narty z dziećmi

Dlaczego w tym roku wybraliśmy się na narty do Włoch? Powód jest ten sam, co w zeszłym roku, gdy udaliśmy się do Andory. Unikam ferii we Francji. Większość noclegów trzeba rezerwować na cały tydzień, a tyle dni wolnego nie mamy. Do tego ceny skaczą szalenie. W sąsiadującym z naszym regioniem Piemoncie ferie już się skończyły, znaleźliśmy przepiękną agroturystykę, a śnieg nie przestawał padać.

Narty w we Włoszech – Piemont

Narty we Włoszech - Piemont

Pomimo pioruńskich mrozów (-17°C) i choroby, która zaatakowała Abla, w pamięci pozostaną mi wspaniałe wspomnienia. Przepiękny krajobraz z ilością śniegu, której już dawno nie widziałam. Przyjemne trasy, na których momentami byłam zupełnie sama! I oczywiście postępy w nauce moich maluchów. Jak każda mama, jestem po prostu dumna. Do tego pyszne jedzenie. Piemont to idealne miejsce na zimowe ferie!

Kompleks ośrodków narciarskich Via Lattea

Włochy - narty z dziećmi

Ponad 400 kilometrów tras na 212 stokach! Brzmi fantastycznie i tak także wygląda. Co prawda nie dane było mi skorzystać z tych kilometrów w pełni, bo popołudnia spędzałam z dziećmi. Ale i tak było super. Główne ośrodki Via Lattea to Sestriere, Sauze d’Oulx, Cesana – Sansicario, Cesana – Claviere oraz leżący po stronie francuskiej Montgenèvre. Skipass obowiązuje na wszystkich trasach, a poszczególne ośrodki są ze sobą połączone wyciągami. Ale uwaga, trzeba dobrze wczytać się w mapę, bo nie zawsze powrót jest możliwy na nartach. Via Lattea leży około 90 kilometrów od lotniska w Turynie, skąd zimą kursują autobusy do wszystkich dużych miejscowości kompleksu.

Mapa tras w kompleksie narciarskim Via Lattea

Stacja narciarska Sestriere

Narty we Włoszech

Mieszkaliśmy w uroczym Pragelato, które jest oddalone 10 kilometrów od Sestriere (2035m n.p.m).  Pod tym linkiem znajdziecie post o naszych noclegach. Tak więc Sestriere było naszą bazą wypadową na stoki. Miejscowość nie sprawia wrażenia dużej, chociaż w okolicy jest ponad 80 hoteli i agroturystyk. Wiele hoteli znajduje się na tyle blisko stoków, że można wybrać się w butach. Na parkingu poza sezonem włoskich ferii nie było problemu z miejscami.  Przy samych stokach tuż nad wypożyczalniami sprzętu są apartamenty do wynajęcia. Spory wybór restauracji, ale mało sklepów. Ja byłam zadowolona z noclegu w Pragelato i nie zamieniłabym go na Sestriere. Ewentualnie na bardziej kameralne Sestriere-Borgata.

Szkółki narciarskie

Narty we Włoszech - szkółki

Na terenie kompleksu działa 14 szkół narciarskich i snowboardowych. Można wykupić lekcje indywidualne lub grupowe. My zarezerwowaliśmy lekcje dla dzieci w Scuola Nacionale Sci Sestriere. Instruktorzy posługują się kilkoma językami, więc pod tym względem nie było problemów. Ja jednak nie do końca byłam zachwycona. Na zajęciach było dużo dzieci i chociaż na grupę przypadało kilku instruktorów, to dzieci dużo czasu spędzały w miejscu w oczekiwaniu aż się zbierze cała grupa. Przy mrozie -17ºC nie było to dla nich zbytnią atrakcją. Poza tym przesadą wydało mi się kupowanie skipassu na wyciągi dywanowe, z których dzieci korzystały – 8 euro za dzień od dziecka. Zeszłoroczna szkółka w Grandvalira w Andorze zdecydowanie była lepiej zorganizowana. Ale trzeba przyznać, że po czterech dniach nauki dzieciaki osiągnęły swobodę, na jakiej mi zależało.

Atrakcje dla dzieci

Narty we Włoszech

W naszym przypadku ilość śniegu była atrakcją samą w sobie, więc nie potrzebowaliśmy wiele więcej. Rano zajęcia w szkole, potem pyszny obiad i po południu sanki na stoku tuż przy naszym domu. Nie ruszaliśmy się nigdzie dalej poza Sestriere ani Pragelato. Jedno popołudnie spędziliśmy na basenie. Nie jest to jakiś super kompleks, niewielki miejski basen. Jedyna atrakcja to część zewnętrzna z ciepłą wodą. Przy mrozie -17ºC i tonach śniegu robiła wrażenie. W miejscowościach Sansicario oraz Sauze d’Oulx znajdują się Baby Fun Parks z dmuchanymi zamkami i innymi atrakcjami dla najmłodszych.

Żłobki i przedszkola

Jeśli planujecie wykorzystać ilość tras na maksa, to zarówno w Sestriere jak i Sauze można skorzystać z przedszkoli dla dzieci do lat 6. Można także połączyć pobyt w przedszkolu ze szkółką narciarską.  Szczegółowe informacje otrzymacie w biurze informacji Turystycznej.

Jedzenie w Piemoncie

Nie muszę chyba się rozpisywać na temat włoskiego jedzenia. Szczerze mówiąc mnie zdziwiły pozytywnie ceny. Najczęściej za 8 osób płaciliśmy około 100 euro, czyli niewiele ponad 10 euro od osoby za obiad z napojami, deserami i kawą. Nieźle. Po stronie francuskiej jest to nie do pomyślenia.

Informacje praktyczne

Via Lattea – strona internetowa ośrodka narciarskiego Via Lattea

Sestriere – informacja turystyczna

Sauze d‘Oulx – informacja turystyczna

Montgenèvre – informacja turystyczna

Agriturismo Rivet d‘Or – wspaniała agroturystyka w Pragelato

 

Total
9
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: