Jak zorganizować podróże z dziećmi po Europie – praktyczne rady

Często otrzymuję zapytania od osób, które do tej pory latały na zorganizowane wyjazdy gdzieś na plażę, a teraz mają ochotę wybrać się na własną rękę całą rodziną na poznawanie Europy i nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Przygotowałam więc praktyczny poradnik o tym, jak zaplanować wyjazd z małymi dziećmi po Europie. Gdzie szukać fajnych noclegów, przelotów i połączeń kolejowych? Jak wyszukiwać informacje o atrakcjach dla całej rodziny? Oto sprawdzone rozwiązania:

Samolotem z dzieckiem

dzieci w podrozy

Ach gdzie są te czasy, gdy człowiek w locie łapał oferty na tanie loty – weekend tu, weekend tam. Od czasu, gdy dzieci skończyły dwa lata szukanie biletów lotniczych stało się trochę bardziej skomplikowane. Z jednej strony mieszkamy w ciekawym regionie i nie narzekam na atrakcje w okolicach. Z drugiej jednak, gdy chcemy wybrać się gdzieś dalej, muszę poświęcić trochę czasu na szukanie lotów.  Nasze lotnisko ma dość ograniczone połączenia, zwłaszcza z północą Europy. Tak więc dobra wyszukiwarka lotów jest podstawą moich poszukiwań. Jedna z nich to GoEuro. Lubię w niej to, że pozwala na kilka opcji wyszukiwania – najtańsza, najszybsza oraz to, że w momencie szukania najlepszego przelotu jednocześnie porównuje koszt i czas podróży na tej samej trasie samochodem, koleją lub autobusem.

Rodzinne noclegi

Mlyn nad Loarą
Młyn nad Loarą

Czy w dużym mieście, czy w małym miasteczku, a tym bardziej gdzieś na wsi – niewielki apartament czy mieszkanie to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie na wyjazd z więcej niż jednym dzieckiem. Przestrzeń, a przede wszystkim lodówka i podstawowy sprzęt w kuchni to podstawa. Chodzenie do restauracji z dwójką trzylatków jest uciążliwe. Nawet w tak łatwym jeśli chodzi o jedzenie kraju, jakim są Włochy, co najmniej jeden posiłek dziennie przyrządzaliśmy sami. Trudno wymagać, żeby maluchy po całym dniu zwiedzania miały jeszcze siłę na wyjście do restauracji i wytrzymały w spokoju przy stole dłużej niż pół godziny. Z kolei jeśli mamy ochotę na wieczorne wyjście i spacer, to szykujemy coś w środku dnia i robimy leżakowanie – taką możliwość dają nam tylko mieszkania lub aparthotele. Gdzie szukam? Przez największe portale takie jak booking czy strony z mieszkaniami jak homeaway czy airbnb. Do poszukiwań noclegów w mniejszych miejscowościach czy na wsi korzystam ze stron lokalnych, tutaj znajdziecie informacje o Hiszpanii, a tutaj o Francji. Warto wiedzieć, że pojęcie agroturystyka – turismo rural  na południu Europy jest bardzo szerokie i obejmuje ofertę noclegów także w małych miasteczkach, a nawet na obrzeżach dużych miast.

Informacje o atrakcjach i miejscach kids friendly

Na stronach informacji turystycznej każdego prawie większego miasta czy regionu znajdziecie zakładkę z propozycjami dla całej rodziny. Jeśli szukam informacji o tym, gdzie jeść z dziećmi lub jakie miejsca przyjazne dzieciom polecają mieszkańcy danego miejsca, oczywiście zaglądam na blogi, w języku lokalnym jeśli znam lub po angielsku. Sporo informacji o atrakcjach dla dzieci można znaleźć także na stronach dla expatów.

Jedno z moich sprawdzonych źródeł informacji o atrakcjach w dużych miastach i ich okolicach to serwis Time Out. Polecane miejsca są naprawdę warte uwagi – mówię to z doświadczenia mieszkańca – w Barcelonie regularnie czytałam Time Out, żeby dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się na mieście. Dzięki Time Out New York nasz wyjazd do Nowego Jorku (jeszcze bez dzieci) miałam opracowany w każdym detalu. Na stronie głównej Time Out znajdziecie wyszukiwarkę miast, po przejściu na stronę danego miasto, w wielu przypadkach znajdziecie zakładkę Family & Kids.

Pociągiem po Europie

Miasto miastem, ale poza dużymi ośrodkami jest też ciekawie. A z małymi dziećmi nawet chyba przyjemniej jest zwiedzać małe miasteczka czy robić niedługie wycieczki do lokalnych atrakcji. Wycieczki koleją same w sobie są już przecież atrakcją. Nie znam dziecka, które nie lubiłoby jeździć pociągiem! A może szukacie opcji przejazdu na dłuższej trasie i nie wiecie, czy są dostępne połączenia autobusowe czy kolejowe. A jeśli są kolejowe, to kto je obsługuje – koleje lokalne, regionalne czy może ogólnokrajowe – takie łamigłówki zastawiają na nas przewoźnicy w wielu krajach. Miejsce, w którym znajdziecie wszystkie te informacje to ponownie GoEuro. Tu w sekundę możecie porównać ceny i przejść do zakupu biletu na odpowiedniej stronie bez potrzeby przeszukiwania stron przewoźników.

Jak zaplanować udane wakacje z dziećmi?

Mam tylko jedną radę, popartą wieloma wyjazdami z dwójką aktywnych bliźniaków – nie spinajmy się, nie narzucajmy sztywnego programu dnia i zwiedzania wszystkich atrakcji, bądźmy elastyczni, znajdźmy czas na plac zabaw, na lody, na bycie razem – w końcu to jest najważniejsze w czasie wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: