Parki Barcelony - Labirynt Horta

Parki w Barcelonie - Labirynt Horty

Miejsc, które uwielbiam w Barcelonie jest mnóstwo. Jednak, jak to zazwyczaj bywa w mieście, w którym spędza się kilka lat, mam kilka miejsc szczególnych. Takim miejscem jest Park Laberint d’Horta. Tu spędziłam wiele godzin z dopiero co przybyłymi na świat bliźniakami, ponieważ jest to idealne miejsce, żeby ukryć się przed barcelońskim słońcem i upałem. Położony wysoko nad miastem, u podnóży góry Collserola, zacieniony, jest świetnym miejscem na odpoczynek od gorąca i od tłumów turystów zlewających centrum miasta. Poza tym jest to idealne miejsce dla dzieci, które mogą gubić się w labiryntach – tym małym i w tym prawdziwym cyprysowym, oglądać złote rybki pływające w sadzawkach, karmić kaczki czy improwizować wyprawę do źródeł rzeki, czyli kaskad ukrytych w jednym ze skrajów parku.

Pierwszy park w Barcelonie

Barcelona z dziecmi - Laberinto de Horta

Laberint d’Horta był pierwszym parkiem Barcelony. Został stworzony przez ogrodników włoskiego, francuskiego i katalońskiego na zlecenie markiza Antoniego Desvalls. W pierwszym etapie pod koniec XVIIIw. powstał ogród francuski, a następnie w połowie wieku XIX został powiększony o ogród romantyczny. Rodzina Desvalls odsprzedała swoją posiadłość miastu w latach 70-tych XX w. Dziś park stapia się z lasem wzgórza Collserola, przechodząc z uporządkowanego ogrodu z labiryntem, sadzawkami, rzeźbami, kolumnami w zacieniony park ze strumykami i kaskadami aż w końcu w śródziemnomorski las.

Podczas naszej ostatniej wizyty duży labirynt nie był dostępny z powodu prac porządkowych, podobnie, jak niektóre części ogrodu francuskiego. Wygląda na to, że w końcu ratusz zabrał się za odnowę tego wyjątkowego miejsca, czego od jakiegoś czasu domagały się organizacje mieszkańców.

Na zewnątrz parku, tuż przy wejściu znajduje się całkiem spory plac zabaw z działającym w sezonie barem oraz strefa piknikowa ze stołami.

Plac zabaw przy Laberinto de Horta

Horta – pozostałe atrakcje

Po wizycie w parku zamiast wrócić do centrum linią zieloną, można przedłużyć spacer i zajrzeć do leżącej w dole dzielnicy Horta. Do jej centrum prowadzi przepiękna ulica Campoamor, przy której stoją dawne domy letnie barcelońskiej burżuazji. W różnym stylu, otoczone pięknymi tonącymi w kwiatach od wczesnej wiosny ogrodami , pozwalają nam się przenieść w czasie i wyobrazić sobie to miasteczko, Horta przyłączyła się do Barcelony dopiero w roku 1904, pod koniec XIX wieku. Centrum dzielnicy jest Plac Ibiza, czyli Eivissa po katalońsku, od którego odchodzi kilka zamkniętych dla ruchu ulic. Innym gwarnym placem z barami i placem zabaw jest Plaça Bacardi.

Horta - dzielnice Barcelony

Jeśli zostaną nam siły możemy wspiąć się na wzgórze-park Turó de la Peira. Spacer na szczyt wzgórza nie jest zbyt wymagający, a w nagrodę dostaniemy świetny widok na Barcelonę.

Horta – gdzie jeść

Jak to zazwyczaj w Hiszpanii bywa, w każdej dzielnicy, także w Horta macie do wyboru wiele ciekawych miejsc na obiad czy na tapas.

Can Cortada - restauracje w Barcelonie

Can Cortada to pięknie położona restauracja w typowej dla Katalonii masía, czyli dawnej posiadłości ziemskiej. W karcie znajdziecie unowocześnione dania tradycyjnej kuchni katalońskiej i obowiązkowe w tego typu miejscach pieczone na drewnie mięso. Dania typowe dla Katalonii to m.in. escalibada, czyli podawane na zimno pieczone warzywa; warzywa na ciepło z sosem romesco, ślimaki, czy dorsz na 4 różne sposoby.

Can Cortada 

Avinguda de l’Estatut de Catalunya s/n, 08035 – Barcelona

T. 93 427 23 15

Destapa’t to przyjemny bar przy ulicy Chapi 56 prowadzony przez naszego kolegę. Jeśli macie ochotę na smaczne tapas z zimnym piwem lub kieliszkiem katalońskiego wina, to jest to miejsce idealne.

Quimet to klasyk w Horta, serwuje tapas, ale znany jest przede wszystkim ze swoich kanapek z ciabatty. Dzięki centralnemu położeniu zawsze pełen jest ludzi. Nieczynny w środy.

Quimet – Quimethorta.com

Plaça d’Eivissa, 10

 

Dojazd

Do Laberint d’Horta najwygodniej jest dojechać metrem Linii 3 (Zielonej) do stacji Mundet. Należy wyjść na stronę Muntanya, gdzie znajdziemy tabliczki kierujące do parku.

Adres Parku: Passeig Castanyers, 1

Godziny otwarcia: 

1.04 – 31.10 – od 10.00 – 20.00O

1.11 – 31.03 – od 10.00 do zmierzchu

Wejście gratis w niedziele i środy

W pozostałe dni: dzieci do lat 5 gratis; dzieci do lat 14 – 1,42 euro; dorośli – 2,23 euro

%d bloggers like this: