Marsylia i okolice - Cassis

Marsylia nie jest taka straszna, jak ją malują. A z dziećmi można w niej ciekawie spędzić czas, o czym pisałam w poście o atrakcjach Marsylii i w tym wpisie o zwiedzaniu Marsylii z dziećmi. Wybrzeże Marsylii to przede wszystkim calanques. O tym także pisałam już w tym przewodniku po calanques. Jednak jest to opcja dla piechurów. Gdzie się udać na plażę z małymi dziećmi, żeby było dobre dojście, wygodnie i czysto? Oto kilka propozycji.

Plaże na zachód od Marsylii

Côte Bleue, czyli niebieskie wybrzeże to ulubione plaże mieszkańców okolic Marsylii i Aix-en-Provence na jednodniowe, a nawet półdniowe wypady. Popularne jest spędzanie popołudnia i wieczoru na plaży z piknikową kolacją włącznie. Ładne plaże to m.in. Sainte Croix i la Couronne. Do tej ostatniej można dojechać pociągiem z dworca Saint Charles. Podróż trwa 40 minut, a do plaży trzeba dojść około 1,5 km.

Turystyczna linia kolejowa ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża Côte Bleue. Podróż w jedną stronę trwa 1 godz 15 min. Po drodze spory wybór ciekawych miejsc na spacer lub plażowanie właśnie.

Na wschód od Marsylii – Cassis

 

Od wschodu Marsylia sąsiaduje z masywem Calanques. Szczegółowe informacje o tym, jak do nich dotrzeć, do których można dojechać, itd. znajdziecie w tym wpisie. Pomiędzy calanques wybrzeże na chwilę się rozszerza dając miejsce jednemu z bardziej urokliwych miejsc w okolicach – miasteczku Cassis. Otoczone winnicami, z przepięknym portem – to lokalna perełka,  jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Chociaż już wiecie, że nie zawsze mi po drodze z różnymi must-see, jednak w tym wypadku zgodzę się. Jeśli jesteście w okolicach, wpadnijcie do Cassis.

Pomimo całego uroku Cassis, to calanques są jego główną atrakcją. Podczas naszej ostatniej wycieczki wybraliśmy się w godzinny rejs do trzech najbliższych calanques i podobało mi się dużo bardziej niż w czasie rejsu z Marsylii. Głównie dlatego, że statek był sporo mniejszy i było przez to kameralnie. Oprócz naszej piątki była jeszcze jedna para i amerykańska 3-pokoleniowa rodzina. Oczywiście na atmosferę główny wpływ miał Lionel – przesympatyczny kapitan naszego stateczku. Ivan spełnił swoje małe marzenie i przez chwilę poprowadził motorówkę. Jedynie w samych calanques dzieciaki były niepocieszone, że nie zatrzymaliśmy się na kąpiel. Bilety na rejs kupuje się przy nabrzeżu w porcie w Cassis, statki wypływają dosłownie co 10 minut. Alternatywą do rejsu może być wypożyczenie kajaka.

Poza portem Cassis to urocze uliczki i place, mnóstwo restauracji, zwłaszcza w centrum. A także miejska plaża.

Dojazd z Marsylii

Oczywiście do Cassis można przyjechać samochodem. W mieście jest kilka płatnych parkingów. Ale można także wybrać cię autobusem linii M6 lub M8. Obydwa startują z przystanku przy metrze Castellane. Podróż linią M8 trwa 50 minut, a linią M6 godzinę.

Niekończące się plaże w La Ciotat

Kolejne miejsce na plażowanie w okolicach Marsylii to La Ciotat. Samo miasto dzieli się na kilka części. Od zachodu sąsiaduje z masywem Calanques z małymi plażami i szlakami spacerowymi. Następnie mamy motor lokalnej ekonomii – stocznię jachtową,  która może nie dodaje uroku, jednak jest symbolem La Ciotat.

 La Ciotat - okolice Marsylii

Kolejna część miasta to ładny port z mnóstwem knajpek na nabrzeżu i przyjemne uliczki centrum. A następnie mamy ciągnący się przez 7 kilometrów wybrzeże i wzdłuż niego deptak i plaże. W sumie w mieście jest ich 10 – po obu stronach centrum.

Plaże w okolicach Marsylii

Nie jestem pewna, jak sytuacja wygląda w czasie wakacji. W środku tygodnia w ostatnie dni czerwca było idealnie – bez tłumów, fantastyczna woda, czysty piasek, toalety i prysznice i miejsca parkingowe tuż przy plaży. Wspaniałe warunki na plażowanie z małymi dziećmi.

Dojazd z Marsylii

Route des Cretes

Do La Ciotat można dojechać pociągiem z dworca Saint Charles. Podróż trwa pół godziny. Co prawda punktem nie do ominięcia jest niesamowity przejazd samochodem przez Masyw Calanques do Cassis, tzw.Route des Crêtes. Wspaniałe widoki gwarantowane.

Przydatne informacje

Informacja turystyczna Cassis

Informacja turystyczna La Ciotat

Informacja turystyczna Cote Bleue

 

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: