Gdzie zatrzymać się w drodze z Madrytu do Walencji

Jest takie miejsce w samym sercu Półwyspu Iberyjskiego, gdzie czas upływa wyjątkowo wolno, życie płynie niespiesznie, gdzie można się zagubić na chwilę, pooddychać autentyczną atmosferą i zapomnieć o turystycznym zgiełku, o całym świecie. Nie znaczy to, że można się tam nudzić. W Kastylia La Mancha, a dokładnie w jej subregionie La Manchuela jest kilka ciekawych miejsc wyjątkowo kids friendly.

Alarcón, czyli nocleg na wieży 

Alarcon - Kastylia - la Mancha

Mniej więcej w połowie drogi między Madrytem i Walencją, w niewielkiej odległości od drogi szybkiego ruchu A3 (ok 13 km) na wzgórzu ponad meandrem rzeki Júcar wznosi się średniowieczna warownia, której mury wciąż otaczają całą miejscowość.

Alarcón łączy w sobie wszystkie elementy idealnego miejsca na krótki wypad – można nacieszyć oczy architekturą, malarstwem, ale też pooddychać atmosferą kastylijskiej wsi lub popływać kajakiem po rzece. Pomimo, że jest tak niewielki ma spory wybór miejsc noclegowych od pensjonatów po kilkugwiazdkowe hotele oraz barów i restauracji. Ponieważ nie ma tu dużego ruchu, można pozwolić maluchom na swobodny spacer lub po prostu bieganie po którymś z placów.

Alarcón La Mancha

W fortecy obecnie znajduje się hotel należący do państwowej sieci Paradores, czyli hoteli usytuowanych właśnie w zamkach, pałacach lub innych szczególnie ciekawych budynkach. Forteca pochodzi z czasów muzułmańskich, została wzniesiona w wieku VIII. Po rekonkwiście należała do arystokracji władającej tą częścią La Manczy, aż w końcu w XX w. zamek przekształcono w hotel.

Paradores nie należą do najtańszych hoteli, ale na ich stronie www.paradores.es można trafić na promocje. Nawet jeśli nie będziecie tu nocować, możecie wpaść na kawę na średniowiecznym patio lub w barze hotelowym.

Murale w desakralizowanym kościele

Innym ciekawym miejscem w Alarcón jest Centrum Malarstwa Ściennego Jesúsa Mateo zlokalizowane w dawnym kościele Św. Jana Chrzciciela. Dzisiejszy kształt nadano kościołowi w czasie jego przebudowy w XVI w., chociaż zachowano wcześniejszą dzwonnicę. Jesús Mateo (rocznik 1971) rozpoczął przygotowywać pierwsze szkice projektu pokrycia ścian kościoła muralami w roku 1994. Działał sam, bez żadnego zlecenia ani tym bardziej niczyjej pomocy. W tym czasie budynek desakralizowanego kościoła znajdował się praktycznie w ruinach. Młody artysta pozyskał wsparcie wielu ludzi kultury, a od 1997 projektowi patronuje UNESCO. Prace nad muralami zostały zakończone w roku 2002 i od tego momentu Centrum jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Według malarza, jego dzieło przedstawia świat poprzedzający obecność człowieka na ziemi: początek życia, prymitywne formy, które nas ukształtowały, sny, duchy przeszłości, etc. Na pewno jest to miejsce wyjątkowe i ciekawe doświadczenie obcowania ze sztuką dla dzieci.

www.jesusmateo.com

Kastylijskie krajobrazy

Alarcón można zwiedzić z przewodnikiem, niestety tylko po hiszpańsku (15 euro za osobę, dzieci gratis). Bonusem tej wizyty jest wejście na wieżę zamkową, z której rozciąga się wspaniały widok na okolice.

Spacer wzdluz murów Alarcón

Poza tym można się wybrać na niedługi spacer wzdłuż murów. Istnieje też dłuższa, ośmiokilometrowa trasa spacerowa zataczająca pętlę wzdłuż meandra rzeki Júcar. Innym pomysłem może być po prostu spacer po okolicach polnymi drogami, gdzie na niesamowito czerwonej ziemi przeplatają się uprawy zbóż i winorośli z drzewkami oliwnymi.

Spacer wsrod pól La Mancha

W miasteczku można wypożyczyć kajaki i poobserwować okolice z poziomu rzeki. Niedaleko znajduje się zalew Alarcón, w którym można się kąpać. Jednak od strony Alarcón nie ma ładnych plaż i dojście do brzegu może być trochę trudne z najmłodszymi dziećmi.

Kastylijska gastronomia 

Jeśli chodzi o gastronomię, to jest kilka lokalnych potraw, które świetnie nadają się dla dzieci (przynajmniej w naszym przypadku sprawdzają się):

  • Gazpachos – nie mylić z andaluzyjskim gazpacho – to jednogarnkowa potrawa podawana na ciepło, na bazie warzywnego wywaru, do którego dodaje się kawałki podpłomyka (torta manchega) oraz rozdrobnione mięso kurczaka, królika lub przepiórki.
  • Pisto manchego – duszone w oliwie warzywa sezonowe. Według oryginalnego przepisu były to czerwona i zielona papryka, pomidory i kabaczek, teraz często dodaje się też cebulę i czosnek, podawane na zimno lub ciepło z dodatkiem kiełbasy chorizo, szynki lub jajka.
  • Jagnięcina – niezwykle delikatne mięso, szczególnie żeberka czyli costillas del lechal. Na ten przysmak kusi się nawet nasz niejadek.
  • Queso manchego – klasyk tego regionu, przepyszny ser owczy

Przydante linki

www.turismocastillalamancha.es 

www.turismocuenca.com

%d bloggers like this: