Lato w Alpach Południowych

Tak się jakoś zawsze składa, że jeśli mamy do wyboru morze i góry, to zawsze wygrywa morze. I trochę mi szkoda, zwłaszcza teraz, gdy mieszkamy tak blisko gór i moglibyśmy korzystać z nich znacznie częściej. Dlatego w tym roku planuję spędzić lato w Alpach Południowych  i w wolnych chwilach przygotowuję trasy. Pomyślałam, że może moje źródła informacji przydadzą się i Wam, więc dzielę się przydatnymi linkami i podpowiadam, gdzie szukać familijnych szlaków.

Alpy Latem - Lato w Alpach Prowansalskich

Alpy Południowe leżą prawie w całości w obrębie trzech departamentów: Alpy Górnej Prowansji, Alpy Morskie i Wysokie Alpy. Ich obszar obejmuje dwa parki narodowe – Mercantour i les Écrins oraz park naturalny Queyras oraz południową część parku Vercors.

Miasteczka Alp Południowych

Największe trzy ośrodki z tej strony Alp to Gap, Barcelonette i Briançon. Mogą być dobrym punktem wypadowym w okolice.

Gap – prowansalskie klimaty u podnóży Alp

Gap zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Nie spodziewałam się tak uroczego miasteczka. To dobry punkt wypadowy do Parku Narodowego les Écrins oraz nad zalew Serre-Ponçon. Z samego Gap można także wybrać się na kilka wycieczek pieszych. Najciekawsza z nich to chyba wejście na szczyt Charance, z którego rozpościera się widok na Alpy Południowe. Wejście zajmuje około 3 godzin.

Barcelonette

Kolejne urocze miasteczko tym razem z akcentem meksykańskim, ponieważ tam emigrowali mieszkańcy Barcelonette, a po powrocie budowali domy w stylu kolonialnym. Tu zawsze się coś dzieje latem – festiwal jazzowy w lipcu, fiestas mexicanas w sierpniu – typowy kurort wakacyjny. Z samej Barcelonette startuje wiele szlaków po okolicach – łatwych, opisanych na panelach – idealnych dla rodzin.

 Briançon

Szczerze mówiąc to miejsce ma dwa oblicza. Po pierwsze przyjemne stare miasto i forteca z pięknym widokiem na góry. Z drugiej strony dużo agresywnych betonowych budowli, które psują urok okolicy. Nie zmienia to faktu, że Briançon może być dobrym punktem wypadowym biorąc pod uwagę ofertę noclegową w miasteczku i okolicach. Tutejszy ośrodek narciarski Serre-Chevalier latem ma otwarte kolejki linowe, a z górnych stacji rozpoczynają się rodzinne szlaki.

Lato w Alpach Prowansalskich

Górskie wycieczki z czterolatkami

Alpy latem - szlaki górskie z czterolatkiem

Chyba się już powtarzam nie po raz pierwszy, gdy piszę, że w naszych okolicach mamy tyle ciekawych miejsc, że przez cztery lata pobytu wciąż nie wykorzystaliśmy wszystkich możliwości. Mając przyjazne maluchom miejsca w najbliższym sąsiedztwie, z mini-trasami spacerowymi odpowiednimi do ich możliwości, do tej pory nie wyruszaliśmy na górskie szlaki. Ale powoli mam już ochotę na inicjację na wyżej położonych trasach. Stąd moje przygotowania. A Alpy Południowe to popularna destynacja francuskich rodzin. Jednym z powodów jest zapewne naprawdę duży wybór szlaków o różnym poziomie trudności. Także krótkich tras, w niektóre, według opisów, można nawet iść z wózkiem.

Oczywiście istnieje możliwość wyprawy z przewodnikiem w wyższe partie gór. Informacje i kontakty znajdzie zarówno na stronach internetowych poszczególnych parków i dolin czy już na miejscu w biurach informacji turystycznej. Tam dostaniecie także broszury ze szlakami. Na szczęście powstaje coraz więcej aplikacji internetowych i wszystko staje się o niebo prostsze. I tak, bardzo mi się podoba najnowsza aplikacja Alp Górnej Prowansji. Jest idealna do planowania rodzinnych wycieczek. Możemy wybrać poziom trudności i na mapie pokazują nam się trasy, więc od razu wiem, czy leżą w okolicach, które mnie interesują. Opis wybranej trasy z informacjami praktycznymi można pobrać jako plik pdf.

Podobnie ma działać aplikacja na stronie parku narodowego des Ecrins. Jednak mi na razie nie udało się jej oswoić – jest dosyć powolna i często po prostu się zawiesza. Z kolei na stronie Doliny Ubaye znajdziecie gotowe pliki pdf z opisami tras kilkudniowych oraz opisy krótszych szlaków.

Może Wam się także przydać ta lista z linkami do opisów szlaków odpowiednich i dla małych i dużych w całych Alpach francuskich.

Pomysły na trasy w Alpach Południowych z małymi dziećmi

Wycieczki po Prowansji - montagne Lure

A oto moja lista tras na pierwsze wycieczki górskie z czterolatkami. Jak wszystkie listy, jest subiektywna.

Jezioro Allos

To jedna z najbardziej popularnych wycieczek rodzinnych. Jezioro Allos leży w Parku Narodowym Mercantour na wysokości 2 228 m n.p.m. To największe jezioro wysokogórskie w Europie (54 ha). Dojazd do jeziora jest możliwy od 23 maja do połowy października do parkingu du Laus. Stamtąd pozostaje około 45 minut marszu. Latem (lipiec-sierpień) parking jest płatny do godziny 16.00.

Le belvédère de l’Homme

Trasa, podobno łatwa, na szczyt  le Belvédère de l’Homme de Pierre nad stacją narciarską Risoul 1850. Widoki na les Écrins, zalew Serre-Ponçon oraz okoliczne szczyty ośrodka narciarskiego (sommet de Razis, pic de Chabrières). Szlak zaczyna się na dole stacji Risoul, do której dojeżdża się drogą la D186 z miejscowości Guillestre.

Jezioro Lauzon

Około dwugodzinna trasa do jeziora Lauzon z wodospadem Voile de la Mariée i widokiem na szczyt Sirac. Dojazd drogą D480 w górę doliny Valgaudemar aż do hôtel du Gioberney (1640m n.p.m).

Szlak Skrzatów

Przy górnej stacji kolejki kabinowej Ratier zaczyna się szlak skrzatów z panelami opisującymi górską faunę i florę. Idealny dla najmłodszych dzieci. Długość około 1,8 km. Stacja dolna kolejki znajduje się w miejscowości Chantemerle, w ośrodku Serre-Chevalier.

Biały Lodowiec

Trasa zaczyna się na wysokości na 1 874 m na łące le Pré de Mme Carle i prowadzi do lodowca Glacier Blanc na wysokości  2 270 m. W sumie zajmuje około 2,5 godziny w dwie strony. Dojeżdża się z Briançon, w stronę Vallouise, drogą D994E. Następnie przejeżdżamy miejscowości Pelvoux i Ailefroide, skręcamy w drogę D 204T , na której końcu leży Pré de Madame Carle.

Szlak wodospadów do Dormillouse

Trasa do jedynej zamieszkałej osady w części środkowej les Écrins, do której można dotrzeć tylko pieszo. Niebezpieczny w czasie deszczów – ryzyko spadających skał. Trasę pokonuje się w około 3 godziny (bez przystanków). Szlak zaczyna się na parkingu (na wysokości 1 360 m), 1,3 km za osadą les Mensals, w dolinie Freissinières. Dojazd z Briançon, drogą RN 94 (w kierunku Gap) do l’Argentière-la-Bessée. Przed wioską la Roche de Rame skręcić w drogę D 38 w kierunku Freissinières, następnie D38B do Freissinières. Następnie jedzie się drogą D 238 aż do parkingu.

Nevache

Miejscowość położona na północ od Briançon w Dolinie Clarée jest fantastycznym punktem wypadowym dla wielu tras: wokół jezior, na okoliczne szczyty, wzdłuż wodospadów. Szlaki już od godzinnych – idealne dla maluchów. Tutaj znajdziecie pdf z mapką i opisami.

Jeziora i sporty wodne

Lato w Alpach

Alpy Południowe to nie tylko szlaki. Wielbiciele wody także znajdą tu coś dla siebie. Zaczynając od ogromnego zalewu Serre-Ponçon, a kończąc na raftingach.  Wokół zalewu jest całe mnóstwo miejscowości wypoczynkowych, plaż, campingów, wypożyczalni sprzętu wodnego. Może to być dobre miejsce na pobyt w okolicach. 

Co jeszcze dla rodzin

Parki linowe

W każdym, nawet mniejszym ośrodku znajdziecie informacje o szlakach tematycznych w okolicy. Podobnie parki linowe – chyba są na każdym rogu. Do tego wizyty na fermach, przejażdżki na osiołkach, kolejki linowe i kabinowe, baseny, festiwale – zdecydowanie warto zajrzeć tu latem.

Przydatne informacje

Tourisme de Hautes Alpes – strona informacji turystycznej departamentu Wysokich Alp

Tourisme Alpes de Haute Provence – strona informacji turystycznej departamentu Alp Górnej Prowansji

Gap Tourisme – strona informacji turystycznej miasta Gap

Barcelonette.com

Park Narodowy des Ecrins

Parc National Mercantour – niestety wersja tylko francuska

Park Naturalny Queyras

Dolina Ubaye wszystkie niezbędne do planowania pobytu informacje

Ośrodek Serre Chevalier latem

Alpes Rando – szlaki w Wysokich Alpach

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: