Prowansja z dziećmi – atrakcje w Manosque i okolicach

Prowansja z dziećmi – atrakcje w Manosque i okolicach

Prawdopodobnie Manosque nie jest najpiękniejszym miastem Prowansji i na pierwszy rzut oka nie zachwyca. Niewielkie centrum z kilkoma przyjemnymi placami zwiedza się w jeden ranek. Jednak może okazać się, że miasto ma kilka zalet zwłaszcza dla osób podróżujących z dziećmi.

Po pierwsze Manosque leży strategicznie dokładnie na granicy dwóch parków naturalnych – Verdon i Luberon. Poza tym, w promieniu około 50 kilometrów znajduje się mnóstwo ciekawych miejsca do zobaczenia: z jednej strony brama Prowansji czyli Sisteron, Forcalquier, jezioro Sainte Croix oraz kanion Verdonu, z drugiej strony Aix-en-Provence czy najładniejsze miasteczka w Parku Naturalnym Luberon. Nie dziwi więc rozwinięta baza hotelowa – od agroturystyki przez niewielkie hoteliki po niedrogie hotele sieciowe. Niewątpliwie zaletą Manosque są liczne atrakcje dla dzieci.

Zalewy i jeziora – wodne bogactwo Prowansji

Las Vannades, Manosque - Prowansja z dziecmi

 

W całej Prowansji znajdziecie mnóstwo miejsc, gdzie można się ochłodzić w upalne zazwyczaj lato. W Manosque też mamy nasze oczko wodne – położone tuż za miastem, otoczone sadami i winnicami jezioro Les Vannades. W sezonie letnim działają tu oznakowane i strzeżone kąpieliska z wydzieloną strefą dla najmłodszych w sam raz na chwilę orzeźwienia. Swoje bazy mają tu też klub wioślarski i żeglarski. Poza tym o każdej porze roku można korzystać z kilku placów zabaw, ścieżek rowerowych i spacerowych wokół jeziora.

Klubik bobasa i centrum zabaw

Dla najmłodszych dzieci w samym centrum na placu Marcel Pagnol działa klubik bobasa Patati Patata. Jest to sala zabaw utrzymywana przez ratusz. Nad porządkiem czuwają 2-3 animatorki. Nowiutkie wnętrze wypełniają wszystkie możliwe zabawki, kącik z książkami, materace i basen z kulkami. Klubik przeznaczony jest dla dzieci do 4 lat, czynny jest codziennie przez 2 godziny: w poniedziałek i piątek w godzinach 14.30-16.30, od wtorku do czwartku od 9.30 do 11.30 rano . Przy wejściu należy podać imię dziecka i przy pierwszej wizycie datę urodzenia. Wstęp jest wolny. W sierpniu klubik ma przerwę wakacyjną.

W Manosque macie też do dyspozycji otwarte w tym roku kryte centrum zabaw Manosca Parc. Nowe, w świetnym stanie i zaaranżowane w sposób, który pozwala swobodnie bawić się nawet najmłodszym dzieciom. Dla tych zaczynających dopiero chodzić jest oddzielona strefa bobasa. Na zewnątrz przy ładnej pogodzie rozkładane są dmuchane zamki.

Wstęp kosztuje 6,5 euro dla dzieci do lat 3 – wejście na obydwie strefy: wewnętrzną i zewnętrzną; 9, 5 euro – wejście do 1 strefy dla dzieci starszych niż 3 lata i 15 euro wejście do dwóch stref.

 www.manoscaparc.fr

Mont d’Or  – spacer z widokiem na Alpy

 

Prowansja z dziećmi

 

Lokalną atrakcją Manosque jest wichrowe wzgórze, czyli Mont d’Or. Oświetlane w nocy ruiny zamkowej wieży widoczne są ze wszystkich dróg prowadzących do Manosque. Na wzgórze dojeżdża się samochodem. Od parkingu na sam szczyt wchodzi się dosłownie kilka minut ścieżką wśród drzew oliwnych. Jest to więc idealny spacer z dwulatkiem. Z Mont d’Or rozciąga się wspaniały widok na cala okolice i na majaczące w oddali Alpy.

Coś dla mam

W Manosque swoja fabrykę posiada marka L’Occitane. Fabrykę można zwiedzać w ciągu tygodnia po uprzedniej rezerwacji telefonicznej. W weekendy pozostaje nam sklep firmowy i muzeum. Ceny ok 20% niższe niż w sklepach sieci. Sklep sieciowy (już z normalnymi cenami) jest też w centrum miasta.

L’Occitane en Provence

Atrakcje w okolicach Manosque – Parc Animalier w Vinon-sur-Verdon

W schowanym w lesie mini zoo można obejrzeć ponad 250 gatunków zwierząt – od osiołków i kóz po lamy i zebu. Zwierzęta maja dosyć duże wybiegi, więc przejście przez cały teren to ponad kilometrowy spacer lasem. Poza tym na terenie zoo znajduje się park linowy oraz strefa piknikowa z placem zabaw. Mali miłośnicy koni mogą skorzystać z przejażdżki pony. Wstęp kosztuje 7 euro, gratis dla dzieci poniżej 3 lat.

www.parc-animalier-verdon.com

Atrakcje dla dzieci w Prowansji

CorbiParc to kolejne mini zoo w położonej ok 6 kilometrów od Manosque miejscowości Corbières. Równie dużą co zwierzęta, a może większą nawet atrakcją jest strefa zabaw z dmuchanymi zamki, jest ich co najmniej 8, w tym specjalnie wydzielone dla dzieci do lat 3. Najnowsze atrakcje dostępne od października tego roku to karuzela, pociąg i bumpers.

Wstęp kosztuje 10 euro. Gratis dla maluchów do 18 miesięcy.

www.corbiparc.fr

Przydatne informacje

Alpes Haute Provence – portal turystyczny departamentu Alp Górnej Prowansji

Luberon – portal turystyczny Luberonu

Parc Naturel du Verdon – portal turystyczny Verdonu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: