Prowansja z dzieckiem

Bȩdȩ się powtarzać, jeżeli napiszȩ, że wszelkiego rodzaju ruiny i kamienie są idealne na wycieczki z dziećmi. Tak jest przynajmniej w naszym przypadku. Jeśli tylko można na coś się wdrapać, jest super. Dlatego też Prowansja jest świetnym miejscem na wyjazd z dziećmi – co krok mamy wzgórza, zamki, nie brakuje tu też antycznych ruin.

Teatr Antyczny w Orange

Nasz plan wypadu do Orange okazał się być strzałem w 10! Cel wizyty w Orange był tylko jeden – zobaczyć Teatr Antyczny. I chyba tak trzeba do tego podejść – miasto jest ładne, przyjemnie spaceruje się uliczkami w centrum, ale gdybym musiała wybierać, to zostałabym przy bardziej klimatycznym Arles lub sąsiednim Awinion z imponującym Pałacem Papieskim.

Do Orange dotarliśmy w porze obiadowej, wybraliśmy rodzinną restauracjȩ przy placu des Cordeliers zakłócając trochę spokój miejsca. Po obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie teatru i tak jak przypuszczałam, zrobił na nas ogromnie wrażenie. Dzieci świetnie się bawiły wspinając się na samą górę i biegając po korytarzach. Z najwyższej części teatru rozciąga się wspaniały widok na mityczne Mont Ventoux. Pozostało tylko wyobrazić sobie, jak niesamowite w takim miejscu musi być obejrzenie spektaklu na żywo.

Prowansja z dzieckiem - Teatr w Orange

Ponieważ mieliśmy sporo planów na popołudnie, nie poszliśmy do parku na wzgórzu tuż za teatrem, chociaż wyglądał zachęcająco. Spacerkiem doszliśmy za to do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Łuku Triumfalnego.

 

Vaison-la-Romaine

W czasie naszego rzymskiego weekendu w departamencie Vaucluse zwiedziliśmy także Vaison-la- Romaine. I chociaż mieliśmy wszystko idealnie zaplanowane, to przedwczesna drzemka dzieciaków sprawiła, że ani nie weszliśmy do położonej na wzgórzu części średniowiecznej miasteczka, ani nie dotarliśmy do parku 9 Panien.

Vaison-la-Romaine - Prowansja z dziecmi

Tak wiȩc zostaliśmy przy Rzymianach i zwiedziliśmy ruiny miasta galo-rzymskiego. Może kiedyś znowu będziemy w okolicach i nadrobimy braki, ponieważ wszystko wyglądało bardzo ciekawie.

Oprócz ruin zlokalizowanych w dwóch różnych miejscach, w miejscowym muzeum można obejrzeć obiekty życia codziennego, biżuteriȩ, ceramikȩ, przedmioty kultu, etc. Dzieciom bȩdzie łatwiej sobie wyobrazić, jak wyglądało miasto w epoce Rzymian dziȩki makiecie domów, elementom dekoracyjnym, freskom oraz mozaikom. W Muzuem można obejrzeć także trójwymiarową rekonstrukcjȩ domu zarządcy miasta.

Sladami rzymian w Prowansji

Nie udało nam siȩ niestety dotrzeć do ogrodu 9 Panien, w którym 81 granitowych bloków wyrzeźbionych przez Serge Boyer reprezentuje niebo i ziemiȩ. Pretekstem do tego dzieła była symbolika roku 2000 i 9 europejskich stolic kultury. 9 głazów w centrum parku ma wygrawerowane nazwy miast. Przy każdym z miast umieszczono wiersz autorstwa poety pochodzącego z tego miasta. Wśród nich znajdziecie wiersz Jana Twardowskiego. Na pozostałych głazach każdego roku 21 dodawane są kolejne wiersze z różnych miast ze wszystkich kontynentów.

Przydatne informacje

Vaison-ventoux-tourisme – Informacja turystyczna Vaison-la-Romaine i okolic

Vaucluse Family –Vaucluse z dziećmi

Vaison-la-Romaine – informacja turystyczna Vaison-la-Romaine

Orange Tourisme – informacja turystyczna Orange

Nie można dodać komentarza

%d bloggers like this: