Praktyczne informacje - Park Guell

Park Güell to obowiązkowy punkt programu dla tych, którzy zwiedzają Barcelonę po szlakach wybitnie turystycznych i dla tych, którzy z tych szlaków wolą odbić gdzieś w bok. Pomimo że zawsze było tu dużo ludzi, to jednak park miał niepowtarzalny klimat i lubiłam zajrzeć tu od czasu do czasu.

Park Guell po burzy

Niestety, poprzecinany barierkami do części płatnej, przy których przypuszczam kłębią się tłumy, nabrał trochę charakteru turystycznej tandety. Cóż można na to poradzić, takie prawa rynku. Nie można jednak go nie zobaczyć.

Kiedy udać się do Parku Güell?

Osobiście polecam wybrać się do Parku Güell rano lub późnym popołudniem, gdy ludzi mniej, a latem upał opada. I już standardowo –  jeśli spędzacie w Barcelonie kilka dni, lepiej unikać weekendu.

Poza strefą płatną

Piknik w Parku Guell

Warto zarezerwować sobie trochę czasu i pospacerować także poza strefą płatną. Można m.in. wspiąć się na wzgórza z widokiem na miasto, zaszyć się w lesie czy po prostu urządzić piknik w jednym z miejsc piknikowych, a przy okazji dać się dzieciom wyszaleć na jednym z 4 placów zabaw.

Jak dojechać?

Jeżeli mamy bilet na autobus turystyczny, to przywiezie nas pod samo wejście. Innym łatwym sposobem na dotarcie do Parku Güell jest dojazd metrem do Placu Joanic (Linia 4), a następnie przesiadka na bus del barri nr 116, czyli mały busik tzw. osiedlowy. Przystanek znajduje się na ulicy Escorial w stronę gór i dojedziecie pod samo wejście parku.

Droga do Parku Guell

Kolejny sposób to zielona linia metra (Linia 3) do stacji Lesseps i spacer stromą ulicą Carrer de la Mare de Déu del Coll  w górę. Jeśli wybierzemy tę drogę, to wejdziemy do parku bocznym wejściem, tuż za którym znajduje się plac zabaw. Odradzam jednak wspinaczkę z wózkiem.

Bilety do części zabytkowej

Strefa płatna w Parku Guell
Strefa płatna w Parku Güell

Według ratusza wprowadzenie biletów pozwala ograniczyć masyfikację parku oraz pozwoli lepiej zachować część zabytkową. W odstępach półgodzinnych do części płatnej wpuszczane jest maksymalnie 400 osób. Bilety można kupić na stronie parku do 3 miesięcy przed wizytą. Już na miejscu oczywiście przy wejściu do parku oraz na stacjach metra linii zielonej (Linia 3) Vallcarca i Lesseps. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo, ale potrzebują bilet.

Co w okolicy?

Jeśli macie ochotę zagłębić się jeszcze bardziej w twórczość Guadiego, możecie udać się na wirtualną wystawę 4D, tuż przy głównym wejściu w  znajduje się Gaudí Experience.

Restauracje

Sprawdzone miejsce z tradycyjną kuchnią katalońską, które odwiedzają mieszkańcy Barcelony, a nie turyści, to El Jardí d’Apat, kilka kroków od parku, na ulicy Carrer d’Albert Llanas, 2. Druga opcja to zejść do Gràcia i tam już macie do wyboru wszystkie kuchnie świata.

Przydatne informacje

Park Guell – strona internetowa parku

Gaudí Experience – Życie i twórczość Gaudiego w 4D

Guía Barcelona – przewodnik po mieście – oficjalna strona ratusza

%d bloggers like this: