Lawendowe pola na Valensole, Park Verdonu

Prowansja to wakacje na łonie natury. A jeden z europejskich cudów natury to Kanion Verdon. Jeśli więc podczas podróży z dziećmi po Prowansji przewidujecie także chwilę odpoczynku, to jednym z najbardziej nadających się do tego zakątków będą okolice jeziora Sainte Croix. Poniżej kilka podpowiedzi na 2-3-dniowy wypad z dziećmi. W zależności od ich wieku można zdecydować się na dodatkowe atrakcje, a na pewno znajdziecie tu przepiękne krajobrazy, możliwość uprawiania sportów wodnych, trasy na wycieczki rowerowe. Nie zabraknie także uroczych miasteczek, i oczywiście obowiązkowego spaceru wśród pól lawendy w czasie jej kwitnienia. Wszystko to znajdziecie w Parku Naturalnym Verdon.

Kanion rzeki Verdon

Przełom rzeki Verdon jest jednym z najgłębszych w Europie i na pewno jednym z najpiękniejszych. W najgłębszym miejscu osiąga 700 metrów. Wzdłuż rzeki po obu brzegach biegną drogi z licznymi miejscami widokowymi.

Prowansja Kanion Verdon

Dzień nad rzeką Verdon może być niesamowitą atrakcją dla starszych dzieci. W miejscowościach leżących wzdłuż rzeki można znaleźć bogata ofertę aktywnego wypoczynku od raftingu, na który można zabrać dzieci już od 8 lat, przez canyoing (od 10 lat), a także water rambling (od 10 lat), czyli pieszą wyprawę z nurtem rzeki. Młodsze na pewno będą zachwycone pływaniem elektryczną łódką czy kajakiem po lazurowych wodach jezior lub Basses Gorges du Verdon.

Jezioro Sainte Croix

Jezioro Sainte Croix

Na rzece Verdon w sumie zbudowano cztery zalewy. Wszystkie mają przystanie wodne i kempingi, jednak nie wszystkie mają duże, łatwodostępne plaże. Na wypad z dziećmi najlepiej nadaje się Sainte Croix. Jest największym z nich (to trzecie największe jezioro we Francji). Ma łagodne brzegi i dobrze przygotowane bazy turystyczne. Jego turkusowa woda aż prosi się o zanurkowanie. W trzech miejscowościach nad jeziorem znajdują się przystanie, w których można wypożyczyć sprzęt wodny: deski windsurfingowe, żaglówki, katamarany, rowery wodne, kajaki. Alternatywą może być rejs statkiem o napędzie elektrycznym.

Miasteczka Kanionu Verdon – Moustiers Sainte-Marie

Prowansja Moustriers

 

Jeśli zapragniemy nacieszyć zmysły atmosferą prowansalskiego miasteczka, gwarem restauracji z szumem wodny w tle, możecie udać się do położonego niedaleko jeziora Sainte Croix Moustiers Sainte-Marie. Ta malowniczo położona wśród skał miejscowość (odznaczona wyróżnieniem najpiękniejszej miejscowości we Francji– Un Des Plus Beaux Village de France) wciąż urzeka swoim czarem pomimo natłoku sklepików nastawionych na turystów. Jej znakiem szczególnym jest zawieszona 135-metrowym łańcuchu pomiędzy dwoma skałami złota gwiazda, na temat której pochodzenia istnieje kilka legend. Nad miejscowością wznosi się też kaplica Notre-Dame-de-Beauvoir z XII w., a w samym miasteczku średniowieczna dzwonnica zbudowana na planie kwadratu. Moustiers znane jest także z produkcji ceramiki.

Lawendowe pola na płaskowyżu Valensole

Pola lawendowe na Valensole

W zależności od tego, jak ciepła jest wiosna, na płaskowyżu Valensole kwitnącą lawendę można podziwiać już od połowy czerwca. Wyjątkowo malownicza jest droga nr D56 zaczynająca się w okolicach Moustiers-Sainte-Marie i biegnąca przez Puimoisson do Valensole. Na tym odcinku można kontemplować lawendowe pola ciągnące się aż po horyzont, na którym majaczą Alpy Prowansalskie.

Więcej praktycznych informacji znajdziecie tutaj.

Przydatne informacje

Park Naturalny Verdonu – strona internetowa parku w wersji francuskiej

Moustiers-Sainte-Marie – strona informacji turystycznej Moustiers w wersji angielskiej

Gorges du Verdon – przewodnik po okolicach przełomu rzeki Verdon

Jezioro Sainte-Croix – informacja turystyczna jeziora i okolic

Les Alpes de Haute-Provence – informacja turystyczna departamentu Alp Górnej Prowansji w wersji angielskiej
%d bloggers like this: