Pireneje z dzieckiem

Pireneje z dziecmi

Val d’Arán znana jest przede wszystkim z jednego z największych i najciekawszych hiszpańskich ośrodków narciarskich Baqueira Beret. Jednak jest to też przepiękne miejsce na rodzinny wypad o każdej innej porze roku. Jeśli marzycie o zabraniu dzieci do miejsca magicznego, zupełnie jak z bajki, to Val d’Arán ze swoimi lasami i kaskadami jest taką destynacją. Do tego pięknie zachowana lokalna architektura i bogate tradycje kulinarne czynią z niej ciekawe miejsce na niezapomniany wyjazd z dziećmi.

Należącą do Katalonii, ze względu na trudny dostęp od strony Hiszpanii, przez wieki Val d’Arán kulturowo była zbliżona do Francji. Używany do tej pory język aranés jest dialektem oksytańskiego. Dopiero w 1948r. dolinę połączono z Hiszpanią tunelem. Od Barcelony dzieli ją 300 kilometrów, od Madrytu 570 km, a od francuskiej Tuluzy tylko 160 kilometrów.

Pomysły na aktywne wakacje

Wakacje w Pirenejach

 

Pomimo że otaczają ją ponad dwutysięczne szczyty pokryte wiecznym śniegiem, w samej Dolinie jest mnóstwo miejsc na wycieczki nawet z bardzo małymi dziećmi. Kilka dni wśród zieleni, szumu górskich potoków i przepięknych widoków zaśnieżonych szczytów pozwala zapomnieć o całym świecie.

Fani aktywnego wypoczynku z dziećmi znajdą liczne łatwe trasy rowerowe dla całej rodziny. Najkrótsze zaczynające się już od 20 minut. Podobnie jest tu wiele rodzinnych szlaków pieszych wśród górskich potoków i łąk. Najkrótsze dostępne też dla wózków można pokonać w ok. 45 minut, najdłuższy zajmie nam ok. 3,5 godziny. Ze starszymi dziećmi można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem do jezior górskich Colomers. W Dolinie nie brakuje oczywiście ofert raftingu, spływów kajakowych i innych wodnych sportów.

Pozostałe atrakcje dla dzieci

Aran-Park to świetny pomysł na pokazanie dzieciom typowo pirenejskiej fauny w warunkach półnaturalnych. Spacer trwa około 2 godzin, szlak jest dostępny dla wózków (dzieci do lat 3 wchodzą gratis). W czasie spaceru można obserwować takie zwierzęta jak wilki, rysie, daniele, kozice, a także muflona śródziemnomorskiego, czyli przodka domowych owiec czy koziorożca pirenejskiego.

Naturaran – park linowy należący do firmy organizującej rafting, wyjścia w góry z przewodnikiem i kursy wspinaczki. W parku jest 5 tras, w tym jedna dla dzieci do 9 lat oraz gigantyczna tyrolka. W ofercie mają pakiety dla całej rodziny łączące rafting z parkiem linowym.

Przydatne informacje

Val d’Aran en familia – portal z informacjami o ofercie turystycznej dla rodzin: atrakcje, restauracje, noclegi i usługi pomyślane specjalnie dla rodzin z dziećmi.

Visit Val d’Aran portal biura turystyki Doliny Aranu

Senderismo Val d’Aran – informacje o pieszych szlakach w Val d’Aran

Biking Val d’Aran – informacje o trasach rowerowych

Total
8
Shares

0 comments

    1. W głębi Katalonii jest przepięknie! Gdzie by się nie zapuścić, nawet blisko wybrzeża ciekawe jest L’Empordà i mój ukochany Priorat i Montsant – w planach relacje na blogu ☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: