Rodzinny weekend w Lyonie – 10 pomysłów na zwiedzanie z dziećmi

Do Lyonu wybieraliśmy się od jakiegoś czasu, jednak gdy zaczęłam przygotowywać nasz wypad, wydawało mi się, że nie jest to najlepsze miejsce na zwiedzanie z dziećmi. Udaliśmy się więc tam na romantyczny weekend, gdy dzieci były na wakacjach w Polsce.

Lyon urzekł mnie od pierwszego spaceru. Coś to miasto ma takiego, że człowiek czuje się tu dobrze. I nie wiem dokładnie, co to jest – architektura? urbanistyka? ład? Podobno nazywany jest małym Paryżem – w wielu miejscach nie ma czego Paryżowi zazdrościć. Tak więc postanowione – wrócimy tu na pewno, ale następnym razem z dziećmi. I żeby nie było, że to tylko moje subiektywne odczucia, przepytałam znajomych, którzy właśnie z Lyonu wrócili i twierdzą, że był to bardzo fajny rodzinny wypad.

Lyon z dziećmi – 10 propozycji na rodzinne zwiedzanie miasta:

Vieux Lyon, czyli stare miasto

Stary Lyon z dziećmi

Spacer po starym mieście to punkt obowiązkowy w czasie wizyty w Lyonie z dziećmi. Urocze uliczki, ciekawe zakamarki – przejścia przez patia budynków, tzw. traboule, typowe restauracje, fajnie zaaranżowane sklepy, ciekawe muzea, np. Muzeum Miniatur i Kina.

Wzgórze Fourvière

Lyon zwiedzanie

Chyba najbardziej rozpoznawalna panorama Lyonu to ta z Bazyliką Fourvière. Wzgórze nie tylko oferuje fantastyczne widoki na Lyon, ale także kryje ciekawe miejsca – oprócz dominującej nad miastem bazyliki znajdują się tu także rzymskie ruiny oraz park des Hauteurs i park linowy. Dzieciom na pewno spodoba się wjazd na wzgórze kolejką szynową.

Parc de la Tête d’Or

francuskie karuzele

Obowiązkowy punkt wizyty w Lyonie – ogromny park z jeziorem, największy park miejski we Francji. Na jego terenie leży Ogród Botaniczny i ZOO. W parku znajdziecie wszystkie możliwe atrakcje dla najmłodszych – karuzele, mini-karting, wypożyczalnie łódek i rowerów wodnych, pony, pociąg turystyczny, mini-quady na pedały, rowery. Aż strach zabrać tam dzieci, bo nie będą chciały wyjść.

Bukiniści wzdłuż Rodanu

Bukinisci

Lyon także ma swoich bukinistów. Ich stoiska znajdziecie nad Rodanem. Wielbiciele książek na pewno wypatrzą coś ciekawego.

Institut Lumière

Muzeum Lumiere
Foto: Muzeum Lumière

Dla młodych wielbicieli kinematografii to niesamowita podróż do początków kina. Muzeum obejmuje hangary, w których powstał pierwszy film braci Lumière oraz ich rodzinną willę. Oprócz stałej ekspozycji można obejrzeć także wystawy fotografii. W kinie instytutu organizowane są pokazy tematyczne. Oczywiście nie może zabraknąć pokazów dla najmłodszych – CinematoKid już dla dzieci od drugiego roku życia.

Nowoczesny plac zabaw

Lyon z dziećmi
Parc Blandan. Foto: Grand Lyon

Jeśli lubicie odkrywać niesztampowe place zabaw, koniecznie udajcie się do Parku Blandan. Zwłaszcza, że leży niedaleko Institut Lumière.

Wycieczka rowerowa wzdłuż Rodanu

Lyon - spacery nad rzeka

Bulwary wzdłuż Rodanu wręcz zapraszają do aktywnego zwiedzania miasta. Cały Lyon posiatkowany jest ścieżkami rowerowymi, jednak te wzdłuż rzeki są chyba najciekawsze. Miejski system rowerowy Vélo’v z 343 stacjami dostępny jest także dla turystów. Jednak jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, trzeba skorzystać z jednej z prywatnych wypożyczalni, które oferują wózki lub foteliki.

Rejsy statkiem po rzekach Lyonu

Panorama Lyonu od strony rzeki

Jak każde miasto, także Lyon od strony wody wygląda fantastycznie. Tym bardziej, że rzeki decydują o jego charakterze – w końcu wiją się wokół większej części miasta. Do wyboru macie dwie trasy rejsu:

  • Rzeką Soana od Starego miasta w stronę Wyspy Barbary – mniej zabudowane tereny Lyonu
  • Soaną w stronę Rodanu – od Lyonu tradycyjnego przez nowoczesny

Oczywiście są jeszcze statki-restauracje pływające, jak i te cumujące na stałe przy nabrzeżu.

Opera Saint-Exupery

Fete des Lumières
Opera w czasie Festiwalu Swiatła. Foto: Fete des Lumières

Budynek opery zachwyca z zewnątrz, ale można także odwiedzić ją od środka i wybrać się na jeden z koncertów dla młodej publiczności. Tutaj znajdziecie program koncertów dla najmłodszych – godzinka na obcowanie ze sztuką to dobry sposób na przerwę w spacerach.

Musée des Confluences

Muzeum Confluences
Foto: Musée des Confluences

Położone przy ujściu Saony do Rodan, Muzeum Confluences jest symbolem nowoczesnego Lyonu. Wystawy stałe poświęcone są historii ludzkości. Oprócz tego przez cały rok organizowane są ciekawe wystawy czasowe. W tym roku można było na przykład obejrzeć wystawę poświęconą Antarktyce oraz historii obuwia.

Gdzie spać w Lyonie

Noclegi w Lyonie

My zatrzymaliśmy się w zaprojektowanym przez Philippa Starcka hotelu Mama Shelter, o którym opowiedziałam Wam tutaj.

Spacerując po Lyonie trafiliśmy na ciekawy budynek Hotelu Collège. Być może nie jest to najtańsze miejsce, ale na pewno ma charakter. Na stronie podkreślają, że są bardzo kids friendly i zachęcają podróżujących z dziećmi do kontaktu, bo mają ciekawe oferty właśnie dla rodzin.

Przydatne informacje

Only Lyon – informacja turystyczna miasta

Lyon City Boat 

Institut Lumiere

Mon weekend à Lyon – Co jest grane w Lyonie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: