Les Calanques z dziećmi

Dla nich warto odwiedzić Marsylię – les calanques to niewątpliwie jeden z najpiękniejszy pejzaży Morza Śródziemnego. Niesamowite jest to, że tak blisko tak dużej aglomeracji możemy znaleść się sam na sam z morzem w najpiękniejszym jego wydaniu – turkus wody i bogactwo życia podwodnego zapraszają nas do wskoczenia do krystalicznie czystych zatoczek i snurkowania. Smaku dodaje ascetyzm otaczających zatoczki skał Masywu des Calanques.

Masyw calanques

Jeśli chodzi o aspekty praktyczne, to nie nastawiajcie się na znalezienie przestronnych, a tym bardziej piaszczystych plaż. W większych calanques plaże są kamieniste, a w tych mniejszych do wody skacze się prosto z kamieni. Dlatego na wyprawę z mniejszymi dziećmi lepiej jest wybrać te bardziej rodzinne, bliżej Marsylii, Cassis czy La Ciotat, nawet jeśli nie będą tak spektakularne jak te trudniej dostępne.

Calanques z pokładu statku

calanques z dziećmi - rejs statkiem

Oczywiście to jest najprostszy sposób na poznanie les calanques, może trochę mniej atrakcyjny. Od strony wody Calanques wyglądają pięknie, ale zdecydowanie cały ich urok najlepiej się prezentuje od strony lądu, gdy po marszu, nawet niedługim, naszym oczom ukazuje się migocząca w dole turkusowa woda. Wracając do statków, rejsy startują ze Starego Portu w Marsylii i z Portu w Cassis. Można wybrać się w rejs z przystankiem na kąpiel, ale niektóre firmy zastrzegają, że te rejsy są dostępne dla dzieci od 10 roku życia. Istnieje także oferta wynajmu szybkich motorówek ze sternikiem. Koszt to około 450 euro za łódź mieszczącą do 10-12 osób na rejs trwający około 3 godzin.

Calanques pieszo szlakiem  GR 98 lub GR 51.

Calanques pieszo

Szlak o długości 28 kilometrów wzdłuż wybrzeża Masywu des Calanques łączy Marsylię  z Cassis (Calanque de Port Miou). W Marsylii trasa rozpoczyna się przy pętli autobusu nr 19 – La Madrague de Montredon.

Autobusem

Dojazd do calanques

Kilka autobusów dojeżdża do Masywu des Calanques, ale oczywiście do samych zatoczek trzeba udać się piechotą:

  • Linia 20 – dojeżdża do przylądku Cap de Croisette oraz do calanque de Callelongue
  • Linia 21 (lub 21Jet) – dojeżdża do pętli Luminy, skąd można dojść do calanque de Sugiton
  • Linia 22 – do pętli Baumettes, stąd szlak prowadzi nas do calanque de Morgiou

Czy do calanques można dotrzeć samochodem?

Masyw des Calanques

Od strony Marsylii pierwsze calanques są zamieszkałe, znajdziecie tu pensjonaty i restauracje. Widoki nie są tak spektakularne jak w głębi masywu. Tu można dojechać samochodem i tu rozpoczynają się szlaki do tych najładniejszych zatoczek. Im dalej, tym dostęp jest bardziej trudny, chociaż do kilku można dojechać, ale poza sezonem. Latem obowiązuje całkowity zakaz wjazdu samochodów. Do początku października zakaz utrzymywany jest w weekendy.

A oto kilka calanques dostępnych samochodem:

Les Goudes

Calanques dostępne samochdem

Tu dojeżdża autobus nr 20 z  Rotondy Prado (Rond-point du Prado). Pomiędzy Les Goudes i następną zatoką Callelongue znajduje się parking – uwaga latem i w weekendy poza sezonem zapełnia się momentalnie.  Les Goudes to malutki port rybacki i kilka barów.

Calanque de Sormiou

plazowanie w calanques

Poza sezonem można dojechać samochodem do samej zatoczki. W lecie trzeba trasę (ok. 3  km) pokonać pieszo. Droga prowadzi z dzielnicy Baumette. Plaża w zatoce jest strzeżona, jest kilka restauracji oraz klub nurkowy.

Calanque de Morgiou

Masyw des Calanques

Poza sezonem można dojechać samochodem na parking tuż przy zatoczce. W sezonie trzeba zostawić samochód przy miasteczku uniwersyteckiem w Luminy. Trasa ma około 3 kilometrów.

Calanques od strony Cassis

Calanques - skarby Marsylii

Samochodem można dotrzeć do Port Miou. To naturalny port, w którym cumuje około 500 jachtów. Nie ma tu plaży, za to rozpoczynają się szlaki, które prowadzą do zatoczek z niewielkimi plażami. Na przykład półgodzinnym marszem dotrzemy do Calanque du port Pin. Innym rozwiązaniem może być wynajęcie kajaku w porcie Cassis – do najbliższych calanques płynie się około godziny.

Jak dotrzeć do Cassis komunikacją miejską?

Z Gare du Prado w Marsylii (Halte Routière Sud) jeżdżą dwie linie M06 oraz M08, bilet kosztuje 2,70 euro, a podróż trwa niecałą godzinę. Uwaga –  dziennie jest zaledwie kilka kursów – warto sprawdzić wcześniej rozkład jazdy.

Calanques od strony La Ciotat

Calanque du Mugel

Oto propozycja rodzinnej wycieczki z najmłodszymi dziećmi – już sporo chodzą, ale jeszcze nie można ich zabrać na dłuższe trasy. Na skraju miasta La Ciotat znajduje się calanque du Mugel, tuż obok parking i park o tej samej nazwie – należy kierować się na kierunkowskazy Calanques. Sama plaża jest niewielka, dużą jej część zajmuje restauracja z tarasem, w weekendy o 10.00 rano jest już pełna. Podwodne widoki wynagradzają jednak ścisk na brzegu!

Parc du Mugel

W leżącym tuż obok pełnym egzotycznej roślinności, chociaż trochę vintage, Parku du Mugel znajduje się spory zacieniony i zadbany teren ze stołami na piknik i niewielkim placem zabaw. Z parku można dojść niedługim szlakiem do punktu widokowego na okoliczne klify oraz do małej, prześlicznej zatoczki. Kawałek dalej leży calanque de Figuerolles, przy której jest znajduje się niewielki parking – zapełnia się od najwcześniejszych godzin porannych.

Route des Crêtes

Klify Marsylii - Calanques

I jeszcze na koniec dla zmotoryzowanych – nie można nie przejechać drogą la Route des Crêtes z Cassis do La Ciotat – widoki zapierające dech w piersiach i dużo punktów widokowych, z których rozpoczynają się szlaki piesze. Uwaga – trasa jest zamykana, gdy mistral wieje zbyt mocno.

Route des Cretes

Z kolei z Cassis do Marsylii można dotrzeć malowniczą drogą  la Route de la Gineste – jednak ta droga nie zbliża się do wybrzeża.

Informacje praktyczne

Parc National Calanques – oficjalna strona parku narodowego

Calanques-13przewodnik po calanques

La Ciotat – informacja turystyczna miasta La Ciotat

Cassis Tourism Office – informacja turystyczna Cassis

Cassis kayak – wynajem kajaków

Croisieres Marseille-Calanques – rejsy statkiem z Marsylii

Turquoise Calanques – rejsy motorówkami

Bleu Evasion – rejsy motorówkami

La visite des Calanques – rejsy z Cassis

3 comments

    1. Na wakacje, ale też na bliższe i dalsze wycieczki, żeby od samego początku polubiły aktywny tryb życia. U nas na razie się sprawdza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: