Dolina Tena w Pirenejach

Kolejny pomysł na udane wakacje w Hiszpanii – Pireneje z dzieckiem. W poście znajdziecie sprawdzone przez nas miejsca. Trasa naszych ostatnich letnich wakacji prowadziła z Prowansji przez Dolinę Loary do Normandii i Bretanii, a następnie przez Bordeaux w stronę Hiszpanii, gdzie spędziliśmy tydzień u dziadków. Z Francji do La Manchy postanowiliśmy dostać się przez Pireneje i zrobić tu jednodniową przerwę w podróży.

Przez Pireneje do Hiszpanii

Tak trafiliśmy do miejscowości Formigal i Hotelu Saliecho. Niestety, moje plany pieszych wycieczek po górach zostały jednomyślnie odrzucone przez całą rodzinę, która po dwóch tygodniach spacerów i zwiedzania wybrała relaks na  hotelowym basenie. W sumie sama sobie jestem winna, bo to ja wybrałam hotel. Na widokach więc poprzestaliśmy. Ale i tak było super.

 Formigal – stacja narciarska w Pirenejach aragońskich

Pireneje z dzieckiem

Formigal to niewielka miejscowość tuż przy granicy z Francją. A raczej jest to ośrodek narciarski. Dlatego nie brakuje tu hoteli i apartamentowców. Te ostatnie latem stoją puste. Hotele wypełniają się wielbicielami pieszych wycieczek. Nasz pełen był rodzin z dziećmi w różnym wieku. Bo i atrakcje w okolicy można dopasować do wieku maluchów.

Co robić w Dolinie Tena latem?

Pireneje z dzieckiem

W zależności od wieku dzieci możemy zwiedzać okoliczne miejscowości – urocze z tradycyjną lokalną zabudową, a zwłaszcza typowymi dla Pirenejów gotyckimi kościołami.

Oczywiście najfajniej jest wybrać się na górskie szlaki. Jest ich całe mnóstwo i o różnym poziomie trudności. Z maluchami można wybrać  podejścia do punktów widokowych – istnieją trasy 20 minutowe lub dla starszych piechurów godzinne. Kilka szlaków rozpoczyna się przy górnym przystanku kolejki kabinowej, która startuje w miejscowości Panticosa i wjeżdża na wysokość 1.900 m n.p.m.

Pireneje latem

Ze starszymi dziećmi można wybrać się na wysokogórskie szlaki z przewodnikiem. W hotelach organizowane są prawie codziennie wyjścia w najpiękniejsze zakątki Pirenejów. Wystarczy zgłosić się dzień wcześniej.

Poza tym nie brakuje firm z bogatą ofertą wszelkiego rodzaju sportów: wspinaczka, rafting, paralotnie, etc. Na pobliskim zalewie Bubal można popływać kajakami. A z kolei w uzdrowisku Panitcosa skorzystać ze SPA lub term.

Narty w Pirenejach

Narty w Pirenejach
źródło: Nieve en Aragón

Formigal-Panticosa to ośrodek narciarski z 175 kilometrami tras, w większości dla zaawansowanych narciarzy. Oczywiście są też trasy zielone, czy szkółki dla początkujących. Jest też sporo atrakcji dla dzieci, zarówno na stokach jak i po nartach. Do tego w czasie sezonu można trafić na rodzinne oferty, gdy dzieci nie płacą za wyciągi.

Jak dojechać do Doliny Tena

Dolina Tena - Pireneje z dzieckiem latem

Dolina Tena leży w Pirenejach Aragonu. Z dużych miast najbliżej tu do Saragossy (155km). Następne jest Bilbao (315 km) i  Barcelona (350 km). Od strony Francji Pau (90 km), Tuluza (280 km) i Bordeaux (300 km).

Przydatne informacje

Valle de Tena – informacja turystyczna i centrala rezerwacji

Piesze szlaki w Dolinie Tena

Formigal-Panticosa – ośrodek narciarski

Nieve en Aragón – narty w Aragonie – informacja turystyczna

Turismo de Aragón

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: