Spacer po le Panier – obowiązkowy punkt wizyty w Marsylii

e Panier, czyli najstarszej części miasta. To niewątpliwie jedno z najciekawszych miejsc w mieście. My udaliśmy się tam dopiero w czasie którejś z kolei wizyty w Marsylii, ponieważ nie jest to najwygodniejsze miejsce do poruszania się bliźniaczym wózkiem. Bez wózka, świetne miejsce na leniwe popołudnie – obiad, spacer, wystawę, kawę…

Dojście/dojazd na le Panierle Panier - zwiedzanie Marsylii

 

 

Najłatwiej dochodzi się na Panier wprost z MUCEM. Można także wspiąć się wprost ze Starego Portu. Jednak gdy towarzyszą nam małe dzieci, najwygodniej chyba jest dostać się pociągiem turystycznym (Linia 2 działająca od kwietnia do 15 listopada), który odjeżdża z prawego nabrzeża Vieux Port (patrząc w stronę morza). Pociąg zatrzymuje się w Le Panier, więc można wrócić do centrum na piechotę. Można też skorzystać z autobusów miejskich, np. 83.

Le Panier – prowansalskie klimaty

Zwiedzanie MarsyliiJeśli centrum Marsylii może podobać się bardziej lub mniej, to Panier zachwyca swoją atmosferą i autentycznością. Pełen małych knajpek, starych szyldów, sklepików lokalnych artystów i placów z kawiarniami – sprawia wrażenie małej miejscowości położonej gdzieś wśród prowansalskich pól. Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Marsylii i punkt obowiązkowy w czasie wizyty w mieście. Trzeba tu tylko dotrzeć i pozwolić sobie na spacer bez celu. Po drodze znajdziecie sklepy z mydłem, ziołami, naturalnymi kosmetykami, mnóstwo ciekawych restauracji i fantastyczne murale. Na wizytę na le Panier warto zarezerwować sobie kilka godzin.

Le Vieille Charitéle Panier - zwiedzanie Marsylii

Koniecznie zajrzyjcie także do centrum kulturalnego La Vieille CharitéCentrum zlokalizowane w dawnym przytułku dla biednych, z czasem zamienionym w hospicjum dla dzieci. Obecnie na terenie Charité znajdują się muzea, szkoła, kawiarnia i co najciekawsze sale wystawowe, w których można trafić na ciekawe wystawy czasowe. Na przykład od lutego do czerwca 2018 można obejrzeć wystawę Picasso, voyages imaginaires.
.

%d bloggers like this: