Prowansja z dziecmi na rowerach

Każdy z nas lubi zwiedzać nowe miejsca na swój sposób. Dla mnie ważny jest, po zwiedzeniu miast i miasteczek, muzeów i restauracji, kontakt z naturą, dopiero wtedy czuję, że jestem, że poznaję nowe miejsce wszystkimi zmysłami. Dlatego też uwielbiam wycieczki rowerowe, ponieważ pozwalają właśnie na obcowanie z lokalną przyrodą i można zobaczyć więcej niż na pieszej wycieczce. Zwłaszcza, gdy podróżujemy z małymi dziećmi.

Zielony szlak rowerowy

W Prowansji istnieje sporo tras o różnorodnej trudności, niestety czasami biegną szosami. Jednak jest jedna, która wyjątkowo nadaje się na rodzinną wycieczkę, to La Véloroute du Calavon. W sumie 37 kilometrów w pełni wyasfaltowanego szlaku, który biegnie wzdłuż dawnej trasy kolejowej. Przy podworcowych budynkach są dostępne parkingi, toalety, źródełka z wodą. Trasa jest świetnie oznakowana. To idealne miejsce na rowerowy wypad z dziećmi, młodszymi w fotelikach i starszymi na własnych rowerach.

La Veloroute du Calavon

La Véloroute du Calavon

La Véloroute de Calavon biegnie doliną rzeki Calavon od Coustellet przez Apt i kończy się w St. Martin de Castillon. Obecnie jest przedłużana w kierunku Cavaillon. Ze szlaku możemy podziwiać prowansalskie krajobrazy: winnice, pola lawendy latem, łąki maków wiosną, czereśniowe sady, z których słyną okolice Apt. W oddali widać sylwetkę masywu Luberon i zawieszone w górze miasteczka. Jeden z przyjemniejszych odcinków zaczyna się przy moście Pont Julien w stronę Cavaillon. Wspomniany most pochodzi z III wieku przed naszą erą i został wybudowany na Via Domitia, drodze rzymskiej prowadzącej do Hiszpanii.

Tuż obok mostu znajduje się parking, toalety, a przy samym moście można znaleźć zacienione miejsce na piknik. Jeśli wolicie posmakować lokalnej kuchni, dobrym rozwiązaniem może być obiad w restauracyjce L’Imprévu w miejscowości Les Beaumettes położonej 9 kilometrów od mostu. L’Imprévu należy do zrzeszenia Bistrots de Pays, które gwarantuje, że dania przygotowuje się z produktów kupowanych u lokalnych rolników.

Przydatne informacje

Provence Cycling Zebrane w jednym miejscu wszystkie potrzebne informacje: trasy rowerowe w Prowansji, wypożyczalnie rowerów, noclegi, restauracje, etc.

www.veloloisirprovence.com Dokładne informacje o szlaku La Véloroute du Calavon

PDF Veloroute du Calavon Broszura pdf z informacjami o trasie La Véloroute du Calavon

www.velo-provence.com Informacje o pozostałych trasach rowerowych w Prowansji

%d bloggers like this: