narty we Francji z dzieckiem

Marzą się Wam narty we Francji? Zastanawiacie się, jak zorganizować udany wyjazd na ferie zimowe w Alpy Francuskie? Taki z pięknym miejscem noclegowym, śniegiem, atrakcjami dla małych i dużych, niekończącymi się trasami zjazdowymi, gdy już się nam uda włożyć buty narciarskie?

Na zdjęciach wszystko wygląda super – uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, piękne krajobrazy i urocze kwatery… Niestety, to wszystko poprzedzone jest godzinami, wręcz dniami spędzonymi na przeszukiwaniu internetu, pisaniem maili do gospodarzy, czekaniem na odpowiedź przed wysłaniem w kolejne miejsce, bo a nuż uda się zarezerwować ten uroczy apartamencik, do którego można zjechać ze stoku na nartach…

Ferie zimowe po francusku

Narty we Francji - Rodzinne ośrodki narciarskie

Jak już kiedyś pisałam, we Francji w przedszkolach i szkołach w ciągu roku mamy 4 razy  dwutygodniowe ferie plus wakacje letnie. Co robią Francuzi w lutym? Na tydzień odstawiają dzieci na półkolonie organizowane przez urząd miasta, a potem ruszają na narty. Wszyscy… tego jestem pewna po ostatnich wieczorach spędzonych na poszukiwaniu miejsca na kilkudniowy wypad w góry. Tak, we francuskich Alpach w listopadzie zarezerwowane jest już ponad 90% miejsc noclegowych na luty!

Narty we Francji

narty we Francji

Alpy Francuskie to prawie 200 ośrodków narciarskich. Jeśli jednak na przestrzeni 4 tygodni ma tu przyjechać cała Francja i jeszcze goście z Europy, to okazuje się, że może zabraknąć miejsc. Przynajmniej tych w rozsądnych cenach. Po pierwsze, w czasie francuskich ferii, czyli np. w roku 2018 od 10 lutego do 11 marca większość hoteli, apartamentów, a nawet prywatnych kwater wynajmowana jest na tydzień od soboty do soboty. Włączając to mieszkania w AirBnb! Po drugie, ceny skaczą w górę jak oszalałe. Poza tym, wiele z obiektów noclegowych w tzw. średniej cenie jest, delikatnie mówiąc, podstarzałych. Do tego w czasie ferii szkółki narciarskie funkcjonują tylko w trybie 6-dniowym .

Kilka dni w Alpach z dziećmi

narty we Francji dzieckiem

Ja planowałam wyjazd na 4-5 dni. Nasze dzieci dopiero mają zacząć się uczyć jeździć na nartach. Nie wiem, czy im się spodoba, czy nie. Chciałam więc zacząć od jednej sesji, i jeśli będą chciały, wziąć kolejne. Tydzień w górach wydał mi się zbyt długi. Po pierwsze nie mamy zbyt wiele dni urlopu (tak, pracujemy we Francji, ale według zasad hiszpańskich, które są znacznie mniej hojne), a planów wyjazdowych mam na co najmniej dwa lata.  Po drugie, wiem, że ani my, ani dzieci nie damy rady wykorzystać tygodniowego pobytu jak należy – patrz korzystając z tych wszystkich fantastycznych tras.  Poza tym, nie mam ochoty przepłacać za nocleg. Co w związku z tym zrobiliśmy?

Alternatywa dla Alp Francuskich

narty we Francji

Owszem w Alpach znajdowałam noclegi, ale oddalone od stoków, bez charakteru, zbyt drogie jak na ich jakość. Do tego wyobraziłam sobie, że jeśli mam problem ze znalezieniem noclegu, co dopiero z instruktorem na godziny, wejściem na basen czy obiadem w restauracji przy stoku. Zdecydowaliśmy się więc jechać do Andory. Jedyny minus to podróż – zamiast trzech godzin zajmie nam około sześciu. Jednak reszta to już same plusy:

  • w cenie przeciętnej kwatery oferowanej w Alpach, w Andorze znaleźliśmy hotel 4∗
  • kursy dla dzieci można rezerwować na godziny i pojedyncze dni
  • jedzenie jest znacznie smaczniejsze i tańsze – to w końcu hiszpańska kuchnia
  • planujemy wybrać się do basenów termalnych Caldea, które właśnie otworzyły nowiutką część dla dzieci – LIKIDS
  • w tygodniu nie powinno być zbyt dużo ludzi, a i w weekendowe wypady nigdy nie natknęłam się na kolejki do wyciągów

Liczę na bardzo udany wyjazd.Wyjazd był fantastyczny! Poczytajcie sami.

Kiedy więc jechać w Alpy Francuskie?

narty we Francji kiedy jechać

W wielu stacjach sezon zaczyna się w pierwszy weekend grudnia. Nie oznacza to, że wszystkie trasy są już otwarte. Nawet w tych najwyższej położonych ośrodkach czynna jest tylko część wyciągów. W styczniu warunki powinny być już dobre, chociaż w zeszłym roku w Alpach Południowych śniegu brakowało i padał deszcz. Na najlepsze warunki można liczyć od lutego. Jeśli nie chcemy natknąć się na tłumy, w tym roku musimy wykluczyć wyjazd w terminie od 10 lutego do 11 marca.

Tutaj znajdziecie kalendarz wakacji we Francji na ten i na przyszły rok.

Polecam więc wyjazdy od 11 marca. W końcówce sezonu wiele ośrodków oferuje specjalne ceny, zwłaszcza dla rodzin. Na przykład dzieci nie płacą za wyciągi lub dostają spore zniżki. O ośrodkach z najlepszą ofertą dla rodzin możecie poczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: