Marsylia na rowerze - Corbusier

Zwiedzanie Marsylii - Ogród Botaniczny w Parku Borély

Zwiedzanie miast na rowerze jest świetnym rozwiązaniem, gdy mam ochotę na trochę ruchu i chcemy zboczyć z najbardziej turystycznych tras. Poza tym jest to dobry sposób na zwiedzanie z najmłodszymi dziećmi, gdy tylko lubią oglądać świat z wysokości fotelika.

Chociaż Marsylia nie jest miastem najbardziej przyjaznym rowerzystom, to oznaczone ścieżki rowerowe pozwalają na całkiem długą przejażdżkę Rue de Rome, a następnie Avenue du Prado, która prowadzi do Parku Borély oraz plaży Prado.

Vélotour – rowerowa fiesta dla dzieci i rodziców

 Zwiedzanie Marsylii - Velotour Marsylia

Gdy odkryliśmy Vélotour, nie wahaliśmy się ani chwili – wiedzieliśmy, że będzie to fantastyczna okazja do zwiedzenia tych części miasta, w które nie zawsze zaglądamy. Vélotour to impreza organizowana co roku w kilku miastach Francji. W tym roku były to Dijon, Orlean, Grenoble, Paryż, Le Havre i Marsylia. Pierwsze Vélotour odbyły się już w czerwcu, a ostatni miał miejsce 11 października w Marsylii właśnie, gdzie w sumie udział w imprezie wzięło 8.000 rowerzystów, w większości rodziny z dziećmi. Atrakcją tych przejazdów jest nie tylko możliwość przejechania przez miejsca czy dzielnice, prze które na co dzień raczej się nie przejeżdża, ale, co jeszcze bardziej ciekawe, przejazd przez budynki czy obiekty sportowe. I tak w Marsylii w zeszłym roku trasa biegła m.in. przez budynek Opery, Muzeum MuCEM i port. Można było wjechać na stojący przy nabrzeżu prom oraz przejechać przez drukarnię lokalnego dziennika La Provence.

Vélotour Marseille 2015

W tym roku zwiedziliśmy wschodnią część miasta. Trasa prowadziła m.in. przez takie atrakcje jak Palais Omnisports Marseille Grand Est mieszczący lodowisko i jeden z największych krytych skate parków w Europie. Co prawda w dniu przejazdu mogliśmy zobaczyć tylko lodowisko, ale i tak dzieciom się bardzo podobało, bo akurat rozgrywany był mecz hokeja. Poza tym z ciekawych miejsc wjechaliśmy na Hipodrom i byliśmy także w Ogrodzie Botanicznym w Parku Borély. Fajnym przeżyciem był przejazd tunelem Prado Sud, który jest zarezerwowany dla ruchu samochodowego. Ja osobiście byłam wniebowzięta możliwością wejścia do zaprojektowanego przez Corbusiera bloku mieszkalnego Cité Radieuse. Na dodatek w ten weekend obchodzone były dni otwarte i na niektórych piętrach przed drzwiami mieszkań lokalni artyści wystawiali swoje dzieła.

Zwiedzanie Marsylii - Le Corbusier - Cité Radieuse

Niewątpliwie największe wrażenie robił nowy stadion Olympique de Marseille – Vélodrome. Zbudowany z myślą o Euro 2016, może pomieścić 67.000 widzów i dzięki swojej konstrukcji mecz można oglądać z bardzo bliska. Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla dzieci, na zakończenie przejazdu mogły wyskakać nadmiar nagromadzonej energii na dmuchanych trampolinach i pograć w gigantyczne piłkarzyki.

Zwiedzanie Marsylii - Vélodorome - przejazd Velotour

Rowery miejskie w Marsylii oraz wynajem rowerów

W Marsylii można skorzystać z systemu rowerów miejskich Le Vélo. Istnieje taryfa tygodniowa – już od 1 euro. Z kolei wypożyczalnia, która oferuje rowery z przyczepkami dla dzieci to Provence Bike.

Przydatne informacje

Vélotour – oficjalny serwis imprez Vélotour

Le Vélo – system rowerów miejskich w Marsylii

Pistes Cyclables – mapa scieżek rowerowych w Marsylii

Provence Bike – wypożyczalnia rowerów z przyczepkami dla dzieci oraz rowerów dziecięcych

Marseille Tourisme – portal informacji turystycznej Marsylii

5 comments

 1. Sam wybrałem się do Marsylii i żałuję, nie trafiłem na ten wpis wcześniej ;>
  Przydatne informacje rzeczywiście okazałyby się przydatne. Ale i tak dzięki za ten wpis! 🙂

  1. Cieszę się, że trafiam z tymi praktycznymi informacjami. Takie jest założenie bloga 🙂
   Może przydadzą się przy jakiejś innej destynacji!
   pozdrawiam serdecznie

 2. Bardzo fajnie i szczerze to wszystko opisujesz, jak się to czyta można się przenieść razem z Tobą tam jeszcze raz. Fajnie że preferujecie tego typu wycieczki rodzinne, dajecie bardzo dobry przykład innym.

  1. Cieszę się, że tak to odbierasz. Z tym pisaniem nie jest łatwo, zawsze pozostaje wątpliwość, czy będzie się dobrze czytało. Dziękuję za miłe słowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: