii oraz z Hiszpanii. Inne tanie, które możecie sprawdzić to hiszpańskie Volotea i Vueling czy EasyJet.
Prom z Fuerteventura na Lanzarote
Jeśli planujecie połączyć zwiedzanie dwóch wysp – Fuerteventura (bezpośrednie loty Wizzair z Katowic) i Lanzarote, możecie skorzystać z promu. Połączenie z Corralejo (Fureteventura) na Playa Blanca na Lanzarote to około 30-minutowy rejs. Bilet kosztuje około 20 euro. Można przewieźć samochód – ceny od 60 euro.
Wypożyczalnia samochodu na Wyspach Kanaryjskich
To nie jest informacja sponsorowana, ale bez dwóch zdań najlepiej jest wypożyczyć samochód w lokalnej wypożyczalni na wyspach – CICAR. Ceny najmniejszych samochodów zaczynają się od 19 euro za dzień. Dodatkowo można poprosić o podstawienie samochodu do hotelu. W cenie są foteliki, drugi kierowca, oddanie samochodu w innym miejscu niż wypożyczenie, czyli wszystko to, za co inne wypożyczalnie życzą sobie dodatkową opłatę. My przylatywaliśmy o 23.30, więc skontaktowałam się z dwoma wypożyczalniami, żeby spytać, czy w razie opóźnienia samolotu nie będziemy mieli problemów. W Europcar powiedziano mi, że żeby mieć zagwarantowany samochód na wypadek opóźnienia, mamy dopłacić 50 euro za odbiór po 24.00. W CICAR zapewniono, że jeśli podamy numer lotu, to będą czekać do momentu lądowania. Oczywiście wybór był jasny.
Odległości i transport publiczny na Lanzarote
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcielibyście wynajmować samochodu, możecie skorzystać z całkiem niezłego transportu publicznego. Około 30 linii autobusów łączy różne zakątki wyspy i ma przystanki przy wielu hotelach. Bilety od 1,60 euro, cena rośnie wraz z kilometrami. Szczegółowe informacje o trasach znajdziecie tutaj. Samochodem z jednego krańca wyspy na drugi jedzie się trochę ponad godzinę – największa odległość to 70 km.
Pogoda na Lanzarote
Trafiliśmy na dosyć chłodny lipiec – według miejscowych. W czasie 10-dniowego pobytu mieliśmy kilka dni pełnego zachmurzenia. Często rano niebo było pokryte chmurami, ale potem rozpogadzało się. Temperatury dochodziły do 28 stopni. Często także wiał dosyć mocny wiatr, ale nie był tak dokuczliwy jak ten na Costa Calma na Fuerteventura. W miesiącach zimowych (grudzień-marzec) temperatury oscylują wokół 20 – 20-kilku stopni. Warto więc upewnić się, że baseny w wybranym przez nas hotelu są klimatyzowane.
Miasta i główne kurorty Lanzarote
Stolicą Lanzarote jest Arrecife – mocno zabudowane, nie zachwyca, chociaż ma kilka urokliwych zakątków i dobre bary tapas. Trzy główne kurorty to Playa Blanca, Puerto del Carmen i Costa Teguise. Minusy? Niestety ogromne hotele, jeden przy drugim, nie tworzą fajnej atmosfery. Jeśli nie jesteście fanami takiego klimatu, szukajcie hotelu na obrzeżach kurortu, tak jak nasz H10 Rubicón Palace lub małych miejscowości z B&B. Kameralne miejscowości, z typowymi białymi domkami i fajną surferską atmosferą to m.in. Órzola, El Golfo, La Santa, Playa de Famara. Na południu niewielka miejscowość w okolicach Puerto del Carmen to Puerto Calero .
Ukryty skarb Lanzarote – la Graciosa
Położona na północ od Lanzarote wyspa La Graciosa, objęta ochroną w ramach rezerwatu morskiego Archipelagu Chinijo to alternatywa dla wszystkich, których przytłacza turystyczny chaos dużych kurortów. Na wyspę dostaniemy się promem z miejscowości Órzola. Rejs trwa ok. 30 minut. Bilety w dwie strony kosztują 26 euro dorośli i 13 euro dzieci w wieku 2-11. Na wyspie nie ma asfaltowych dróg – można poruszać się tylko pieszo, rowerem – istnieją wypożyczalnie lub samochodem terenowym z kierowcą (muszą mieć specjalne upoważnienie). La Graciosa ma przepiękne piaszczyste plaże i tradycyjną zabudowę – białe domki, które można wynająć w całości lub pokoje w hotelikach B&B.