Prowansja dla dzieci

To, co lubię w naszym prowansalskim życiu, to możliwość wypadów co weekend w inne niesamowite miejsce w promieniu 40-50 kilometrów. Będę się powtarzać, jeśli napiszę, że Prowansja jest fantastycznym miejscem na wyjazd z dziećmi, ponieważ wiele z jej atrakcji zachwyca właśnie maluchy.  W jeden z ostatnich weekendów udaliśmy się do miejsca, które od dawna miałam na mojej liście “miejsc do” i nie zawiodłam się – super widoki, zachwycające małych eksploratorów i fajna trasa spacerowa w sam raz dla trzylatka.

Prowansalskie złoża ochry

Ochra w Prowansji

 

Jedne z najbogatszych w Europie, eksploatowane od XVIII wieku złoża ochry w okolicach Apt można zwiedzać na kilka sposobów. Obecnie pigmenty uzyskuje się tylko w jednym miejscu. Pozostałe tereny przekształcono w szlaki spacerowe. Z kolei historię wydobycia można poznać w jednym z kilku muzeów.

Prowansalskie Colorado

Kolorado w Prowansji

Tak nazywają się formacje skalne leżące tuż przy niewielkiej miejscowością Rustrel, około 7 kilometrów od Apt. Do wyboru macie 3 szlaki – godzinny, 2-godzinny i 3-godzinny. My oczywiście wybraliśmy ten najkrótszy. Większa część przebiega w miarę zacienioną leśną drogą, więc nawet w ciepły dzień spacer nie był męczący. Szlak prowadzi do le Sahara, czyli głównych formacji na tym terenie. Dwa pozostałe szlaki wyglądają na bardzo ciekawe na wyprawę ze starszymi dziećmi, mają kilka punktów widokowych, do których trzeba wspiąć się po ochrowych wzgórzach.

Roussillon i ścieżka Chemin des Ocres

Miasteczka Prowansji - Roussillon

Roussillon, sklasyfikowane jako jedno z najładniejszych miasteczek Francji (Les Plus Beaux Villages de France) mieni się wszystkimi odcieniami ochr. Praktycznie w samym miasteczku rozpoczyna się szlak Chemin des Ocres, który ma dwa warianty – dłuższy spacer zajmuje około 60 minut i krótszy około 30.

W niewielkiej odległości od Roussillon znajduje się Okhra Conservatoire, gdzie można zobaczyć, jak otrzymuje się barwniki, organizowane są także warsztaty malarstwa dla dzieci.

Kopalnie Bruoux w Gargas

W kopalniach Bruoux wykopano w sumie około 50 kilometrów galerii. W czasie godzinnej wizyty z przewodnikiem zwiedza się 650-metrową podziemną galerię.

Kilka porad praktycznych

W poszukiwaniu Colorado

Na wycieczkę “w ochry” lepiej wziąć – zwłaszcza dla dzieci – ubrania i buty, których nie będzie nam szkoda. Latem obowiązkowo nakrycia głowy i koniecznie dużo wody.

Warto sprawdzić wcześniej prognozę pogody – jeżeli zapowiadany jest wiatr (mistral potrafi być bardzo silny o każdej porze roku), to lepiej przełożyć wizytę. Mistral potrafi skutecznie ją uprzykrzyć.

Przydatne informacje

Provence Guide

Luberon – Apt 

Colorado Provençal

Roussillon en Provence

Avignon et Provence

Nie można dodać komentarza

%d bloggers like this: