Spacer wzdłuż barcelońskich plaż

Barcelona to morze i spacery nad morzem o każdej porze roku, być może z pominięciem lata, gdy lepiej udać się na plaże poza miastem. Tęsknię za naszym widokiem na dachy miasta i morze w oddali. Tęsknię za spacerami od Diagonal Mar aż do Barcelonety. I ciężko mi na sercu, gdy podczas weekendowych wypadów nie zawsze udaje nam się nad morze dojechać.

Na spacer wzdłuż barcelońskich plaż radzę zarezerwować sobie przedpołudnie w tygodniu, gdy nie ma tłumów i spotyka się tylko emerytów, matki z wózkami, nielicznych turystów i szczęśliwców, którzy czas w ciągu dnia spędzają na uprawianiu sportu. Pozostawiając Barcelonetę na inny wpis, rozpoczynamy nasz spacer w Vila Olímpica. Szybkim krokiem przechodzimy obok typowo turystycznych zagaszczalni i udajemy się w stronę Forum.

Moim zdaniem najprzyjemniejszy odcinek zaczyna się przy Platja de la Nova Icària i ciągnie aż do Mar Bella.

Place zabaw dla dzieci znajdziecie na samej plaży, a także w parkach wzdłuż bulwaru. Na wysokości plaży Mar Bella znajduje się wyremontowany ostatnio Skatepark. Wcześniej, przy plaży Bogatell przy odrobinie szczęścia można trafić na wolny betonowy leżak i pogrzać się trochę w słońcu, gdy pora roku temu sprzyja.

Barcelona z dzieckiem

Poblenou, czyli technologiczne serce Barcelony

Gdyby znudziło się Wam morze, będąc przy Skateparku można zajrzeć do Poblenou, które zaczyna się tuż po drugiej stronie ulicy za parkiem. Niegdyś przemysłowa dzielnica Barcelony, dziś serce nowych technologii zwane 22@ łączy nowoczesne biurowce i nowe budynki mieszkalne z jednej strony z wąskimi uliczkami i zabudową z lat 20-tych i 30-tych XXw z drugiej.

Centrum Poblenou jest tętniąca życiem lokalna Rambla z ogromną ilością barów i restauracji. Warto zajrzeć na równoległą do niej ulicęa Marià Aquiló pełną lokalnych sklepików, wśród nich znajdziecie m.in. dziecięcą księgarnię czy sklepy z niebanalnymi ubrankami.

Obiad nad morzem

Bary na plazy w Barcelonie

 

Wracając nad morze, na obiad polecam jedną z restauracji leżących przy samym bulwarze. Może to być Las Sardinitas należąca do lokalnej sieci Moncho’s tuż przy plaży Nueva Icària, blisko Puerto Olímpico. Tapas na przyzwoitym poziomie, z widokiem na morze ( i spacerujących), sprawna obsługa i przyjemny morski wystrój wnętrz. Dodatkowym plusem jest to, że kuchnia jest otwarta non-stop.

Bar Xiroi - plaża Barcelona

Kilka kroków dalej w stronę Forum można wstąpić do przyjemnej restauracji Xiroi Ca la Nuri. Podobnie jak sąsiednie lokale ma przeszkloną salę i spory taras. Należący do tych samych właścicieli co leżąca przy samej plaży, na wysokości Hospital del Mar, restauracji Ca la Nuri, do której kiedyś często chodziliśmy na paellęW czasie naszego ostatniego spaceru skusiliśmy się na obiad właśnie w Xiroi. I chociaż przystawki i tapas były smaczne, to jednak ryż (czarny ryż z mątwą i krewetkami) nas nie zachwycił. Polecam więc raczej na tapas.

Xiringuito Escribà leży kawałek dalej przy plaży Bogatell. Rodzina Escribà znana jest ze swojej cukierni przy La Rambla, ale w tym plażowym lokalu serwują przyzwoitą paellę. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. W sezonie zimowym otwierają kuchnię od 13.00 do 16.30.

W sezonie wiosenno-letnim przyjemnie jest się ochłodzić lub wieczorem wstąpić na koktajl do jednego z chiringuitos na samej plaży.

Gdybyście byli zmęczeni spacerowaniem, dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie roweru. W www.biketoursbarcelona.com i www.bornbikebarcelona.com mają foteliki i kaski dla dzieci.

Metro Ciutadella⁄Vila Olímpica (Linia 4)

%d bloggers like this: