Lurs w Górnej Prowansji - idealne na wypad z dzieckiem

Dziś zabieram Was do jednej z perełek Górnej Prowansji. Położone na wzgórzu z widokiem na dolinę Durance niedaleko Forcalquier, mikroskopijne Lurs jest jednym z moich ulubionych miejsc na przedpołudniowy spacer. Praktycznie bez ruchu samochodowego, z pięknym widokiem na okolice, z ciekawymi instalacjami poświęconymi piśmiennictwu – dzieci nigdy się tu nie nudzą.

Spacer po Lurs

Lurs - Górna Prowansja

Lurs to malutkie miasteczko zamieszkiwane od IX w., w przeszłości letnia rezydencja biskupów Sisteronu. Dzisiaj spokojne, zadbane, ma kilka barów i restauracji i jeden hotel. Celem spacerów jest położona na krańcu wzgórza kapliczka, z której rozciąga się wspaniały widok na Dolinę Durance i zaśnieżone szczyty Alp. Stąd prowadzi szlak pieszy (7 km) do Klasztoru w Ganagobie, gdzie znajdują się świetnie zachowane średniowieczne polichromowane mozaiki. My lubimy pobłądzić uliczkami Lurs i pozaglądać w różne zakamarki, nie brakuje tu kamiennych schodków, zaułków i wąskich przejść.

W sezonie siadamy na tarasie baru Chez Justine popijamy coś zimnego delektując się widokiem Alp. Można też zjeść obiad z widokiem na góry w restauracji La Terrasse de Lurs, która ma bardzo dobrą opinię.

Ścieżka liternictwa

Prowansja z dzieckiem - Lurs

Dodatkową atrakcją Lurs są instalacje poświęcone historii piśmiennictwa. Od ponad 60 lat w miasteczku odbywają się coroczne spotkania grafików i drukarzy. Stąd pomysł na realizację ścieżki liternictwa. Przy wjeździe do Lurs usytuowano stele ze znakami i literami różnych alfabetów. Skrajem wzgórza do miasteczka prowadzi ścieżka, na której stoi Biblioteczka. Natomiast w samym miasteczku, można znaleźć wtopione w chodnik litery. Szukanie liter i wyrazów, które na te litery się zaczynają to ulubione zajecie naszych maluchów.

Pola tulipanów

Dodatkową atrakcją Lurs są pola tulipanów, które można podziwiać w bezpośrednim sąsiedztwie pod koniec marca. Tu się je hoduje, a następnie wysyła cebulki do Holandii. Tak więc mamy wiosenną alternatywę dla pól lawendy!

Przydatne informacje

Górna Prowansja – strona informacji turystycznej Haute Provence Toursime

Alpy Górnej Prowansji – strona informacji turystycznej les Alpes de Haute Provence

4 comments

    1. Dziekuje. Lurs to jedno z najladniejszych miejsc w najblizszej okolicy, stad ta kombinacja. A tulipany faktycznie we wszystkich kolorach teczy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: