Wizyta w fabryce mydła – rodzinne wycieczki po Prowansji

Jedna z rzeczy, które bardzo lubię we Francji, to dbałość o dziedzictwo kulturalne w szerokim tego słowa znaczeniu. Uwielbienie i przywiązanie do produktów lokalnych, wyrabianych według tradycyjnych receptur. Każdy region ma jakieś swoje specjały i typowe produkty, które kupują nie tylko turyści, ale i mieszkańcy. W Prowansji nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić i nabyć takie właśnie lokalnie wytwarzane produkty.

Prowansja co warto zobaczyć

Jednym z nich jest mydło marsylskie, chociaż tak naprawdę powinno się nazywać prowansalskie, ponieważ z Prowansji pochodzą jego naturalne składniki. Jak by nie było, jest to jeden z “ ambasadorów” regionu.

Prowansja co warto zobaczyć z dziećmi

Prowansja co warto zobaczyć z dziećmi?

Jeśli zwiedzacie Prowansję z dziećmi, fajnym pomysłem może być wizyta w jednej z manufaktur, które wciąż wytwarzają mydło w tradycyjny sposób. Prawdziwe mydło marsylskie składa się tylko z trzech składników: olejków roślinnych, soli i wody. Obecnie działa tylko pięć fabryk, w których wciąż stosuje się tradycyjną metodę produkcji. Dwie z nich znajdują się w Salon-de-Provence i trzy w Marsylii. Wizyty odbywają się w godzinach pracy zakładu, więc faktycznie można zobaczyć, jak się wytwarza mydło à l′ancienne.

Prowansja co warto - W fabryce mydła

W czasie ostatnich dni dziedzictwa (organizowane co roku w całej Francji w połowie września) odwiedziliśmy fabrykę mydła Marius Fabre w Salon-de-Provence. Mydło wytwarza się metodą tradycyjną, zupełnie tak samo, jak sto lat temu. I właśnie wizytę w Salon-de-Provence polecam Wam, ponieważ fabryki w Marsylii leżą w niezbyt ciekawych dzielnicach miasta. Samo centrum Salon jest całkiem przyjemne, ma typowy prowansalski charakter ze swoimi placami, fontannami i kawiarniami. Być może przez to, że jest rzadziej odwiedzane przez turystów w porównaniu z Aix, spodobała nam się “nienadęta” atmosfera tego miejsca. Nad miastem dominuje zamek, który można zwiedzić.

W okolicach Salon znajdziecie wiele innych atrakcji. Tuż obok, w Barben, przepiękny zamek, jeden z niewielu w Prowansji zachowanych z całym wyposażeniem. W Barben znajduje się także rozległe ZOO fajnie wpisane w prowansalski krajobraz.

Swiat Alicji w Carrieres de Lumieres

Z kolei 30 kilometrów od Salon znajduje się jeden z obowiązkowych punktów na mapie prowansalskiej podróży – Carrières de Lumières w Les Baux-de-Provence. Szczegółowe informacje znajdziecie w tym poście.

Wracając do fabryk mydła. W Salon możecie odwiedzić warsztaty Marius Fabre i Rampal Latour.

Marius Fabre

Prowansja co warto zobaczyć - Salon de Provence- fabryka mydła

Zakład znajduje się tuż przy dworcu kolejowym, całkiem blisko centrum miasta. Wizyty odbywają się przez cały rok w czwartki o 10.30 rano i w środy o 14.30 (należy przyjść kwadrans wcześniej). W lipcu i w sierpniu codziennie od poniedziałku do piątku o 10.30 i 14.30. Oczywiście przy fabryce działa sklep, w którym znajdziecie zestawy prezentowe, a także specjalne oferty na wszystkie produkty fabryki.

Rampal Latour

Fabryka mydla

Drugi producent mydła w Salon ma dwie fabryki – tradycyjny warsztat oraz nową fabrykę oddaną do użytku w 2016r. Ten pierwszy znajduje się blisko centrum, a nowa fabryka na obrzeżach miasta. W starej manufakturze wizyty zimą odbywają się w piątki rano o 10.00. Od kwietnia do 31 października w dni robocze o 10.00 i 11.00 rano. Z kolei nową fabrykę można odwiedzać zimą w środy o godz. 15.00. Od 1 kwietnia do 31 października w dni robocze o 14.00, 15.00 i 16.00. Trzeba  pamiętać, żeby być trochę wcześniej przed rozpoczęciem wizyty.

Informacje praktyczne

Marius Fabre

Rampal Latour

Visit Salon-de-Provence

ZOO La Barben

Zamek de la Barben

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: