Dzień w stolicy perfum – jesienne Grasse

Podczas naszych wypadów na Lazurowe Wybrzeże Grasse miałam w planach już kilka razy i zawsze coś stało na przeszkodzie. W końcu w czasie naszego jesiennego pobytu w Agay udało nam się dostań do stolicy perfum i spędziliśmy tam jedno popołudnie. Niestety, brak czasu i nie do końca dobra organizacja z mojej strony sprawiły, że czuję niedosyt.

Wszystko oczywiście zależy od Waszego zaangażowania w temat perfum. Być może wystarczy Wam wizyta w Muzeum Perfum. Moją słabością są wszystkie tematy, gdzie uprawa ziemi przeplata się z pasją – mogą to być wina, oliwki czy ekologiczna marchew. Okolice Grasse to takie miejsce, gdzie do ziemi podchodzi się z pasją, a z rezultatami tej pracy mamy do czynienia codziennie używając kremów i perfum. Dlatego żałuję, że nie udało nam się zobaczyć okolic Grasse, ogrodów i plantacji kwiatów.

Lazurowe Wybrzeże – Grasse – co warto zobaczyć?

Muzeum Perfum

Lazurowe Wybrzeże  - Grasse - Muzeum Perfum z dziećmi

Jeśli chcemy zagłębić się w historię perfum i dokładnie poznać proces ich wytwarzania to na zwiedzanie zlokalizowanego w centrum miasta Musée International de la Perfumerie powinniśmy przeznaczyć kilka godzin. Oczywiście zależy to od wieku dzieci, my z 3,5-letnimi bliźniakami spędziliśmy tu około dwóch godzin. Muzeum znajduje się w starej willi, więc dodatkowo mamy okazję zobaczyć prowansalską architekturę od środka.  Spora część ekspozycji jest poświęcona historii i  może być trochę przydługawa. Z kolei część poświęcona uzyskiwaniu zapachów wydała mi się zbyt krótka. Dzieci w wielu miejscach mają do dyspozycji interaktywne panele. Niewątpliwie największe wrażenie robią na nich stacje sensoryczne z zapachami. Nasze dzieciaki po wizycie w Muzeum Perfum zaczęły zwracać więcej uwagi na zapachy w ogóle.

Ogrody Muzeum Perfum

Bilet do Muzeum Perfum obejmuje wizytę w ogrodach, które znajdują się w połowie drogi z Cannes do Grasse, w miejscowości  Mouans-Sartoux. Nam nie udało się tu dotrzeć, ponieważ poza sezonem czynne są tylko do 17.00. Nawet w sezonie polecam rozpocząć wizytę w Grasse od ogrodów właśnie.

Muzeum i fabryka Fragonard

Lazurowe Wybrzeże  - Grasse - Perfumeria

Fragonard to jedna z najstarszych marek wywodzących się z Grasse. Obecnie oprócz perfum produkują także kremy, żele do kąpieli oraz świeczki zapachowe. W ich siedzibie zlokalizowanej  tuż przy Muzeum Perfum można zwiedzić za darmo starą fabrykę i muzeum marki. Z kolei na wjeździe od strony Cannes można zwiedzić nową fabrykę i laboratorium – przez cały dzień organizowane są darmowe wizyty z przewodnikiem w wielu językach.

Inne perfumerie, ogrody i warsztaty tworzenia zapachów

Lazurowe Wybrzeże  - Grasse - Ogrody w Muzeum Perfum

Pozostałe perfumerie także organizują bezpłatne wizyty swoich instalacji, a także warsztaty tworzenia zapachów. Informacje o godzinach otwarcia, warsztatach i adresy znajdziecie tutaj. W Grasse jest kilka ogrodów prywatnych, które można zwiedzać. Z kolei za miastem można zobaczyć plantacje kwiatów – na przykład uprawę fiołków.

Spacer po Grasse

Lazurowe Wybrzeże  - Grasse

Jak na  światową stolicę perfum samo miasteczko, z wyjątkiem może głównej ulicy, wydało mi się trochę zaniedbane i mało klimatyczne. Pod koniec października wyglądało wręcz na wymarłe, niewiele otwartych miejsc nie wyglądało zbyt zachęcająco. Nawet lody jedliśmy na podeście rozstawionym przy jednym z placów, ponieważ nie znaleźliśmy ani jednej lodziarni z kafejką, tylko te na wynos. Przypuszczam, że latem wygląda o wiele ciekawej. Jednak zachwycanie się prowansalskimi klimatami zostawmy na inne miejscowości. W Grasse lepiej jest poświęcić czas na muzea i ogrody.

Jak zorganizować pobyt w Grasse

Lazurowe Wybrzeże  - Grasse

Proponuję zacząć dzień od zwiedzania ogrodów MIP, następnie Muzeum Perfum i/lub Muzeum Fragonard lub któregoś z innych producentów. Gdzieś pomiędzy szybki lunch-piknik kanapkowy na tarasie widokowym za katedrą. Po zwiedzaniu fabryk udałabym się na pole fiołków do położonego 30 kilometrów od Grasse Tourrettes-sur-Loup. Tak naprawdę to okolice Grasse są źródłem najpiękniejszych zapachów na świecie. Warto je zobaczyć ze względu na fantastyczne położenie i rozciągające się stąd widoki.

Przydatne informacje

Grasse Tourisme – Informacja turystyczna Grasse

Musee International de la Perfumerie

Perfumeria Fragonard – wizyty w fabryce

Perfumeria Molinard – warsztaty kreacji perfum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: