Luberon z dziećmi – urocze Bonnieux

Bonnieux zazwyczaj pojawia się na wszelkich listach najładniejszych miasteczek Prowansji. Jak już kiedyś pisałam, nie jestem fanką tych najbardziej znanych miejsc, ponieważ atmosfera często jest tu przesłodzona, wszystko wymalowane jak w dekoracji teatralnej, do tego dużo ruchu, co nie sprzyja wypadom z małymi dziećmi…Trochę się tego obawiałam, gdy zabieraliśmy znajomych, którzy w Prowansji byli po raz pierwszy, do Bonnieux właśnie. Tym razem zostałam pozytywnie zaskoczona. Ku mojej radości w ogóle nie ma tu turystycznego gwaru, jest uroczo, z charakterem, prawdziwie prowansalsko.

Rodzinny spacer

Jesienna Prowansja

Na wycieczkę wybraliśmy się w trzy rodziny, w sumie siedmioro dzieci w wieku od 2,5 do 12 lat. Bonnieux spełnia wszystkie kryteria na wypad z dziećmi w różnym wieku, poza tymi wózkowymi. Po pierwsze spacer odbywa się trasą zupełnie wyłączoną z ruchu, po drugie trzeba się wspiąć na górę, a też już kiedyś pisałam, że nasze dzieci wspinanie się uwielbiają. Starsze dzieci były zachwycone detalami domów, widokiem, starymi murami i wciąż przystawały, żeby porobić zdjęcia. Do tego stopnia zaabsorbowały je widoki, że jeden z fotografów przez chwilę nam się zagubił. Celem wycieczki jest leżący na wzgórzu stary kościół – Eglise Haute lub Vieille Eglise. Po drodze można się zatrzymać na platformie widokowej, z której wspaniale widać Luberon i magiczny Mont Ventoux. Poza tym co chwilę przechodzi się koło uroczych zaułków, tak więc, gdy pokonaliśmy niewyglądającą na długą trasę w górę, a potem w dół, przyszedł czas na obiad.

Restauracje w Bonnieux

Zwiedzanie Prowansji - restauracje

Ze znalezieniem miejsca na posiłek mieliśmy mały problem, ponieważ część restauracji była nieczynna (okazało się, że weekend w połowie października jest już poza sezonem), a pozostałe to najczęściej malutkie bistroty, w których po prostu nasza gromadka się nie mieściła. W końcu przygarnięto nas w restauracji L’Heure Bleue by Yoha, która okazała się być bardzo ciekawym miejscem. W karcie, która zmienia się razem z porami roku, znajdziecie dania kuchni prowansalskiej z odrobiną nuty azjatyckiej. Nasze bliźniaki jak zawsze zażyczyły sobie makaron, tym razem w wersji pesto z jagnięciną.

Winnice Luberonu

Luberon - co warto zobaczyć w Prowansji

Po obiedzie udaliśmy się do dwóch winnic leżących tuż przy drodze z Bonnieux do Apt. Zwłaszcza pierwsza zachwycała położeniem i zamieszkiwanym do dziś niewielkim zamkiem z XII wieku. Niestety, nie było możliwe ani zwiedzenie winnicy ani spacery wśród leżących na jej terenie winorośli. Następnym razem ten punkt programu będę musiała lepiej przygotować i sprawdzić wcześniej, czy w danej winnicy możliwe są wizyty, czy tylko jest tam sprzedaż wina.

Nie udało nam się już pojechać do położonego 6 km od Bonnieux lasu cedrowego, który podobno jest przepięknym miejscem na spacer. Cóż, będziemy musieli tu wrócić.

Przydatne informacje

Tourisme en Luberon – strona internetowa informacji turystycznej miasteczek Luberonu

Luberon – Apt – strona biura informacji turystycznej Luberonu

Provence en Luberon – kalendarz wydarzeń w regionie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: